Polazeći od upozorenja i apela koje smo saopštavali javnosti i nadležnim institucijama, preporuka Evropskog parlamenta, ali i realnosti da je oko Popisa stanovništva u Crnoj Gori stvorena ozbiljna napetost u društvu i očigledan rast nepovjerenja sa mogućim posljedicama – tenzija, produbljivanja podjela i nestabilnosti, Nacionalna vijeća- Savjeti brojčano manjinskih naroda i nacionalnih zajednica, smatraju da je potrebno otvoriti najširi društveni dijalog o uslovima i terminu u kojima je moguće organizovati transparentan, kontrolisan, kredibilan i legitiman Popis stanovništva , domaćinstava i stanova u Crnoj Gori.
“U tom smislu, iniciramo okupljanje (konferenciju) predstavnika najšire javnosti – nacionalnih vijeća-savjeta, relevatnih državnih institucija, nevladinog sektora, akademske zajednice, međunarodnih predstavnika, medijske zajednice, kao i zainteresovanih pojedinaca na temu: “Uslovi za kredibilan i legitiman popis stanovništva””, saopšteno je iz Bošnjačkoj vijeća u Crnoj Gori.
Konferencija će biti održana u Međunarodnom PR Centru u Podgorici, bul. Josipa Broza Tita, 23a, Stari aerodrom Podgorica, u srijedu, 25. oktobra, sa početkom u 10:00h.
Uvodna izlaganja imaće predstavnici Nacionalnih vijeća brojčano manjinskih naroda i nacionalnih zajednica, i to: Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori – predsjednik Suljo Mustafić, Nacionalni savjet Albanaca u Crnoj Gori- Predsjednik Faik Nika, Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore- Predsjednik Zvonimir Deković, Savjet Muslimana Crne Gore- Predsjednik Sabrija Vulić, Romski savjet u Crnoj Gori- Predsjednik Mensur Šaljaj.
Pozivnice za skup su dobili predstavnici zemalja Kvinte (SAD, Njemačka, Italija, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo), ambasade država našeg regiona (BiH, Hrvatska, Kosovo, Albanija, Sjeverna Makedonija), delegacija Evropske unije u Podgorici, ali i ambasda Austrije, Češke i Turske.
Na skup su pozvani i predstavnici resornih državnih organa Ministarstva finansija, Ministarstva za ljudska i manjinska prava, institucija ombudsmana, kao i predstavnici Monstata.
Konferencija će okupiti i reprezentativne nevladine organizacije poput Građanske alijanske, Udruženja pravnika, CGO, CEMI, CEDEM, Matica crnogorska, CDT-a, PEN centra, Komunice. Predstavnici političkih partija su izostavljeni kako bi se izbjegla politizacija cijeloga procesa.
Izvor: Adria