(UŽIVO) Vujović: Dati ovlašćenja DIK-u da završi izborni proces tamo gdje OIK ne može

foto: Skupština

U toku je četvrta sjednica Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu.

Sjednicu možete pratiti uživo na našem portalu.

Članovi Odbori će na sjednici razmatriti aktivnosti rada Odbora i tekuća pitanja.

Poslanici su usvojili dnevni red.

Vasilije Črapić (PES) je rekao da je inkluzivnost od suštinskog značaja za društvo, te da je izborna reforma jedno od fundamentalnih prava, čije će reformisanje biti preduslov za članstvo u EU. 

„Oni žele da imaju funkcionalnu demokratiju odnosno članicu koja će imati dobro izborno zakonodavstvo“, istakao je Čarapić. 

Poslanik DPS-a i predsjedavajući Odborom Nikola Rakočević kazao je da je potrebno dati osvrt na to koja nadležnost treba da bude formiranih podgrupa i kakav je sastav tih radnih podgrupa.

Ana Nenezić iz Instituta Analitiko rekla je da sama politička kultura ide u pravcu toga da se ovoga puta nađe adekvatno rješenje.

„Mislim da se sam broj zakona treba proširiti jer postoje brojni važni zakoni, a posebno madijski zakoni. Izborni zakoni su prevaziđeni i zastarjeli, teško je, ne samo organizovati izbore u Crnoj Gori danas, nego ih i pratiti i nadgledati“, rekla je Nenezić.

Dragan Koprivica iz CDT-a kaže da je neophodno da se Zakon o predsjedniku nađe na izbornoj reformi.

„Vjerovatno će trebati više vremena za rad Odbora, ne vjerujem da sve možemo odraditi do kraja godine. Moj prijedlog je da se ne rade podgrupe po zakonima nego po temama“, rekao je Koprivica.

Koprivica je predložio da se naprave tri paketa koja u sebi sadrže sporne i manje sporne stvari.

„Tako predlažem da prva radna grupa radi organe za sprovođenje izbora, a druga radna grupa bi mogla da bude lokalni izbori u jednom danu i mislim da niko na javnoj sceni ne bi bio protiv toga. Treća radna grupa treba da radi na registrima prebivališta i boravišta, a četvrta radna grupa bi radila na Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja“, kazao je Koprivica.

Zlatko Vujović (CEMI) predložio je da se proširi zakonski tekst i da bi se trebao dodati Zakon o izboru predstavnika Crne Gore u evropski parlament.

„Hrvatska je isto tako usvojila ranije prije nego što je stupila u EU. Taj se Zakon mora uraditi po pravilima EU. To znači da mi nijesmo slobodni kao država CG da odredimo kako će se to sprovesti već postoje jasni kriterijumi. Taj Zakon otvara neka pitanja i za ovo čime se mi bavimo i mimo toga“, naveo je on. 

Goran Macanović iz Saveza slijepih Crne Gore naglasio je da osobe sa indvaliditetom nemaju ravnopravne mogućnosti i ne mogu na jednak način da učestvuju u biračkim porocesima.

Kazao je da bi bilo dobro izvući pouke iz nekih prethodnih pokušaja radnih Odbora.

„Moramo voditi računa jer je ovo sveobuhvatna reforma, a danas treba da se formiraju radne grupe koje će raditi do kraja procesa. Možda treba razmišljati o tematskim sjednicama, pa da se tu prezentuju rezultati podgrupa“, rekao je Macanović.

Nikola Rakočević je odgovarajući na pitanja rekao da je decembar rok do kada je planirana da se sprovede izborna reforma, te da su po pitanju proširenja odluke svi saglasni i da se takvo rješenje može kreirati vrlo brzo. 

Istakao je da je ideja da reforma bude sveobuhvatna.

„Da, to znači ostvariti preporuke OEBS-a, ODIHR-a, relevatnih NVO i onoga što političke partije procijene da je interes građana i sistema“, rekao je Rakočević.

Poslanik Demokrata Nikola Rovčanin kazao je da je formiranje Pododbora jedini mogući način rada, kvalitetnog rada.

„Gdje će se sa jednog stručnog aspekta raditi izborna reforma a onda na samoj sjednici preispitivati određene tačke neslaganja i time će se svakako ubrzati rad“, naveo je on. 

Poslanik SD-a Boris Mugoša kazao je da svjedočimo nevjerovatnoj situaciji u Crnoj Gori, i dodao da možemo doći u situaciju da se raspišu izbori za opštinu u kojoj nijesu završeni postojeći.

„Zamislite situaciju gdje niste završili izborni proces u jednoj opštini a raspisujete novi. Meni je to nevjerovatno. Zbog toga potencijalno morate razmišljati da Zakon o lokalnoj samoupravi bude dio ovoga paketa“, ocijenio je Mugoša.

Ističe da je „možda tematski odbor dobar prijedlog“, ali da je po njegovim mišljenju potrebna jedna grupa koja će sagledavati kompletan Zakon.

Mihailo Anđušić, poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) istakao je da je koncept rada odbora jako značajan, i da mu je interesantna ideja vezano za baziranje na tematski rad. 

„Najbolja metodologija rada za narednu sjednicu bi bila da predstavnici NVO stave na papir ono što je njihova zamisao“, naveo je on. 

Predsjednik Državne izborne komisije Nikola Mugoša naglasio je da ukoliko imamo zakon iz 1998. koji je 18 puta mijenjen i bio predmet intervenicija Ustavnog suda.

„To je doprinijelo tome da imamo pregršt pravnih praznina i kolizije sa drugim pravnim aktima. Vrijeme za izbornu reformu je itekako došlo, došlo je i prije više vremena ali evo tu smo gdje smo“, kazao je on.

Poručio je da je za ovaj posao potrebno najmanje godinu dana intezivnog rada.

„Imali smo prilike da čujemo informaciju od strane Ministarstva javne uprave da se radi na novom Zakonu o lokalnoj samoupravi koji predviđa da će se gradonačelnici birati neposredno, što je bio slučaj 2000. godine“, rekao je Mugoša.

Poslanik Nikola Camaj na odboru je istakao da je potrebno pronaći model kako bi se zaštitila prava manjina u Crnoj Gori.

Vasilije Čarapić je ponovio da je neophodno produžiti rokove u kojima treba završiti posao kako bi rad Odbora bio što transparentniji i da bi trebalo razmisliti o proširenju roka na šest mjeseci. 

Lider Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović rekao je da su se danas na Odboru čule „dobre stvari“. 

Ana Nenezić iz Instituta Analitiko poručila je da je „potpuno suludo organizovati tri izborna ciklusa u tri opštine, u tri različita vikenda“.

Nenezić je time komentarisala najavljene izbore u opštinama Šavnik, Budva i Andrijevica. Ipak, ona je istakla da se ovdje radi o zakašnjeloj reakciji. 

„Nakon što predsjednik raspiše izbore tu ništa ne možemo uraditi, ta pravna stvar je završena. Tu Odbor ništa ne može uraditi. Deplasirano je voditi bilo kakvu vrstu razgovora kad ništa ne možemo uraditi“, dodala je ona.

Sa njom je saglasna poslanica ZBCG Simonida Kordić koja je kazala da je raspisivanje izbora samo u nadležnosti predsjednika.

Kako navodi, Odbor treba da razgovara i na temu objedinjenja lokalnih izbora, ali samo u smislu stava i preporuka.

Državna izborna komisija (DIK) trebalo bi da preuzme nadležnosti opštinske izborne komisije (OIK) ukoliko ona ne može da sprovede izborni proces, ocijenio je Zlatko Vujović.

Vujović je rekao da ne možemo govoriti o novom izbornom procesu dok prethodni nije završen.

On smatra da crnogorski parlament treba, zbog razloga hitnosti, prije predviđene izborne reforme, da usvoji izmjene kojima bi se DIK-u dala mogućnost da preuzme nadležnosti OIK-a.

„DIK nije nikakva federacija opštinskih izbornih komisija, ali treba da postoji jasna hijerarhija, ne samo kada govorimo o upravnom postpuku, već o organizaciji izbornog procesa. To bi trebalo da bude najbolja poruka svih političkih partija – hajde da damo ovlašćenja DIK-u da završi izborni proces, a ne da u IBAR-u stoji da ova zemlja to ne može da uradi“, poručio je Vujović.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.