U Institutu Igalo do kraja godine iščekuju Plan restrukturiranja

Foto: Institut Igalo

Za osam mjeseci ove godine radnici Instituta Igalo su radili i zaradili više nego lani 300 hiljada, ali opet su ostvarili gubitak i nad glavom im je i dalje dug prema povjeriocima od 24,9 miliona miliona eura, piše Novski portal.

Više od pola tog iznosa, 16 miliona eura je prema državi, Opštini i njihovim kompanijama. Tu je i dug prema manjinskom akcionaru Žarku Rakčeviću od pet miliona eura, koliko je on obezbijedio za deblokadu računa Instituta. Dobavljačima Institut duguje oko tri miliona eura.

„U odnosu na procijenjenu vrijednost imovine Instituta od 120 miliona eura taj nivo prezaduženosti, uz dobar proizvod kakav je Institut ne predstavlja u ekonomskom smislu opasnost za opstanak. Samo treba naći pravo rješenje“, smatra izvršni direktor dr Zoran Kovačević.

Prema njegovim riječima, iskoristili su maksimalno sve resurse nakon julskog izlaska iz blokade računa.

Međutim, obaveza isplaćivanja zarada po novom kolektivnom ugovoru sa koeficijentima javnog zdravstva, iako je jedva dočekano u kolektivu, uslovilo je povećanje troškova, kaže Kovačević Novskom portalu.

Uspjeli su da isplate zaostale zarade i avgustovsku proteklog petka. Izvjesna je i septembarska, jer se nadaju uspostavljanju tekuće likvidnosti uz podršku većinskog vlasnika, države.

Crnogorski osiguranici i samoplatežni iz regiona donose glavnu zaradu. Međutim, nedovoljnu, jer cijene paketa usluga su za samoplatežne nešto preko 100 eura, a za fondovske pacijente potpuno nerentabilne. Bolesnički dan, pun pansion sa pet terapija, ljekarskim pregledom i laboratorijskim nalazima, košta samo 45 eura.

Prošlog mjeseca su, prema riječima Kovačevića, dostavili Fondu zdravstva analizu troškova i zahtjev za povećanjem cijena, pa su uvjereni da će bar uspjeti ubuduće da pokriju troškove i nešto malo i zarade.

Institut je za rehabiltiaciju crnogorskih građana i dalje bez konkurencije i u ovom momentu njih 1080 čeka da budu pozvani na tretmane. Godišnje se u Igalu oporavlja oko 5000 osiguranika Fonda zdravstva Crne Gore.

Poznato je da je ove godine Institut Dr Simo Milošević ostao bez zapadnog tržišta otkazivanjem norveškog i drugih programa. Ključni razlog je nestabilno poslovanje. Vjeruju, ipak, da će se stari partneri vratiti kada počne da se ostvaruje Plan restrukturiranja.

Zahvaljujući Vladi i manjinskom akcionaru, kaže Kovačević, Institut izlazi iz krize i udaljava se od mogućnosti stečaja. Od 4. jula kompanija nastoji da prevazilazi finansijske nevolje i s nedostatkom kadra.

U međuvremenu i ekspertski tim Univerziteta Crne Gore, odnosno Ekonomskog i Građevinskog fakulteta radi na Planu restrukturiranja. Iz Instituta im svakodnevno dostavljaju tražene podatke. Trebalo bi do kraja godine, možda i prije, da taj ključni dokument bude završen.

Njegovom realizacijom Institut bi u narednih deset godina trebalo da ima održivo poslovanje, nove partnere i investicije.

Do tada u Institutu dosta rade na marketingu i paketima za domaće i tržište regiona, kako bi uz fondovske pacijente obezbijedili u narednom periodu što bolju popunjenost. Aktuelna je povoljna ponuda za penzionere i pacijente regiona, odnosno EX YU paket.

Osim toga Kovačević kaže i da pregovaraju s potencijalnim partnerima za velike programe u višegodišnjem periodu. Do zimske pauze oni bi trebalo da budu finalizovani. Ako uspiju u tome neće biti uobičajene zimske pauze i zatvaranja Druge faze pred Novu godinu do početka februara.

Izvor: CdM

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.