
Na obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici, Crna Gora će ove godine poslati najbrojniju delegaciju do sada koju će predstavljati osam ministara i pet poslanika na čelu sa potpredsjednicima Vlade Ervinom Ibrahimovićem i Skupštine Mirsadom Nurkovićem.
– To je pokazatelj jasnog izraza državne politike i volje da se odnos prema ovom pitanju ne zadrži samo na deklarativnom, već i na djelatnom nivou. Vlada će u okviru redovne sjednice dati primat sjećanju na genocid u Srebrenici – rekao je Nurković Pobjedi.
On ističe kako činjenica da je Skupština Crne Gore još 2021. godine usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, potvrđuje da naša zemlja ima jasan, dosljedan i nedvosmislen stav kada je riječ o ovom pitanju.
Nurković je ponovio da prošlogodišnja podrška Rezoluciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, samo još jedna potvrda ispravne politike naše države i njenog odnosa prema žrtvama, pravu na istinu i međunarodnom pravu.
On podsjeća i da Crna Gora svake godine tradicionalno obilježava ovaj dan kroz različite sadržaje širom zemlje, posebno u Rožajama, Podgorici i Bijelom Polju.
– Već su održane tribine i javne diskusije u lokalnim centrima za kulturu, kao i u glavnom gradu, poput skupa u Podgorici pod nazivom „Srebrenica između odgovornog sjećanja i ciljanog poricanja“ – kazao je Nurković.
On je istakao da će i ove godine centralna komemoracija biti u Spomen-parku civilnim žrtvama na Pobrežju u Podgorici.
– Kao društvo, moramo znati da pitanje genocida u Srebrenici nije samo istorijska činjenica, već civilizacijska raskrsnica između onih koji žele da grade pravedniji svijet i onih koji još baštine mračne ideologije poricanja – naveo je Nurković.
Zastrašujućom je ocijenio činjenicu da se, danas, 30 godina kasnije, neko bori protiv sjećanja, protiv međunarodnih rezolucija i protiv prava majki da žale svoje sinove.
– Zamislite da majci kojoj je dijete odvedeno iz „slobodne zone“ i predato u ruke sigurne smrti, neko danas poručuje da se to nije desilo ili da je to bio samo nesretan događaj bez konteksta. To je uvreda žrtvama i čovječnosti u najdubljem smislu – dodao je potpredsjednik Skupštine Crne Gore.
U razgovoru za naš list je kazao i da je ponosan na državu Crnu Goru koja je ranije, kao i danas, jasno i hrabro stala na stranu istine, pravde i civilizacijskih vrijednosti.
On je kazao da se nerijetko može čuti „pokušaj relativizacije istine kroz tvrdnju: „Da, desio se zločin, ali…“ .
– Međutim, ako prihvatamo da se desio zločin, onda moramo imati snage i moralne dosljednosti da kažemo i to da su počinioci tog zločina zločinci. A ukoliko je zločin bio genocid, što je međunarodno pravno utvrđeno, onda i njegova kvalifikacija mora ostati nedvosmislena. Ne nazivati genocid pravim imenom znači bježanje od istine, ali i od osnovnog poštovanja prema ljudskom biću, prema dostojanstvu i pravu na život. Skrivanje iza formulacija i relativizacija zapravo znači oduzimanje žrtvama onog jedinog što im je još preostalo, a to je istina o njihovom stradanju – dodao je on.
Nurković je na kraju istakao da je ponosan što politike koje žele da umanje tu istinu nemaju snagu da naruše naš zajednički put ka dostojanstvu, miru i istini.
– Jer reći da se u Srebrenici dogodio genocid nije politička floskula, već pravno utemeljena istina potvrđena pred međunarodnim sudovima – ponovio je Nurković i dodao da upravo zbog toga 11. jul ne pripada samo jednoj zajednici već cijelom čovječanstvu.
Izvor: Pobjeda