U toku je nastavak sjednice Skupštine Crna Gore o predlozima dopuna Zakona o porezu na dodatu vrijednost i izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Poslanik Demokrata Albin Ćeman naveo je da je riječ o humanoj inicijativi, ali i osjetljivoj temi sa mnogo aspekata.
“Preparati kanabisa nijesu ljekovi, kako kaže medicina, već pomoćna ljekovita sredstva koja pomažu u određenim situacijama, odnosno ublažavaju bol. Da bi neka supstanca bila lijek mora proći detaljna medicinska ispitivanja. Ne postoji medicinski dokaz da kanabis ubijaju ćelije raka i da imaju anti-kancerski efekat. Ispitivanja pokazuju da je njegov uticaj svega dva odsto. Jedina istina je da ublažava bolove, pa je zbog toga to i pomoćno ljekovito sredstvo”, istakao je Ćeman.
On je kazao da i dalje postoji mnogo nedoumica i da država mora da riješi brojne probleme koje može da izazova primjena kanabisa.
Paunović: SNP nije protiv, ali potrebna detaljna analiza do kvalitetnog rješenja
Poslanica SNP-a Milosava Paunović kazala je da niko ne sumnja u dobre namjere predlagača, ali da mnogobrojna dešavanja imaju uticaja da svaka porodica ima problem sa onkološkim pacijentom ili sličnim problemima.
Ona je podsjetila da je na Odboru bila uzdržana, kao i da nema ništa protiv da se o ovome raspravlja u Parlamentu.
“Mišljenje Vlade je negativno i da se ne može koristititi u zdravstvene svrhe iz brojnih razloga. Mislim da niko nema ništa protiv ovog rješenja, ali da treba otkloniti brojne probleme kako bi na kvalitetan način sprovodili ovu zamisao”, kazala je Paunović.
Stav SNP-a je, kako kaže, da nijesu protiv ovog rješenja, ali da treba proći određeno vrijeme kako bi se izvršila analiza da bi mogli raspravljati o kvalitetnom rješenju.
“Dok se kompletni mehanizmi, upotrebe ovog lijeka, ne utvrdi i dok ne dođemo do kvalitetnog rješenja, SNP bi sačekao neko bolje rješenje”, istakla je Paunović.
Pavićević: Velemajstori da i neku plemenitu ideju pretvorimo u njenu suprotnost
Poslanik CIVIS-a Srđa Pavićević kazao je da niko na odboru, kao i u Skupštini, neće imati protiv da se određenoj grupi pacijenata omogući da na legalan način dođu do ove vrste ljekova.
“Činjenica je da se radi o lijeku, koji proizilazi iz kanabisa i ima određene neurološke i onkološke bolesti. Problem svih problema je kod ovog lijeka je da smo velemajstori da i neku plemenitu ideju pretvorimo u njenu suprotnost. Zbog toga postoji jedna vrsta obazrivosti i zbog toga smo predložili određene amandmane. Tražili smo i da ova priča počne od 1. februara naredne godine kako bismo neke stvari iskristalisali. Nadzor i kontrola su osnova u administraciji ovakvih ljekova. Da li u Crnoj Gori postoje adekvatne institucije koje mogu da sprovedu sve ovo. Činjenica je da ovo pitanje nije prošlo Vladu”, kazao je Pavićević.
Poslanik CIVIS-a kazao je da će glasati za ovaj prijedlog, ali da ima još mnogo nedoumica koje treba riješiti.
On je istakao da tek kada “objedinimo sve elemente od – proizvodnje, nabavke, skladištenja, distribucije, transporta, administracije… tada ćemo moći da kažemo da je lijek bezbjedan”.
Popović: Nadležnost opšte bolnice proširiti na terapijske procedure, koje uključuju upotrebu psihoaktivnih supstanci
Poslanik LP-a Andrija Popović obrazložio je Predlog o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, navodeći da “preporuke Svjetske zdravstvene organizacije Komisija za narkotike UN-a uklonila je kanabis sa liste najopasnijih droga usvojene konvencijom 1961.godine, a nakon brojnih naucnih i medicinskih istraživanja koja su potvrdila pozitivno dejstvo kanabisa u medicinske svrhe”.
“Utvrđeno je da kanabis i preparati kanabisa pomažu u liječenju i to posebno kod terapije bola, pomažu onkološkim pacijentima, kako kod bolova tako i kod ublažavanja posljedica hemioterapije, ublažava bol i grčeve kod multiple skleroze, kao i kod liječenja epilepsije, dok ulje kanabidiola može pomoći u ublažavanju poremećaja povezanih sa autizmom kao što su problemi u ponašanju, komunikaciji i anksioznosti”, kazao je Popović.
Stoga, kako kaže, predlažu da se nadležnost opšte bolnice, kao sekundarni nivo zdravstvene zaštite, proširi na terapijske procedure, koje uključuju upotrebu psihoaktivnih supstanci.
On je podsjetio i da je više zemalja Evrope dozvolilo sličnu proceduru, kao i 40 američkih država.
Tok dešavanja možeta pratiti uživo na našem portalu:
Izvor: RTV Nikšić