Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori obilježila je 13. novembar – Njegošev dan – crnogorski Dan kulture, prigodnim i sadržajnim programom. Ova institucija, koja je osnovana 2010. godine, od 2017. dan rođenja Lovćenskog Tajnovidca obilježava i kao Dan Matice srpske u Crnoj Gori.
Njegošev dan – crnogorski dan kulture koji je ujedno i Dan Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori svečano i praznično je proslavljen, u novim, reprezentativnim prostorijama ove institucije, u prisustvu brojnih zvanica, predstavnika našeg društveno-političkog i kulturnog života: ambasador Republike Srbije u Crnoj Gori Nebojša Rodić, predsjednici Opštine i Skupštine Opštine
Nikšić Marko Kovačević i Nemanja Vuković, predstavnici Opštine Herceg Novi, kulturnih institucija Nikšića, i mnogobrojna publika.
Iz Matičinog društva u Crnoj Gori, i ovom prilikom su ukazali na čvrste veze između najstarije kulturne ustanove srpskog naroda – Matice srpske i Petra II Petrovića Njegoša, koji je bio prvi član Marice srpske sa prostora Crne Gore, uz to, prvi kritički zapisi o Njegošu nastali su u Letopisu Matice srpske, koji slavi 200 godina od osnivanja.
U večeri, naslovljenoj „Vladika Rade i mi“ prazničnim besjedama obratili su se istaknuti članovi Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori. Prof. dr Drago Perović zapaža da do sebe nijesu došli ni oni koji su se zavjetovali da ne izdaju Pjesnika, ni oni kojima je, kako je naveo, pjesnička riječ alibi za samoizdaju.
Prof. dr Jelica Stojanović, predsjednica Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori poželjela je dobrodošlicu u njihove nove prostorije, koje su, kako je navela, privedene namjeni, zahvaljujući institucijama Republike Srbije i upravo je najljepši i najsvečaniji dan za otvaranje onaj u kome se slavi dan Njegoševog rođenja.
Dok je prof. Jelica Stojanović svoje izlaganje bazirala na upotrebi leksičkih jedinica: Kosovo, Crna Gora i Srb(ija) u Gorskom vijencu – lingvokulturološki aspekt, čime se bavila i u Šćepanu malom i drugim djelima, prof. dr Dušan Krcunović se osvrnuo na značaj „Luče mikrokozma“, slavnog Njegoševog djela, koje pripada dugoj tradiciji tzv. „šestodnevske književnosti“, a koja obuhvata svetootačke rasprave, propovjedi, komentare, alegorijska tumačenja i spjevove čija je tema priča o stvaranju svijeta iz knjige Postanja.
Program, koji je vodila prof. Marija Jelić, nastavljen je otvaranjem izložbe „Portreti mitropolita crnogorsko-primorskih“ akademske slikarke Vesne Sušić, koja je upriličena u galeriji Matice. Izložbu, koju čini 12 portreta mitropolita od Danila I do Joanikija Mićovića, otvorio je prof. dr Savo Laušević.
Izložba „Portreti mitropolita crnogorsko-primorskih“, u galeriji Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, biće otvorena narednih 15-ak dana
Senka Čolović Šumić
foto/video: RTNK
Izvor: RTNK