Usvojena analiza i predlog mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama

Foto: Freepik

Ministarstvo sporta i mladih je saopštilo da je Vlada usvojila Analizu stanja i predlog mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama. Kažu da je u pitanju dokument koji predstavlja prekretnicu u rješavanju problema nasilja među mladima i vandalizma u obrazovnim ustanovama.

„Analiza je rezultat opsežnog rada multisektorske radne grupe formirane od strane Savjeta za prava djeteta, uz aktivno učešće Ministarstva sporta i mladih, čime je osigurana sveobuhvatnost i praktičnost predloženih mjera“.

Vlada je usvojila paket mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma koji uključuje: protokol o postupanju u slučajevima nasilja u školama; edukaciju nastavnika, roditelja i stručnih timova o prevenciji i rješavanju problema nasilja; postavljanje video nadzora u školama; uvođenje socijalnih radnika u škole i jačanje psihološko-pedagoških službi; realizaciju programa „Škola bez straha“ za edukaciju učeničkih parlamenata; organizaciju kampanja za podizanje svijesti o vršnjačkom nasilju; inteziviranje saradnje sa policijom u prevenciji i kontroli nasilja u blizini škola.

Dokument prikazuje trenutno stanje, ukazuje na izazove i propisuje konkretne strateške i operativne ciljeve za prevenciju nasilja uz multisektorski pristup koji uključuje sve relevantne institucije, piše u saopštenju.

Analiza je pokazala da je tokom septembra i oktobra 2024. godine u crnogorskim školama evidentirano 29 slučajeva nasilja, uključujući fizičko nasilje (17 slučajeva), sajber nasilje (tri slučaja), verbalno (pet slučajeva) i druge oblike. U osnovnim i srednjim školama identifikovani su i slučajevi nasilja u porodici, što dodatno ukazuje na potrebu sveobuhvatnog pristupa rješavanju tog problema, kažu iz ministarstva.

Pored toga, policijski podaci pokazuju da su ove godine evidentirana 252 krivična djela počinjena od strane maloljetnika, od čega se značajan dio odnosi na imovinska krivična djela, povrede tijela i nasilničko ponašanje.

Ministarstvo sporta i mladih kaže da taj resor igra ključnu ulogu u prevenciji nasilja i „promociji pozitivnih vrijednosti među mladima“. „Kroz raznovrsne aktivnosti, Ministarstvo se fokusira na korišćenje sporta i omladinskih centara kao alata za povezivanje mladih, smanjenje konflikata i jačanje tolerancije.“

Ključne aktivnosti, kako su rekli, uključuju: organizaciju radionica za mlade u omladinskim centrima sa temama prevencije nasilja i izgradnje zajedništva; u saradnji s Misijom OEBS-a, održane su radionice sa mladim sportistima iz osam sportskih disciplina, kroz koje su razvijane vještine za suzbijanje stereotipa, netolerancije i ekstremizma; promociju pozitivnih primjera mladih koji doprinose svojim zajednicama kroz projekte i inicijative.

Ministar Dragoslav Šćekić rekao je da su „sport i mladi ključ za izgradnju društva oslobođenog nasilja“. „Kroz sport promovišemo vrijednosti poštovanja, solidarnosti i tolerancije, a današnja odluka Vlade daje dodatni podsticaj našim naporima. Naš cilj je da, u saradnji sa školama i lokalnim zajednicama, stvorimo okruženje u kojem će svaki učenik osjećati sigurnost i podršku.“

Predloženi plan mjera uključuje kontinuirane aktivnosti na edukaciji nastavnika i stručnih saradnika u školama kroz programe „Moje vrijednosti i vrline“ i „Vještine za odrastanje“, pilotiranje uvođenja socijalnih radnika u škole i osnivanje multisektorskih timova za lokalnu podršku, a predviđene su i kampanje usmjerene na podizanje svijesti o problemima sajber nasilja i zloupotrebi psihoaktivnih supstanci. Novim mjerama predviđeno je i intenzivno prisustvo policije u školskim rejonima u cilju prevencije.

U 2025. godini biće realizovana i edukacija za medije s ciljem unapređenja kvaliteta izvještavanja o djeci, dok će radionice za djecu i porodice pod nazivom „Brižne porodice“, kažu iz ministarstva, biti ključne za jačanje svijesti o prevenciji nasilja u porodicama.

Analizom je naglašen značaj inkluzije ranjivih grupa. „Posebna pažnja posvećena je djeci sa posebnim potrebama, njihovim porodicama i zajednici, kroz obuke, podršku i prevenciju nasilja. Osnaživanjem ove grupe, smanjuje se njihova izloženost nasilju i povećava svijest o važnosti inkluzije.“

Ministarstvo sporta i mladih saopštilo je da nastavljaju s intenzivnim radom na implementaciji ovih mjera, uz podršku međunarodnih partnera i nevladinog sektora, kako bi se postigli održivi rezultati i stvorilo sigurno okruženje za mlade u Crnoj Gori.

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.