Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom slučaja suicida u nikšićkoj bolnici.
Podsjećamo, mediji su prije par dana javili da se 28. aprila jedan pacijent od 28. aprila kada se pacijent, nakon što je dva dana zaredom tražio pomoć psihijatra, ubio vatrenim oružjem u krugu te ustanove.
Iz tog tužilaštva “Vijestima” su juče odgovorili da je izviđaj u predmetu povodom smrti lica iz Nikšića u toku.
“U Višem državnom tužilaštvu u Podgorici formiran je predmet povodom smrti lica P. R. iz Nikšića, čije beživotno tijelo je sa povredom od vatrenog oružja zatečeno u automobilu, ispred Opšte bolnice Nikšić, dana 28. 4. 2024. godine, koji predmet se nalazi u fazi izviđaja, tokom kojeg je od strane tužilaštva donijeta naredba za obdukciju tijela, te Forenzičkom centru Danilovgrad date su naredbe za GSR i balističko vještačenje, dok je Upravi policije naloženo da prikupe potrebna obavještenja od građana”, odgovorila je “Vijestima” rukovoditeljka portparolka tog tužilaštva Lepa Medenica.
Nakon prikupljenih svih traženih podataka i vještačenja, kako je kazala ona, tužilaštvo će donijeti odluku u predmetu.
Uprava nikšićke bolnice je o problemima organizacije psihijatrijske službe upoznala dopisom Ministarstvo zdravlja 17. maja, dvadesetak dana nakon što se tridesetpetogodišnji pacijent ubio vatrenim oružjem ispred te ustanove.
Iz Ministarstva zdravlja “Vijestima” su u petak odgovorili da će sprovesti vanrednu eksternu kontrolu kvaliteta stručnog rada i medicinske dokumentacije u vezi sa liječenjem preminulog pacijenta.
Nikšićka bolnica, u danima kada je pacijentu bilo potrebno liječenje, nije imala dežurnog psihijatra.
Pacijentu je, objavio je jutros ovaj medij, pomoć ukazao dežurni ljekar, internista, koji je telefonski kontaktirao njegovu ljekarku – načelnicu psihijatrijske službe, a što je potvrđeno i u bolnici.
Ljekarka je kolegi preporučila terapiju koju je pacijent i primio, predloženo mu je liječenje u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) što je on odbio i, po izlasku iz zdravstvene ustanove, na rampi bolnice, izvršio samoubistvo.
Odgovarajući na pitanja “Vijesti” u vezi sa ovim slučajem, iz nikšićke bolnice kazali su da je interna Komisija za kontrolu kvaliteta rada bolnice zaključila da je pacijent liječen u skladu sa medicinskim protokolima, kao i da mu je ordinirana terapija.
Iz ove ustanove tvrde i da nemaju mogućnost prisilne hospitalizacije.
Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, doktor medicine i psihijatar/neuropsihijatar, u slučaju kada procijeni da je priroda mentalnog oboljenja kod pacijenta takva da može da ugrozi sopstveni život ili zdravlje ili život i zdravlje drugih lica, može da ga uputi na bolničko liječenje u odgovarajuću psihijatrijsku ustanovu, a nadležni doktor te zdravstvene ustanove dužan je da to lice primi na bolničko liječenje, bez prethodnog pristanka bolesnika, odnosno punoljetnog člana njegove porodice.
Zakon, u istom članu, propisuje i da doktor medicine i psihijatar koji pacijenta uputi u psihijatrijsku ustanovu može da zatraži pomoć organa državne uprave nadležnog za unutrašnje poslove, ukoliko procijeni da je pacijent u takvom stanju da može ugroziti bezbjednost ljudi i okoline.