Termoelektrana „Pljevlja” ulazi u završnu fazu ekološke rekonstrukcije

Foto: EPCG

Elektroprivreda Crne Gore sa punom operativnom i logističkom spremnošću ulazi u završnu fazu ekološke rekonstrukcije i modernizacije Termoelektrane „Pljevlja“, koja će 31. marta 2025. godine privremeno izaći iz pogona kako bi započeli završni radovi na ovom važnom projektu – saopštili su iz EPCG-a.

Tim povodom, danas je u Termoelektrani „Pljevlja” održana konferencija za medije, na kojoj su se obratili predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović, izvršni direktor Ivan Bulatović, tehnički direktor Ljubiša Đurković, izvršni rukovodilac FC Proizvodnja Miro Vračar, rukovodilac Podružnice TE “Pljevlja” Žarko Ćaćić te izvršni direktor Rudnika uglja Nemanja Laković.

Kako navode iz EPCG-a, tokom konferencije, istaknuto je da će se ekološkom rekonstrukcijom, vrijednom blizu 70 miliona eura bez PDV-a, značajno produžiti životni vijek postrojenja i omogućiti usklađenost sa savremenim ekološkim standardima.

„Više od 90 odsto opreme, uglavnom iz Kine, već je isporučeno i u velikoj mjeri ugrađeno, dok se preostali dio očekuje tokom juna 2025. godine. Logistika se odvija prema planu – kontejneri s opremom su dopremljeni u Luku Bar i Pljevlja sredinom marta, a brod sa materijalima, ključnim za oblogu dimnjaka, očekuje se 6. aprila. Na vrhuncu radova, na gradilištu će biti angažovano oko 200 radnika, od kojih će oko 170 biti stručnjaci raznih profila i zanatskih zanimanja, dok će oko 30 biti inženjeri i tehnička podrška”, naveli su oni.

Dodaju da će, tokom sedmoipomjesečnog zastoja proizvodnje, EPCG nadomjestiti nedostajuću energiju uvozom, bez posljedica po krajnje potrošače.

„Već je ugovorena nabavka 788 GWh električne energije u vrijednosti od 81,7 miliona eura, uz mogućnost dodatne optimizacije kroz operativnu trgovinu. Snabdijevanje potrošača ostaće stabilno i bez prekida. Projekat ekološke rekonstrukcije neće uticati na cijene električne energije u narednom periodu, a prava i zarade zaposlenih u TE „Pljevlja“ neće se smanjivati. U postrojenju je zaposleno 182 radnika, od čega 165 na neodređeno vrijeme. Kolektivni ugovor će biti ispoštovan u potpunosti, a veći dio proizvodnih i radnika na održavanju biće aktivno uključen u planirane remontne aktivnosti”, saopštili su oni.

Pored ekološke rekonstrukcije, paralelno se realizuje i projekat toplifikacije grada, koji predstavlja značajan korak ka poboljšanju života u Pljevljima.

„Saradnja sa Rudnikom uglja funkcioniše stabilno i u potpunosti sinhronizovano. Nastavljamo da funkcionišemo kao jedan energetski kompleks, uz zajednički cilj da obezbijedimo sigurnu i stabilnu energetsku budućnost Crne Gore. Sve aktivnosti odvijaju se u skladu sa planom, uz jasan fokus na energetsku stabilnost, ekološku održivost i društvenu odgovornost”, poručili su iz EPCG-a.

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.