U toku je sjednica Skupštine, na kojoj će se raspravljati o izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.
Premijer Crne Gore u tehničkom mandatu dr Dritan Abazović kazao je da je Zakon o porijeklu imovine jedno od glavnih zakonskih rješenja, koje treba da bude plod rezultata izbora iz avgusta 2020. godine.
Istakao je da nije tačna priča da neki bivši funkcioneri, biznismeni ili političari nisu obuhvaćeni ovim zakonom.
“Vlada Crne Gore ostaje otvorena za sve kritike i sugestije, kako bismo ovo zakonsko rjšenje učinili boljim. Ovo rješenje treba da ima monitorin i zahvalan sam svima koji učestvuju”, rekao je premijer u dopunskom obrazloženju.
Dodao je da “u ovom trenutku nemamo ništa, ako ne damo instrument”.
Postojeći zakoni, dodao je, daju šansu, ali da praksa pokazuje “da su se savali satovi, knjige…”, te da se na to svodio zakon.
“Zakon može da se primjeni prema svim licima u Crnoj Gori. Kada je u pitanju slučaj Svetozara Marovića, za njega može da se primijeni aktuelni zakon, on se već deklarisao kao vođa kriminalne grupe. Može se primijeniti i postojeći zakon”, dodao je predsjednik Vlade.
Istakao je da je nemoguće da se ne zaštiti “status kvo”.
“To je veliko pitanje, i svima će biti jasne kritike. Naši kapaciteti du skomni, i kada je u pitanju državno tužilaštvo i kada je u pitanju poreska uprava, da ne pričam o sudovima. Zato, treba da ljudi počnu da treniraju, ovo nije kraj priče”, kazao je Abazović u Skupštini.
Predloženo rješenje, smatra Abazović, funkcionalno je za Crnu Goru.
“Svaka dobronamjerna sugestija je dobrodošla. Cijenim napore Radne grupe i Odbora za politički sistem. Ali, treba naglasiti, ako ne budemo imali anti-mafija zakon, ne možemo imati efikasno oduzimanje imovine stečene kriminalom. Aktuelna zakonska rješenja su potpuno neefikasna”, dodao je on.
Naglasio je i da sumnja da “nijedan valjan argument nije dat da bi se ukazalo da ovo zakonsko rješenje nije dobro”.
Ministar pravde Marko Kovač kazao je da ga raduje današnja rasprava, te da je njegov resor iskazao spremnost za unaprjeđenje instrumenata i pravnih alata u pravcu oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću.
Osvrnuo se na sami naziv zakona.
“Ime zakona nije bitno. Suština je kakav se efekat time postiže. Ako ono nema svoju djelotvornost, poboljšanje u primjeni, potpuno je nebitno kako će se zvati”, naveo je.
Rekao je da je očigledno da trenutno zakonsko rješenje nije dobro.
I pored nedostataka kapaciteta i nedovoljne primjene od strane institucija mi sada nismo imali efikasna zakonska rješenja koja bi omogućilla brže oduzimanje imovinske koristi”, naveo je on.
Kazao je i da ovo zakonsko rješenje neće riješiti sve probleme.
“Unaprjeđenje ovog zakonskog teksta ne sprječava da se radi na donošenju ili izmjenamam novih odnosno postojećih zakona”, kazao je on.
Osvrnuo se i na kritike upućene izradi ovog Zakona, kazavši da bi ih podijelio na one pravnog karaktera i one čisto političkog karaktera.
“Imali smo prilike da vidimo da je na svaku pravnu dilemu koja je izrečena, argumentovano odgovoreno od strane eksperata koji su pisali ovaj zakon. Nismo mogli da odgovorimo na prizemne konstrukcije, podmetanja i pokušaj lične diskretacije eksperata koji su dali argumente u prilog rješenja koje zakonski tekst sadrži. Na te uvrede definitvno nemam odgovor”, kazao je on.
Predsjednica Skupštine Danijela Đurović kazala je da je Milan Marović podnio ostavku na funkciju člana Državne izborne komisije (DIK) i zatim konstatovala tu funkciju.
Poslanik Demokrata Momo Koprivica poručio je da Skupština Crne Gore nije prostorija za glasanje, kao ni taster mašinerija, poručivši da su dužni da obezbijede autoritet te institucije.
Poručio je da je Rad radne grupe bio plodonosan, te da je na tim sastancima formulisano u radnoj verziji 12 amandmana, kao i da je donesena odluka da se oni ipak ne procesuiraju radi, kako je kazao, važnog političkog momenta.
“A to je da se postigne dogovor o zajedničkom radu kako bismo imali sveobuhvatan pristup u rješavanju onih problema sa kojima je suočena Crna Gora i naše društvo, i da bismo na što potpunije odgovorili na očekivanja javnosti – a javnost želi pravdu”, rekao je on.
Kazao je da teže ka tome da se postigne dogovor da se danas ne desi izjašnjenje, nego da se obezbijedi dodatno vrijeme.
“Ne želimo da se desi pobjeda bilo čijeg koncepta. Da vlada dobije na uštrb parlamenta, niti obrnuto. Bitno je da svi budemo na dobitiku. Pobjedu treba da odnese društvo i narod koji želi pravdu”, rekao je on.
Kazao je da možda nikada neće postojići savršena rješenja, ali moraju težiti idealima.
“Zato nam je potrebno zakonodavstvo, ne samo jedan zakon. Potrebno nam je da se niko ne provuče, da nijedan oblik imovine ne ostane izuzet i da država što više prihoduje. Zato mislim da ovo dodatno vrijeme definišemo precizne pravce rada i dalje komunikacije radi dogradnje i nekih drugih zakonskih projekata, kao i da se postigne pravda”, kazao je.
Koprivica je poručio da je Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću potrebno doraditi.
“Potreban je i poseban Zakon o preispitivanju porijekla imovine. Potrebni su i prateći zakoni – Zakon o sudovima, Zakon o državnoj imovini, kao i Zakon o parničnom postupku. Potrebne su institucije, rekao bih i Specijalni sud. Potreba je i reforma poreskih i inspekcijskih institucija”, istakao je.
Podsjećamo, premijer u tehničkom mandatu dr Dritan Abazović i ministar pravde Marko Kovač juče su razgovarali sa predsjednicom Skupštine Crne Gore Danijelom Đurović o daljim koracima u vezi sa predlaganjem Zakona o porijeklu imovine.
Izvor: RTCG