Iako je nedavnim objelodanjivanjem vijesti o nelegalnoj eksploataciji šljunka iz korita Morače koje je ugrozilo i devastiralo vodoizvorište Bolje sestre najavljena borba protiv njenih aktera, najnovije informacije govore da se po tom pitanju i dalje nije mnogo uradilo.
Da poruka nadležnih službi o krivičnoj odgovornosti aktera mora biti ispitana i da se sa lošom praksom mora prekinuti očigledno nije shvaćena na pravi način. Nelegalna eksplotacija šljunka iz donjeg toka rijeke Morače intezivno je nastavljena i tokom novogodišnjih praznika.
Naime, snimci koje je na svom Fejsbuk (Facebook) profilu objavio predsjednik Borda direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić govore da loša praksa nije prekinuta i da je , nažalost, “u koritu rijeke Morače stanje “redovno”!”.
“Ovaj put objavljujem poruku koju mi je poslao mještanin sa tog područja i pored prijetnji koje mi zbog toga dolaze. Moja obaveza je da štitim imovinu koju mi je povjerila Vlada Crne Gore, imenujući me za predsjednika Borda direktora Regionalnog vodovoda”, naveo je Lakušić u objavi, navodeći da je njegova obaveza da ukazuje i da se bori protiv organizovanog kriminala i korupcije, kako u firmi, tako i van nje.
Lakušić kaže, da nema pravo da odustane “dok poslednji nelegalni eksplotator ne napusti korito rijeke Morače, kako bi se spriječila dalja devastacijа vodoizvorišta Bolje Sestre”.
Lakušić je sa svojim pratiocima podijelio sadržaj poruke koju je primio od, kako navodi, nepoznatog mještanina Zete koji mu je proslijedio informacije i snimke koji potvrđuju da se sa ekploatacijom šljunka iz korita rijeke nije prestalo.
Takođe on je naveo da je povodom ovog slučaja dobio i anonimne prijetnje o čemu je odmah obavijestio nadležne policijske službenike.
“Moram ovom prilikom da se zahvalim Upravi policije na profesionalnom odnosu i na preduzetim mjerama na zaštiti moje bezbjednosti zbog prijetećih poruka. Posebno hvala Goranu Jokiću, načelniku Centra bezbjednosti Podgorica, na izuzetno korektnom odnosu i saradnji”, napisao je Lakušić.
Poruka koju je primio od nepoznatog mještanina bila je sledeće sadržine:
“Poštovani profesore, prvo da vam čestitam praznike, drugo da Vas obavijestim da je stanje u koritu rijeke Morače “redovno”. U prilogu Vam šaljem nekoliko snimaka nelegalne eksploatacije šljunka od strane jedne tajkunske firme, snimljenih 03.01.2022. godine.
Naime, tokom čitavog dana ta firma je izvezla preko sto kamiona šljunka, nelegalnoizvađenog iz rijeke Morače. Sve je prijavljeno policiji, koja nije u tome ništa vidjela da je nelegalno. Još veća tragedija je što navedena firma nema nikakav papir za ove radnje, i da je 11.10.2021. godine donijeto rešenje o uklanjanju nelegalnih objekata sa ove lokacije. Postavljam pitanje, da li je ovo pravi epilog pompezno najavljene borbe protiv “ekocida” (cijena materijala je rapidno skočila, a ova tajkunska firma samo tokom današnjeg dana je ostvarila enormni prihod)? Poštovani profesore, veliki pozdrav za Vas, kao iskrenom borcu za istinu i pravdu”.
Lakušić je u svojoj objavi podsjetio na značaj zaštite prirodnih resursa u prvom redu vode navodeći da će do 2025. godine, po istraživanjima WWF-a, oko 2/3 svjetske populacije iskusiti neku vrstu nestašice vode za piće (restrikcije, nedostupnost, zagađenje ili presušena izvorišta itd).
On je podsjetio da je Crna Gora samo 2018. godine uvezla flaširane vode u vrijednosti od 48 miliona eura, i naveo da bi na održiv način mogli da izvozimo vodu u vrijednosti od 300 miliona eura godišnje.>
“Umjesto toga nastavlja se negativna praksa uništavanja naših rijeka, podzemnih voda i vodoizvorišta nelegalnom eksplotacijom šljunka. Krajnje je vrijeme da se jednom za svagda tome stane na put”, zaključio je Lakušić u svojoj objavi.
© Press, All Rights Reserved, 2024
Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me
Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.
Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.