Izrada studije razvoja saobraćaja 2024 – 2030. godine, izgradnja podzemnih i nadzemnih garaža, novih parking mjesta, adaptibilni semafori, asfaltiranje ruralnih oblasti Podgorice, dalji rad za „Zeleni centar“ (zatvaranje užeg centra grada za PMV – putnička motorna vozila) predlog izgradnje biciklističkih staza, planovi su za naredni period, istakli su za Gradski portal iz Sekretarijata za saobraćaj.
Iz Sekretarijata su pojasnili da je veliki spektar saobraćajnih izazova sa kojima se Glavni grad Podgorica, a samim tim i Sekretarijat za saobraćaj Glavnog grada suočavaju. Ipak, kako su kazali, predanim radom i trudom uspostavljaju odlične preduslove za rješavanje istih.
Glavni grad Podgorica, suočen sa brojnim izazovima u pogledu saobraćaja. Kako su kazali iz Sekretarijata za saobraćaj za Gradski portal, Glavni grad je pristupio temeljnom radu koji za cilj ima uspostavljanje urbane mobilnosti, prateći trend rasta broja stanovnika i razvoja grada.
„Plan održive urbane mobilnosti predviđa spektar mjera za strateško planiranje mobilnosti u gradu, regulisanje parkiranja, modernizaciju javnog prevoza i poboljšanje uslova za biciklizam i pješačenje“, kazali su oni.
Kako navode, u toku je izrada Plana linija gradskog i prigradskog prevoza putnika na teritoriji Glavnog grada Podgorice, a kojoj je prethodio rad komisije formirane od strane članova Sekretarijata za saobraćaj i preduzeća „Putevi“ Podgorica sa zadatkom da se utvrdi činjenično stanje autobuskih stajališta na terenu, kao jedan vid regulacije saobraćaja na način da podižemo linijski prevoz putnika na većem nivou.
„Na istom smo uložili dosta napora u procesu modernizacije i digitalizacije, koji se ogleda u nabavci novih prevoznih sredstava (autobusa) i to u ukupnoj dosadašnjoj floti od 45. Pored navedenog, korisnicima linijskog prevoza putnika je predstavljena platforma Google Transit, koja se ogleda u pružanju najoptimalnijeg načina saobraćaja korisnika od početne tačke do željenog odredišta“, objašnjavaju oni.
Navedene aktivnosti su, dodaju oni, jaka podloga za dalji razvoj linijskog prevoza putnika, te organizaciji novih i reorganizaciji postojećih linija.
„Ističemo da smo trenutno ograničeni raspoloživim kapacitetima prevoznih sredstava namijenjenih za obavljanje linijskog prevoza putnika koja se nalaze u vlasništvu Glavnog grada. Svakako, svaki korisnik linijskog prevoza putnika nam je podjednako važan, pa se u skladu sa trenutno raspoloživim prevoznim kapacitetima Glavnog grada vrše analize podataka kako bi se uspostavio što cjelishodniji linijski prevoz“, kazali su iz Sekretarijata.
Rješavanje problema saobraćajnih gužvi
Kada je riječ o saobraćajnim gužvama u gradu, iz Sekretarijata napominju da je izražena saobraćajna nekultura, koja se ogleda u nepoštovanju zakonske regulative, što je takođe konstatovano od strane njihovih saradnika koji su sprovodili istraživanje na predmetnoj temi.
„Dodatno, glavni problem svakodnevnih saobraćajnih gužvi i kolapsa u Podgorici je neadekvatno urađena Planska dokumentacija odnosno Detaljni urbanistički planovi koji nisu odgovorili razvoju saobraćajne infrastrukture parametrima dozvoljene izgrađenosti u blokovima i na taj način izgradnjom blokovskih naselja sa gustom naseljenošću ostali bez mogućnosti organizovanog saobraćaja kao i pristupačnih saobraćajnica“, objašnjavaju iz Sekretarijata za saobraćaj.
Kako navode, imajući u vidu da je saobraćaj „krvotok“ funkcionisanja sistema koji je živa materija, pristupilo se realizaciji značajnih projekata i planova koji su za cilj imali poboljšanje prije svega bezbjednosti saobraćaja, a potom i prohodnosti istih.
Neke od aktivnosti koje su realizovali do sada, a u cilju smanjenje gužve na podgoričkim ulicama jesu, kako navode iz Sekretarijata: modernizacija i popularizacija linijskog prevoza putnika; smanjen broj taksi vozila i aktivna upotreba električna vozila jer, kako kažu, vode računa o zaštiti životne sredine i saobraćajne buke; postavljanje parking garaže za bicikla; izgradnja velikog broja parking mjesta za motorna vozila.
Pored ovih aktivnosti, kako navode, radili su i na poboljšanju saobraćajne infrastrukture i to u vrijednosti od preko 1.020.000 eura, u šta između ostalog spada priključna saobraćajnica u Zelenici, kružni tok na Bulevaru prema Tuzima, sanacija ulice 13. jula, sanacija ulice Marka Miljanova i ruralnih područja.
Takođe, izmještenje tranzitnog saobraćaja iz ulice Vojislavljevića korigovanjem postojeće putokazne signalizacije, regulacija saobraćaja postavljanjem zaštitne ograde, a dodaju oni, ugrađeni su i fleksibilni PVC zaštitni stubići, potom, „Zeleni centar“ što predstavlja zatvaranje užeg centra grada za PMV-putnička motorna vozila, opremanje stajališta za javni prevoz, kao i realizacija Ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji sa Ministarstvom odbrane.
Planovi za budućnost
Kada je riječ o budućim planovima, iz Sekretarijata za saobraćaj za Gradski portal kazali su da su neki od planova za period od 2025. do 2030. godine: izrada studije razvoja saobraćaja 2024 – 2030. godine; usaglašavanje zakonskih akata sa aktima EU; izgradnja podzemnih i nadzemnih garaža; izgradnja novih parking mjesta; adaptibilni semafori; asfaltiranje ruralnih oblasti Podgorice, dalji rad za „Zeleni centar“ (zatvaranje užeg centra grada za PMV-putnička motorna vozila), potom, predlog izgradnje biciklističke infrastrukture, informativni monitori (LED display) za linijski prevoz putnika.
Pored toga, kako su nam kazali radiće i na daljem opremanju autobuskih i taksi stajališta, izgradnju katastra horizontalne i vertikalne signalizacije, kategorizaciji lokalnih i nekategorisanih puteva na teritoriji glavnog grada, kao i na izradi registra mostova na teritoriji Glavnog grada u skladu sa EU kodovima.
Izvor: Gradski.me