Unija slobodnih sindikata Crne Gore daje punu podršku radnicima Toščelika da istraju u svojoj borbi da im se omogući pravo na rad i nastavi proizvodna djelatnost u toj kompaniji, poručili su iz Izvršnog odbora USSCG.
USSCG poziva sve donosioce odluka da sve svoje resurse usmjere u rješavanje aktuelne situacije u Toščeliku koja, pored ostalog, “podrazumijevaju i preispitivanje kupoprodajnog ugovora”.
Proces privatizacije u Crnoj Gori, kako su saopštili, “nije ni približno ostvario najavljena očekivanja, tj. da će privatizacija donijeti nove investicije, nove tehnologije, nova radna mjesta”.
“U suštini, niti jedna privatizacija u Crnoj Gori nije dala takav rezultat. Naprotiv, privatizacije su uglavnom obavljene sa promašenim strateškim partnerima, dok kupo-prodajni ugovori nijesu sadržali socijalne programe za zaposlene – tehnološke viškove ili su oni bili veoma loši. Ovakvi postupci i dalje uzimaju svoj danak. Dokaz je i situacija kojoj ovih dana svjedočimo u Toščeliku Nikšić. Naših 229 kolega, dugogodišnjih radnika Toščelika, suočeni su sa jednostranom odlukom poslodavca da obustavi proizvodnju i proglasi ih tehnološkim viškom, pretvarajući ih u socijalne slučajeve i ostavljajući njih i članove njihovih porodica bez osnovnih egzistencijalnih primanja”, naveli su iz Izvršnog odbora USSCG.
Unija slobodnih sindikata Crne Gore, kako se navodi, daje punu podršku radnicima Toščelika da, kako kažu, “istraju u svojoj borbi da im se omogući pravo na rad i nastavi proizvodna djelatnost u toj kompaniji”.
“Borba za očuvanje radnih mjesta ujedno je i borba za očuvanje poslednjeg proizvodnog pogona u industriji Crne Gore koja godinama unazad izumire. Istovremeno, USSCG poziva sve donosioce odluka da sve svoje resurse usmjere u rješavanje aktuelne situacije u Toščeliku koja, pored ostalog, podrazumijevaju i preispitivanje kupoprodajnog ugovora. Očekujemo da će najavljeni pregovori o prodaji Toščelika između sadašnjeg vlasnika – turske kompanija Tosyali i kompanije Neksan, uz posredstvo Ministarstva ekonomije, ići u pravcu očuvanja i unapređenja proizvodnje, te poboljšanja socio-ekonomskog položaja zaposlenih. Ne smijemo dozvoliti da poslednji industrijski gigant doživi sudbinu svojih prethodnika”, zaključili su iz USSCG.