Izvršna direktorica NVO Akcija za socijalnu pravdu Ines Mrdović kazala je u intervjuu za veb TV “Dan” da monopol na tržištu ljekova koji je kreiran za vrijeme vladavine Demokratske partije socijalista, nove vlasti od avgusta 2020. godine do danas ne pominju, niti pokušavaju da ga ukinu.
Kako je kazala, zbog toga plaćamo najskuplje medikamente u regionu. Ocijenila da je farmaceutski lobi pokazao da je jači od države Crne Gore.
– Zasad nema nikakvih informacija da je neko u ovoj državi odlučio da se pozabavi, rekla bih, drskim i teškim monopolom na tržištu ljekova na teret potrošača. Mi smo pozvali Vladu, Ministarstvo zdravlja i Skupštinu Crne Gore da porade na izmjeni jednog krajnje monopolskog i koruptivnog zakona, čija je suština da se državna ustanova Montefarm onemogući da ljekove nabavlja direktno od proizvođača. Zakonski okvir kreiran je tako da je uspostavljena šema da se sredstva iz budžeta upućuje Montefarmu, koji raspisuje tendere i nabavlja ljekove preko ovih veledrogerija. Šema je uspostavljena u vrijeme DPS-a i zaista je poražavajuće da se nakon promjene vlasti, od avgusta 2020. do aprila 2024. godine, niko nije pozabavio pitanjem razbijanja monopola koji je na teret potrošača, istakla je Mrdović.
Ona je rekla da veledrogerije, jedna dominantno, diktiraju cijene ljekova državi Crnoj Gori, odnosno potrošačima.
– Ja bih u tom smislu rekla da je zasad taj farmaceutski lobi pokazao da je jači od države. Meni je zapanjujuće da aktuelni ministar zdravlja Vojislav Šimun, koji je prva adresa koja je trebalo da se pozabavi time, ako zaista misli o dobrobiti građana ove države, nije krenuo u proceduru izmjena zakona koji je monopolski i koji je na štetu nas građana. Koliko vidim, ministar zdravlja se bavi svim samo ne tim. Očito mu je sada bitnije da vraća i postavlja kompromitovani DPS kadar u zdravstvenim ustanovama, iako bi prioritet trebalo da mu bude razbijanje ovog monopola. I ne samo njemu, nego i kompletnoj Vladi i svim partijama u Skupštini – poručila je Mrdović.
Kako je istakla, o koliko profitabilnoj djelatnosti na teret potrošača se radi pokazuje činjenica da je osam kompanija koje dobijaju poslove kod Montefarma na kraju prošle godine zajedno imalo akumuliranu dobit, dakle čist profit, od 68 miliona eura.
– To je frapantna brojka! Sa druge strane, mi smo 2019. godine na nivou Montefarma imali zaključene ugovore koji su bili reda veličine 32 miliona eura, a ove godine, po budžetu Fonda za zdravstveno osiguranje, imamo projektovano 119 miliona eura samo za Montefarm. Dakle, za samo pet godina četiri puta više. Šta to pokazuje? Ne mislim da smo svi bolesni ili da nas sada ima dva miliona, radi se o tome da je sistem monopolski kreiran i da privatnik bukvalno diktira cijene. A svaki će to da radi na način da on zaradi i neće interesovati ni građani ni državna kasa. To se dešava kada zakonski izmjestite da vam privatnik kreira cijene, zbog čega građani plaćaju ljekove četiri puta više – ukazala je Mrdović.
Za pet godina medikamente pretplatili 55 miliona eura?
Akcija za socijalnu pravdu trenutno radi istraživanje koje treba da pokaže koliko građani na godišnjem nivou pretplate ljekove. Prema konzervativnoj projekciji, a to je najniža šteta, došli smo do podatka da smo za pet godina pretplatili ljekove za 55 miliona eura. Realno je vjerovatno veći iznos, a naše istraživanje će za par mjeseci pokazati kolika je ta stvarna cijena. Ne radi se tu samo o ljekovima, već i o medicinskim materijalima, medicinskoj opremi koja je jako vrijedna, a gdje iste kompanije takođe uzimaju dobar dio kolača, ističe Mrdović.
Po njenim riječima, nije bilo ni inicijativa za kontrolna saslušanja u Skupštini i očigledno je na sceni zabijanje glave u pijesak zbog farmaceutskog lobija.
– Agencija za zaštitu konkurencije, koju plaćamo da nas zaštiti od monopolskih djelovanja na tržištu, nije se bavila ljekovima. Rekla bih da imamo kolektivno ćutanje – dodala je Mrdović.
Ona je u intervjuu za našu veb-televiziju govorila i o tome da neki čelnici u javnom zdravstvu rade kod privatnika iako mogu doći u situaciju da s njima u ime države zaključuju ugovore.
– Ova država se sa međunarodnih adresa karakteriše kao zarobljena. Zakoni su kreirani i donošeni tako da obezbjeđuju privatnim subjektima da ostvaruje profit iz državne kase. Da postoji politička volja, to bi bilo lako riješeno – naglašava Mrdović.
Najavila je da će naredne sedmice uputiti inicijativu Agenciji za zaštitu konkurencije da se pozabavi pitanjem ljekova.
– To ćemo učiniti jer njima to očigledno ne pada na pamet, iako ih zakon obavezuje da se po službenoj dužnosti pozabave monopolskim pitanjima. Pokušaćemo da aktuelizujemo ovaj problem i preko nadležnog odbora u Skupštini Crne Gore, nadam se da će imati volje da zakažu konsultativna saslušanja – kaže Mrdović.