Učenik K. K. koji je počinio ubistva u OŠ „Vladislav Ribnikar“, nastaviće školovanje kao đak Osnovne škole „Dr Dragan Hercog“, a u narednim danima treba da bude završena procedura oko zvaničnog upisa u tu školu.
Zoran Aleksić, direktor OŠ “ Dr Dragan Hercog“, za Danas kaže da se u ovom trenutku on još nije upisan u tu školu i da se još ne zna po kom modelu će nastaviti osnovnoškolsko obrazovanje, kao i da će ta odluka biti donijeta u saradnji sa ljekarima.
Pojedini mediji su juče prenijeli da je odlukom nastavničkog vijeća „Ribnikara“ K. K. isključen iz te osmoljetke, a da je tome prethodila vaspitno-disciplinska mjera ukora i jedinica iz vladanja. Anđela Petrović, v. d. direktorka OŠ „Vladislav Ribnikar“ nije za Danas potvrdila ovu informaciju.
– Pretpostavljam da će dobiti ukor, što znači negativnu ocjenu iz vladanja. Zakon kaže da ona djeca koja su u zdravstvenim ustanovama zbog liječenja i sličnih razloga postaju učenici OŠ „Dr Dragan Hercog“ pošto je osnovno obrazovanje obavezno – rekla je juče ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
U zakonu ne postoji odredba koja propisuje isključenje iz osnovne škole, već je kao najdrastičnija mjera za povredu obaveza učenika predviđeno premještanje u drugu obrazovnu ustanovu.
Članom 86 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja precizirano je da se prekršaje zakonskih članova kojima se, između ostalog, zabranjuje nasilje, izriče mjera premještaja učenika od petog do osmog razreda u drugu osnovnu školu, ali isključivo na osnovu odluke nastavničkog vijeća, uz saglasnost škole u koju prelazi, a uz obavještavanje roditelja odnosno drugog zakonskog zastupnika.
Maloletni K.K. se više od tri mjeseca nalazi u Klinici za neuropsihijatriju za djecu i omladinu, dakle u bolničkim uslovima i to je jedan od osnova po kome školovanje može nastaviti kao učenik OŠ „Dr Dragan Hercog“.
Direktor Zoran Aleksić podsjeća da je ova škola jedina u Srbiji koja omogućuje obrazovanje bolesne djece, bilo da su kod svojih kuća ili na bolničkom liječenju.
– Škola postoji više od 50 godina i svako dijete koje se nađe u bolnici, a po mišljenju ljekara bude sposobno da prati nastavu, postaje naš učenik. Mišljenje ljekara u našem radu je veoma važno. U školi postoje timovi koji prilagođavaju nastavu i patologiji i svakom djetetu ponaosob, što nije nikakva novina. To se radi i u redovnim školama jer je svako dijete individua. Što se tiče pomenutog slučaja, ministarka prosvete je juče rekla da je učenik K. K. u bolnici i on po zakonu ima pravo na osnovno obrazovanje šta god da je uradio. Sve ostalo je u domenu ljekara i pravosuđa – kaže Aleksić.
Izvor: Danas