Stari poljoprivrednici, njih 3.323, iako već skoro tri mjeseca čekaju isplatu nadoknada, čekaće na svoj novac najvjerovatnije do aprila. U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za “Dan” kažu da je isplata staračkih naknada kao i svih mjera koje isplaćuje taj resor u direktnoj vezi sa agrobudžetom. Nakon što agrobudžet bude usvojen, moguće je vršiti isplate korisnicima staračkih naknada. Prema najavama iz tog resora, agrobudžet će biti usvojen na sjednici Vlade 14. marta.
Na pitanje naše redakcije koliko građana ostvaruje pravo na staračku nadoknadu, kažu da su trenutno “aktivna 3.323 lica, a broj korisnika je u stalnom rastu iz mjeseca u mjesec”.
– Svakog mjeseca ukupno isplaćeni iznos zavisi od broja korisnika. Kako je iznos naknade povećan na 315 eura, tako bi trenutno isplata iznosila 1.046.745 eura – navode u ministarstvu.
Iz tog resora ranije su “Danu” kazali da je agrobudžet za 2024. godinu projektovan na iznos od 62 miliona eura, a tome treba dodati podršku za IPARD program, kao i ostale donacije.
– Dakle, ukupna davanja za poljoprivrednike u ovoj godini će iznositi preko 80 miliona eura – saopštili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Ono što je očigledno jeste da će ovogodišnji budžet za poljoprivredu biti niži nego prošlogodišnji, kada je iznosio oko 66 miliona eura. Agrobudžet za 2022. godinu iznosio je oko 50 miliona, dok je za 2021. godinu taj iznos bio nešto preko 37 miliona eura.
Iz resora na čijem je čelu ministar Vladimir Joković ističu da ove godine ne kasne sa usvajanjem ovogodišnjeg, te da je prethodnih godina agrobudžet usvajan u poslednjoj dekadi mjeseca februara.
– Prilikom kreiranja mjera agrarne politike u ovoj godini, pristigao je veliki broj predloga mjera od strane udruženja poljoprivrednih proizvođača, klastera, individualnih poljoprivrednih proizvođača. Ministarstvo je uzelo u razmatranje sve, u mjeri mogućeg, a u skladu sa preporukama Evropske komisije, i kreiralo mjere kako bi poljoprivredni proizvođači imali maksimalnu podršku a samim tim i povoljnije uslove za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom – istakli su iz ministarstva.
Iz ministarstva navode i da se sa donošenjem agrobudžeta ne kasni.
– Kalendar aktivnosti, odnosno prezentacija agrobudžeta, raspisivanje javnih poziva, administrativna i terenska kontrola, kao i isplate biće sprovedeni u skladu sa planom. Napominjemo da je agrobudžet u 2021. godini bio usvojen na Vladi i postao operativan u julu mjesecu iste godine – zaključili su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Kroz sprovođenje IPARD III programa crnogorskim poljoprivrednicima biće dostupno ukupno 81.975.947 eura bespovratnih sredstava. Sredstva u okviru ovog projekta dominantno se obezbjeđuju iz EU fondov