Savjet ministara kulture Jugoistočne Evrope održan je danas u Herceg Novom. Od 2005. godine kada je osnovan, pod pokroviteljstvom UNESC-a, predsjedava se po azbučnom redu. Ove godine, red je došao na Crnu Goru. Ministarka kulture i medija Tamara Vujović, istakla je da je ovo veoma važan događaj za sve.
“Ove godine predsjedava Crna Gora, tačnije, 2021. godine je posljednji put održan do tada je svake godine održavan ovaj samit, međutim zbog korone i nekih drugih okolnosti tri godine se nije održavao i zaista je važno da se ovaj regionalni dialog nastavlja i da se taj nastavak dešava u Crnoj Gori i Herceg Novom”, kazala je Vujović.
Na samitu učestvuju ministri kulture Slovenije, Hrvatske, Grčke, Moldavije, Bugarske i Turske. Kao države posmatrači su Italija i Austrija, ali i u ulozi posmatrača su i Savjet Evrope UNESCO i delegacija Evropske unije.
“Vrlo je važno da govorimo o regionalnoj saradnji. Naša ovogodišnja tema je kako bolje da sarađujemo svi u regionu, a tema je jačanje kulture za održivi razvoj, podtema koju smo mi izabrali kao Crna Gora i zemlja koja predsjedava to je kultura i umjetničko obrazovanje”,nagalsila je Vujović.
Zadovoljstvo što prisustvuju ovom događaju istakli su i ostali ministri kulture država Jugoistočne Evrope.
“Danas je ovaj dio svijeta drugačiji, tako da smo tu danas da pričamo o kulturi, i možemo pokazati svijetu šta je pravi put. Najvažnija poruka ovog sastanka je da radimo zajedno ako imamo problem da ga zajedno možemo riješiti. Mi smo u Evropi različiti, i treba da budemo ali moramo da radimo zajedno”, kazao je Najden Todorov ministar kulture Bugarske.
Crna Gora ove godine završava svoje predsjedavanje i predaje predsjedavanje Savjetom ministara Jugoistočne Evrope Sjevernoj Makedoniji. Ministar kulture te države Zoran Ljutkov, zadovoljan je predloženim amandmanima.
“Ova deklaracija je na nivou od prije 15 godina uz saglasnost ministara Zapadnog Balkana, tako da se nadam da ćemo konacni rezultat dobiti jako brzo”, rekao je Ljutkov.
Pored poruka zajedničke saradnje, ovaj Savjet bila je prilika i da se stvori zajednička deklaracija, odnosno politički dokument, čijim potpisivanjem sve zemlje će potvrditi opredjeljenost da se zajednički bave kulturom i svim onim što ona i predstavlja.
Izvor: RTNK