Ukinuta prva SKY presuda u Crnoj Gori

Foto: Pixabay

Apelacioni sud ukinuo je presudu kojom je petočlana kriminalna organizacija za planiranje ubistva Budvanina Marka Ljubiše Kana u januaru 2021. godine osuđena na ukupno 20 i po godina robije.

Ovo je prva prvostepena presuda koja je izrečena na temelju SKY komunikacije koje pravosudni organi Francuske kao dokaz dostavili crnogorskom Tužilaštvu ali i Sky prepiske koju su policijski inspektori snimili na kriptovanom telefonu zaplijenjenog od Strahinje Savića jednog od optuženih u ovom predmetu.

Apelacioni sud je utvrdio da su osnovane žalbe branilaca optuženih kojim ukazuju da prvostepena presuda, između ostalog, u dijelu koji se odnosi na SKY ECC komunikaciju, ne sadrži jasne, argumentovane, dovoljne i valjane razloge o prihvatljivosti ili neprihvatljivosti ovog dokaza (pribavljanje, pravna priroda njegova usaglašenost sa načelima domaćeg pravnog sistema i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava).

Sa druge strane, sutkinja Vesna Kovačević je prilikom obrazloganja prvostepene presude 12. februara prošle godine odbila navode odbrane da su Sky komunikacije nezakonite pojašnjavajući da su francuski parvosudni organi postupajući po zamolnici crnogorskog SDT-a kroz pravnu pomoć dostavili podatake sa platforme SKY, i to u formi koja se može koristiti pred krivičnim sudom.

„Što je ovaj sud i prihvatio jer nema osnov da sumnja u vjerodostojnost ovih dokaza, imajući u vidu da su ih izdvojili francuski nadležni pravosudni organi I dostavili pravosudnim organima Crne Gore“, navela je u obrazloženju.

Dalje je navela i da sud cijeni Evropsku konvenciju o ljudskim pracima i slobodama koja se odnosi na poštovanje privatnog života, ali da sud daje primat javnom interesu koji je pretežniji u odnosu na privatni.

„Odnosno daje primat st. 2 člana 8 Konvencije, što čini opravdanim zadiranje javne vlasti o pravu pojedinca na nepovredivost komunikacije, što ima za cilj spriječavanje vršenja jednih od najtežih krivičnih djela koji su propisani našim zakonodavstvom“, piše u obrazloženju.

Prvostepenom presudom koju je izrekla sutkinja Kovačević, optuženi Lazar Ilić je za stvaranje kriminalne organizacije i nedozvoljeno držanje oružja osuđen na jedinstvenu kaznu od pet godina zatvora. Isto toliko dobio je i Nikola Milenković za podstrekivanje na ubistvo Ljubiše Strahinja Savić je dobio četri godine robije a Milićević tri i po godine zatvora dok je Klečko osuđen na tri godine robije.

Sud je Ilića i Savića oslobodio od optužbi Specijalnog tužilaštva da su kao saizvršioci izvršili krivično djelo ubistvo u pokušaju jer radnje koje su sproveli spadaju u domen pripremnih radnji koje nijesu kažnjive crnogorskim zakonima.

Sutkinja Kovačević je obrazlažući presudu kazala da je odluku donjela na temelju priznanja optuženog Savića nakon hapšenja u Budvi kao i svih drugih materijalnih i personalnih dokaza provedenih tokom suđenja.

Drugim dokazaima je potvrđeno priznanje Savića da je došao u Crnu Goru kako bi pratio kretanje Marka Ljubišu Kana kojeg je trebao da ubije optuženi Ilić.

Ilić je Saviću obezbjedio prevoz do Budve, dao određenu svotu novca za iznamljivanje tri štek stana kao i lažna dokumenta na ime Marin Milan i kriptovani telefon kako bi bili u kontaktu a koji su pronađeni kod Savića nakon hapšenja.

Plan likvidacije Ljubiše potvrđen je Sky komunikacijom Ilića koji NN osobi piše: ,,brate ove godine čistimo sve, započinjemo sa Kanom, jedva čekam da ga ubijem, sanjao sam da mi pobegao, poludeo sam”.

„Nije teško zaključiti da bi izvršenjem ubistva ova kriminalna organizacija stiče nezakonitu moć i šalje jasnu poruku drugim kriminalnim organizacijama, da u sticanju prevlasti i jačanju moći, za nju ne postoje nikakve prepreke“, pojasnila je tada sutkinja Kovačević.

Pripadnici ove grupe imali grupni čat pod nazivom Budva gde je svako od njih imao svoj nick name i to PREDATOR, koji je bio Nikola Milenković, PIRANA koji je bio takozvani Džoni, odnosno organizator kriminalne grupe, AHILES koji je bio okrivljeni Ilić i Voja Taknokosić koji je bio upravo okrivljeni Savić, komunicirali su preko Sky aplikacije vezano za kretanje Ljubiše I planove za njegovu likvidaciju i planirali lišenja života istog.

Savićevo priznanje da ga je Klečak vozio oba puta iz Bijelog Polja do Budve kada je išao za Crnu Goru potvrđene su Sky komunikacijama gdje se Klečak predstavlja: ,,Miloš je Klečak” tada NN osobi (Saviću).

Klečak je Saviću pomogao I u pronalasku štek stanova u Budvi i praćenja Marka Ljubiše govoreći da ga treba ubiti.

„Klečak je prilikom prevoza Savića koristio Golf, a što je potvrđeno kako priznanjem okrivljenog Savića tako i skaj komunikacijom, jer nakon što je okrivljeni Savić otkriven, Klečak je nastavio komunikaciju na NN licima putem SKY aplikacije govoreći da je Voja pao a misleći na Savića i da mora da ukloni vozilo Golf“, pojasnila je sutkinja Kovačević.

Sky je potvrdio i ulogu Grge u ovoj kriminalnoj organizaciji posebno nakon što preko Sky aplikacije NN osobi kaže ,,da ga mogu dignuti iz razloga što je prebacio jedno lice preko granice koje su uhapsili u Budvi, da mali pjeva, a da je to ranije radio dva tri puta i ako se ne javi sjutra da to lice pošalje njegovoj supruzi Sandri nekolike hiljade” što je potvrđeno i priznanjem Milićević Grge da mu se supruga zove Sandra.

Sky komunkacija otkrila je I da je Milenković u čat grupi slao poruke Saviću, a vezano za praćenje Ljubiše i podstrekavao Ilića šta treba da učini i u kom trenutku, na osnovu čega je sud zaključio da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju izvršeno putem podstekavanja. Sud je kao neosnovane odbaci tvrdnje odbrane da je Sky komunikacija koju su poicajci snimili sa Savićevog kriptovanog telefona nevalidna jer taj snimak nije odrađen po naredbi suda.

Sutkinja Kovačević je pojasnila da je policijski službenik izvršio obezbjeđivanje navedenog dokaza od uništenja, a koji se zaista desio nakon fotografisanja sadržaja na tom telefonu.

„Iz svjedočenja policajca koji je policijskim telefonom usnimio komunikaciju na kriptovanom telefonu proizilazi da su isto morali hitno odraditi upravo da ne bi neko ko vidi da se ne odgovara na poruke iz grupe iste izbrisao. Da je Savić samovoljno dao šifru za skaj i da je to zaista i htio govori i činjenica da je dao tačnu šifru jer da je dao pogrešnu isto tako bi došlo momentalno do prženja svih komunikacija a što se i dogodilo kada je neko od okrivljenih primijetio da okrivljeni Savić ne odgovara na poruke a čita ih“, navela je sutkinja Kovačević.

Ona je ukazala da se sadržaj usnimljene komunikacije poklapa sa Sky komunikacijama dobijenih od pravosudnih organa Francuske.

„Tog trenutka kada je na telefonu okrivljenog Savića spržena komunikacija čat grupe Budva 22.01.2021. godine u 13:41 do 13.43 sata Klečak, izvjesni Džoni I NN lice nastavljaju komunikacija u drugoj grupi (koju su imali a kako to priznaje i Savić). Odmah poslije prženja poruka na Savićevom telefonu, Džoni odnosno

Pirana postavlja NN licu pitanje da li se čuo sa Savićem i kada mu odgovara da nije, Pirana govori da se nešto desilo, da je pao, jer čita poruke a ne odgovara skoro sat vremena. Klečak im odgovara da je Voja odnosno Savić „pao“. Prednje činjenice upravo govore o vjerodostojnosti prepiski sa skaj aplikacije i skaj aplikacije kao dokaza obzirom da su u saglasnosti sa prepiskama iz oduzetog telefona okrivljenog Savića“, kazala je sutkinja Kovačević.

Planove grupe koju je prema navodima optužnice formirala osoba sa pseudonimom Džoni pokvario je Kanov kum i prijatelj Goran Slovinić.

On je zaustavio Savića i tražio od njega da mu kaže ko ga je poslao jer je prethodno primjetio da se ovaj optuženi ponaša sumnjivo i nadgleda lokal ,,Kadmo” u kojem je boravio.

Verbalni konflikt Slovinića i Savića registrovali su policajci koji su se nalazili u blizini. Uslijedilo je privođenje Savića koji je u policiji ispričao za planove likvidacije Kana nakon čega su pohapšeni ostali dostupni pripadnici ove grupe.

Izvor: Pobjeda

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.