U Dom zdravlja Glavnog grada na ultrazvuk se čeka gotovo pola godine

Foto: RTCG

Na ultrazvučni pregled štitaste žlijezde u Domu zdravlja Glavnog grada čeka se gotovo šest mjeseci, iskustvo je pacijentkinje koja se obratili redakciji „Dana“.

Ta Podgoričanka, kojoj je izabrani doktor 23. oktobra zakazao ultrazvučni pregled štitaste žlijezde u Centru za radiološku djelatnost Doma zdravlja na Starom aerodromu, termin za snimanje dobila je početkom aprila.

Ona pita kakav je smisao takvog liječenja ako na dijagnostiku čeka pola godine zbog smetnji koje sada osjeća.

„Dan“ je podgorički Dom zdravlja pitao kakva je svrsishodnost takvog liječenja, a iz te zdravstvene ustanove su odgovorili da su ranije termini za radiološki pregled bivali „potrošeni“ za nekoliko sati, pa su stoga odlučili da je bolje da pacijentu ponude termin nego da ga ne ponude uopšte.

Kako objašnjavaju, do prije 10 mjeseci termini za radiološki pregled pojavljivali bi se jednom u nekoliko mjeseci u informacionom sistemu izabranog doktora i za dva do tri sata istog dana bivali zakazani. Termine su, kako objašnjavaju, dobijali pacijenti koji bi se trenutno nalazili u ordinacijama, bez obzira koliko dugo čekaju na pregled i bez obzira na dijagnozu.

– Žalbe zaštitniku prava pacijenata podnošene su u najvećem procentu zbog nedostatka termina za radiološki pregled i prinudnog odlaska u privatne zdravstvene ustanove radi radiološke dijagnostike. Zbog svega navedenog, termini su postali stalno „otvoreni“ – upravo da bi se pacijentima izašlo u susret – kazali su „Danu“ iz podgoričkog Doma zdravlja.

Kako objašnjavaju, da pacijenti ne bi morali da idu u privatne zdravstvene ustanove, kao što su godinama morali da idu zbog nedostatka termina u Domu zdravlja za radiološki pregled, ocijenili su da je bolje ponuditi termin nego ga uopšte ne ponuditi.

– Pacijenti na taj način imaju mogućnost da izaberu da li će čekati termin ili ne. Implementacijom kol-centra moći ćemo da provjerimo da li će doći na zakazani pregled (biće pozivani), pa će se na taj način u jednom dijelu i skratiti liste čekanja – ističu iz te zdravstvene ustanove.

Dodaju da bi i pacijentima i svim njihovim zaposlenima odgovaralo da se svi termini realizuju odmah u toku istog ili narednog mjeseca. Međutim, kako dodaju, statistika pokazuje da se u podgoričkom Domu zdravlja u toku pet radnih dana zakaže oko 400 ultrazvučnih pregleda i 230 RTG pregleda (ljeti je taj broj niži).

– Ovako velika potražnja za ultrazvučnom dijagnostikom potiče od činjenice da Podgorica nema gradsku bolnicu, kao i da naša ustanova pruža zdravstvenu zaštitu za tri opštine – Podgoricu, Zetu i Tuzi – objašnjavaju iz podgoričkog Doma zdravlja.

Dodaju da su na stručnom sastanku sa načelnikom radiologije te ustanove definisali prioritetne pacijente za radiološki pregled – onkološki pacijenti (novootkriveni onkološki pacijenti i oni koji imaju godišnje kontrole pred pregled), pacijenti koji su u sklopu preoperativne pripreme, tj. sa definisanim terminom operacije i pacijenti koji su u akutnom bolu.

– Ovo su tri prioritetne grupe za radiološki pregled za našu ustanovu. To znači da ovi pacijenti treba da imaju urađenu radiološku dijagnostiku da bi na vrijeme obavili planiranu operaciju ili zakazanu onkološku kontrolu. U tom cilju, organizovane su i prekovremene radiološke ambulante svakim radnim danom – kazali su Danu iz te zdravstvene ustanove.

Imaju pet ultrazvučnih aparata

Dom zdravlja Glavnog grada ima pet radiologa zaposlenih na neodređeno i jednog na određeno, a po potrebi angažuju i konsultante, kojih trenutno imaju četiri – dva za radiološku dijagnostiku dojke, a dva za ostale organske sisteme.

Ustanova, kako napominju, ima pet ultrazvučnih aparata – tri u Domu zdravlja na Starom aerodromu i po jedan u Bloku V i u Zeti.

– Postoji jedan digitalni RTG aparat i jedan digitalni mamograf. Svake godine se planira obnavljanje ultrazvučnih aparata (za potrebe radiologije i ginekologije), a planira se i nabavka još jednog RTG aparata – saopštili su iz podgoričkog Doma zdravlja.

Potreban veći broj radiologa

Iz podgoričkog Doma zdravlja poručuju da su mapirali problem koji je godinama guran pod tepih, a to je potreba za većim brojem radiologa i većim prostornim kapacitetima za radiološku službu. To bi, kako objašnjavaju, trebalo da inicira i izmjene pravilnika koji se tiče normativa kada je u pitanju ljekarski kadar.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.