Suđenje u ponovljenom postupku pred vijećem podgoričkog Osnovnog suda, po tužbi Sportskog ribolovnog društva “Tara i Morača“ iz Kolašina protiv kineske kompanije „China Road and Bridge Corporation“ (CRBC), nastavljeno je danas.
Riječ je o postupku koji se nastavlja po žalbi kineske kompanije nakon prvostepene odluke Osnovnog suda u Podgorici da SRD „Tara i Morača“ nadoknade oko 200.000 eura zbog uništavanja riba i drugog živog svijeta u rijeci Tari tokom izgradnje autoputa Bar-Boljare.
Vladimir Čađenović, opunomoćeni advokat SRD „Tara i Morača“ za portal PRESS je kazao da je odluka tj. rješenje Višeg suda kojim ukida prvostepenu presudu donijetu u njihovu korist potpuno nezakonita ali da će nastaviti da se bore da dokažu opravdanost svoje tužbe.
On je dodao i da država nije preuzela ništa i da nije stala u zaštitu svojih dobara.
„Vještaci biološke struke su više puta dokazali naše tvrdnje da je učinjena ogromna šteta kada je u pitanju podvodni svijet i ribolovno područje u rijeci Tari. Utvrđeno je i da je mom klijentu nanijeta šteta i time je opravdan naš zahtjev za nadoknadu štete“, pojasnio je Čađenović.
On je ponovio da su po pitanju zaštite Tare zakazale inspekcije i druge državne instance.
Viši sud u Podgorici kao drugostepeni organ je na sjednici 21.janura 2022. Godine donio rješenje kojim je ukinuo presudu Osnovnog suda donijetu 8. novembra 2021. godine u korist SRD « Tara i Morača ».
Podsjećamo da je kinesku kompaniju SRD “Tara i Morača” tužilo nakon što je u u aprilu 2018.godine sklopilo ugovor sa Ministarstvom poljoprivrede o korišćenju i upravljanje tim prirodnim dobrom na području opštine Kolašin.
U pitanju je sudski postupak koji je ovo ribolovno društvo sprovelo radi nadoknade štete i izmakle koristi po osnovu uništavanja riba i drugih vodenih organizama , izgubljenog prinosa i prirodnog prirasta ribe u periodu od 27. 4. 2018. Do 27.4. 2024. i izgibljene dobiti zbog nemogućnosti izdavanja ribolovnih dozvola u istom periodu.
CRBC je glavni izvođač gradnje dionice autoputa od 41 kilometar, koja traje šest i po godina i koja je, prema najavama, trebala da bude završena do kraja 2022. godine. Dio radova se odvijao u reonu toka rijeke Tare čiji je kanjon od 1977.pod zaštitom UNESCO.
Prvostepenom presudom kolašinskim ribolovcima je dodijeljena odšteta od 34,500 eura za uništavanja riječnog živog svijeta, 60,750 eura za izgubljeni prirodni prirast riba, te 87,600 eura zbog neizdavanja ribolovnih dozvola usljed uginuća riba i drugih vodenih organizama. Tuženi je obavezan i da nadoknadi sudske troškove od 4.700 eura.
Podsjećamo da je za kontrolu ekološkog segmenta izgradnje auto puta, do prije godinu dana, bilo zaduženo Ministarstvo za održivi razvoj prethodne Vlade, Demokratske partije socijalista koja je sa kineskom kompanijom i ugovorila izgradnju dijela auto puta.
Nevladina organizacija Mreža za afirmaciju nevladinog sektora je 2018.objavila snimke drona koji su ukazali da je korito rijeke promijenjeno u reonu Mateševa kod Kolašina, gdje se gradi autoput.
Potom je UNESCO 2019. konstatovao u svom izvještaju da je u zoni gradnje autoputa devastirano riječno korito, a nakon inspekcijskog nalaza da je ono produbljeno u zoni mosta Tara 2, avgusta 2021. je najavljeno da će ga CRBC sanirati.
Početkom marta prošle godine Osnovno državno tužilaštvo u Kolašinu podnijelo je optužnicu protiv CRBC-a zbog građenja bez dokumentacije i oštećenja životne sredine.
Nastavak suđenja zakazan je za 13. Maj.