Pravoslavni vjernici širom svijeta koji poštuju julijanski kalendar večeras u ponoć dočekaće Novu godinu a Srpska pravoslavna crkva obilježava praznik Svetog Vasilija Velikog.
Tradicija (uglavnom ponovnog) slavljenja Nove godine po kalendaru Pravoslavne crkve zadržala se osim Srbije još i u Rusiji, Armeniji, Ukrajini (Malanka), Moldaviji, Gruziji, Bjelorusiji, Kazahstanu, djelovima Bosne i Hercegovine, Crnoj Gori i u Makedoniji.
Zanimljivo je da tradicija obilježavanja julijanske Nove godine postoji i u nekim njemačkim kantonima u Švajcarskoj (Alter Silvester), kao i u nekim djelovima Galske zajednice u Škotskoj.
Julijanski 1. januar (dakle 14. januar) u narodu je posvećen Svetom Vasiliju, a poznat je i kao Mali Božić i Srpska nova godina. Pravoslavci ovu drugu Novu godinu dočekuju uglavnom u krugu porodice i prijatelja i u skromnijoj atmosferi, ali ima dosta i onih koji je proslavljaju u restoranima, klubovima i kafićima.
Na trpezu bi se, kaže, iznosilo ono što je još u jesen za zimu spremljeno – pršuta, slanina, kavurma, čvarci, švargla, kobasice, kajmak, mladi i prevreli sir, vruće pogače, proja, turšija, kiseli kupus, strugana rotkva i ajvar. Glavno jelo bilo je pečeno prase.
U gradskoj sredini, u ponoć, služile su se krofne, a u jednu se stavljao zlatnik. Vjerovalo se da će osoba koja pronađe zlatnik u krofni imati uspešnu godinu.