UNICEF preporučuje da se što manje izvještava o počiniocima zločina

Način na koji mediji izvještavaju o masovnom nasilju, nasilju u porodici, samoubistvu može da utiče na druge ljude i preporučuje se da se što manje izvještava o samim počiniocima, piše u preporukama koje je UNICEF-ova kancelarija dostavila Udruženju novinara Srbije (UNS).

Upozorava se da drugi mogu da se identifikuju sa njima ili dobiju inspiraciju, a jedna od preporuka medijima je da fotografiju počinilaca ne objavljuju pored fotografije žrtve.

“Nemojte izvještavati o događaju pojednostavljeno ili senzacionalistički jer to može da da podsticaj ljudima koji žele negativan publicitet”, jedna je od preporuka.

Među posljedicama štetnog izvještavanja, navedeno je, mogućnost inspirisanja imitatora koji u počiniocu vide uzor ili heroja.

“Odgovornim izvještavanjem može da se smanji rizik”, piše u UNICEF-ovim Preporukama, koje je proslijedio UNS.

Kao korist po zajednicu koje ima odgovorno izvještavanje u preporukama je nabrojano da se na taj način “pruža utjeha preživjelima, porodicama, zajednicama, uključujući i porodicu počinioca”.

Odgovorno izvještavanje podstiče ljude, piše u UNICEF Preporukama, da potraže pomoć sebi ili drugima u slučaju povišenog rizika od štetnih postupaka, prenosi Tanjug.

Objavljen je i poziv da se za pomoć zbog emotivne patnje i/ili suicidalnih misli pozove broj za pomoć 116 111 (NADEL) i posjeti sajt svejeok.rs.

Izvor: Politika

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.