
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je pripremilo Analizu obrazovanja odraslih u Crnoj Gori, koja pruža detaljan pregled trenutnog stanja, izazova i preporuka za unapređenje tog sektora, naglašava značaj cjeloživotnog učenja za ekonomski razvoj, zapošljivost građana i društvenu inkluziju.
Analiza sistema obrazovanja odraslih u Crnoj Gori, koju je pripremilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija pocinje poglavljem u kom su dati pravni i institucionalni okviri obrazovanja odraslih u CG. Zatim je, između ostalog, pojašnjen postupak licenciranja organizatora obrazovanja odraslih, predstavljena struktura polaznika i njihov broj po programima, nabrojani tipovi programa i nivoi kvalifikacija, date infrormacije o pilot projektu „Garancija za mlade“ koji se realizuje u tri opstine u CG, od kojih je jedna opština Nikšić, analizirana usklađenost tržišta rada sa obrazovnom ponudom, prezentovano stanje u toj oblasti iz ugla poslodavaca i organizatora obrazovanja odraslih, kao i pregled najboljih praksi iz međunarodnih iskustava.
„Naše Ministarstvo je, u saradnji sa kredibilnim partnerima koji su uključeni u proces cjeloživotnog učenja, odnosno obrazovanja odraslih, a to su predstavnici naših obrazovnih institucija, predstavnici socijalnih partnera i samih organizatora obrazovanja odraslih, pripremilo jedan kvalitetan i sveobuhvatan dokument u kome smo, zapravo, željeli da sagledamo kakvo je trenutno stanje u sistemu obrazovanja odraslih, a zatim da markiramo osnovne izazove i da kreiramo odgovarajuće mjere, koje će doprinijeti unapređenju stanja u ovoj oblasti. Sistem obrazovanja odraslih je u tijesnoj vezi sa potrebama tržišta rada, pa smo u ovoj Analizi željeli da sagledamo kako obrazovanje odraslih, odnosno obrazovni sistem utiče na proces zapošljavanja, na socijalnu uključenost naših građana i kako on utiče na ekonomski rast naše države. Ono što je bitno jeste da je naše Ministarstvo u prethodnom periodu, osim ove Analize, kreiralo i niz značajnih dokumenata. Jeadn od njih je i Analiza validacije neformalnog i informalnog učenja, dakle vidova učenja koji su u tijesnoj vezi sa sistemom obrazovanja odraslih i određenim zakonskim rješenjima smo, zapravo, omogućili svakom građaninu Crne Gore da, ako se uključi u proces cjeloživotnog učenja, dobije javno važeću ispravu koja će biti prepoznata i validna na tržištu rada. Osim toga, moram napomenuti da smo u prethodnom periodu kreirali i sveobuhvatnu Strategiju za reformu obrazovanja čiji je dio, upravo, i sistem obrazovanja odraslih, da smo pripremili tri krovna zakona iz ove oblasti koji se trenutno nalaze u skupštinskoj proceduri i ono što je jako bitno jeste da smo predložili niz značajnih mjera u Reformskoj agendi, odnosno Planu rasta koji je usvojila Vlada Crne Gore“, kazala je Jasna Jovanović, generalna direktorka Direktorata za cjeloživotno učenje.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će u narednom periodu raditi na unapređenju kvaliteta programa obrazovanja, većoj dostupnosti besplatnih obuka, promociji koncepta cjeloživotnog učenja, kao i na jačanju veza između obrazovnih institucija i poslodavaca, zaključila je Jovanović.
Izvor: RTNK