Ovaj mjesec koji slavi neke lijepe datume, osim po još jednom Danu zaljubljenih, pamtićemo i po jednom izuzetnom jubileju. I to arheološkom.
Naime, 16. februar 1923. godine smatra se najizuzetnijim danom u cijeloj istoriji egipatskih iskopavanja, jer je tog dana proslavljeni egiptolog i istaknuti arheolog Hauard Karter, otpečatio i otvorio grobnicu faraona kralja Tutankamona koja datira iz 14. vijeka prije nove ere. Povodom obilježavanja 100 godina od ovog istorijskog trenutka, kanal Vijasat histori će u četvrtak, 16. februara, u 22.00, emitovati dugometražni igrani film “Tutankamon: Poslednja izložba”, koji oživljava ovaj jedinstveni trenutak i otkriva kako je 150 predmeta iz bogate riznice Tutankamona premešteno na najveću međunarodnu izložbu ikada posvećenu ovom “zlatnom dečku”.
Malo je poznato da je samo nekoliko mjeseci prije toga, 26. novembra 1922. godine, u Egiptu, u Dolini kraljeva, Hauard Karter prvi put ugledao odaju u grobnici faraona Tutankamona. Dokumentarac nam rasvetljava cjelokupnu istoriju pronalaska Tutankamonove grobnice i vraća nas u prošlost, prateći ne samo njeno otkopavanje, već višemjesečne pripreme prije nego što su istraživači uopšte doputovali u Egipat. Zahvaljujući ovom filmu zakoračićemo u poslednje počivalište najpoznatijeg egipatskog faraona čiji su ostaci pronađeni netaknuti. Istovremeno sa Karterom i njegovim kolegama zajedno ćemo ući u prvu odaju na koju su naišli tokom otkopavanja. Prostorija, nagomilana predmetima, bila je skoro netaknuta i postala je neka vrsta legende, a ime Tutankamon preraslo je u simbol koji čini dio kolektivne mašte širom svijeta – kod svih ljudi priziva sve što je najupečatljivije i najmisterioznije u drevnom Egiptu, njegovim piramidama i legendi o faraonovom prokletstvu.
Ovaj očaravajući dokumentarac prati nevjerovatnu priču i nudi ekskluzivan pristup mjestima koja i dalje odišu svojom prošlošću. Osim posjete originalnom lokalitetu Tutankamonove grobnice posjetićemo i Egipatski muzej u Kairu i vidjeti riznicu faraonske grobnice izbliza. Pratićemo stručnjake tokom restauracije, i putovati sa njima na putu za Los Anđeles, Pariz i London.
Zahvaljujući jednoj od najopsežnijih privatnih foto arhiva na svijetu posvećenih ovom blagu, kao i originalnim foto i filmskim materijalima iz njujorškog Metropoliten muzeja i instituta Grifit u Oksfordu, publika će moći da iskusi najdirljivije trenutke Karterovog otkrića, uticaj poznatog Tutankamonovog prokletstva, kao i nekoliko zanimljivih i dosad nepoznatih činjenica o životu mladog faraona – dječaka uzdignutog do statusa poluboga, koji je umro prerano, u 19. godini, i koga su položili da se odmara u improvizovanoj grobnici, odakle će da krene na putovanje u vječni život sa svojim bogatstvom.
Posle kratkotrajne vladavine, Tutankamon je umro 1323. p. n. e. i ubrzo je zaboravljen. Sasvim slučajno, 3342 godine nakon sahrane, od svih faraona u drevnom Egiptu, njegovo ime je postalo jedino koje je prešlo sve granice i postiglo potpuno neočekivanu vrstu vječnog života – status slavne ličnosti.
Izvor: Večernje novosti