Poslednje usklađivanje penzija, kojim su naknade najstarijih sugrađana uvećane za oko 8,5 odsto, nedovoljno je za poboljšanje njihovog standarda i vrijeme je da se prekine taj maćehinski odnos i da se konačno istinski pomogne najugroženijoj i najbrojnijoj grupaciji u crnogorskom društvu, smatra predsjednik NVO “Borba protiv siromaštva” Radovan Tošković.
On smatra da se država prema ovoj kategoriji odnosi neravnopravno u odnosu na druge kategorije, te da favorizuje državnu administraciju.
Penzioneri bi voljeli da se objavi koliki je novčani ulaz, a koliki izlaz penzijskog fonda u proteklih dvadesetak godina. Koliko u prosjeku na godišnjem nivou potroši penzioner u Crnoj Gori, a koliko u regionu i Evropi‘ Penzioneri traže da primanja budu usklađena na nivou realne potrošačke korpe i da se usklađuju na nivou inflacije realne potrošačke korpe – ističe Tošković, a prenosi Dan.
Prema njegovim riječima, penzioneri kao najbrojnija, a najugroženija populacija izgleda da su predodređeni da što prije umiru, da bi što manje njih primalo penziju.
Zbog čega se ne objavi broj preminulih penzionera na godišnjem nivou, koliko ih je umrlo u proteklom periodu, recimo u doba korone, kao i zbog drugih bolesti, a svakako i usled siromaštva, kako bi se vidjelo, koliko je novčanih sredstava ostalo Fondu – pita Tošković.
On je naglasio da je neshvatljivo da je u prethodnom periodu zaposlenima u državnoj administraciji zarada povećanaza 30 odsto, univerzitetskim profesorima za 67 odsto, a penzije samo za 8,5 odsto, odnosno 2,5 odsto vanredno.
– To je klasična diskriminacija ove grupe građana. Da li su poslanici u Skupštini ovo uradili kako bi pojedinim kolegama omogućili da u slučaju gubitka pozicije mogu da imaju plate u istom rangu i time pokazali da nisu štitili najugroženiju populaciju, već neke druge, samo njima znane interese‘ Penzioneri smatraju da je dosadašnji način obračuna penzija prevaziđen i da bi ga trebalo ukinuti i implementirati, na primjer, švajcarski, jer standard crnogorskih penzionera trenutno je u rangu afričkog, a cijene su kao da živimo u nekim od najrazvijenijih država na svijetu, gdje sve funkcioniše kako treba, kakva je recimo upravo Švajcarska – kazao je Tošković.