
Vlada je juče usvojila Metodologiju nagrađivanja za izvrsnost zaposlenih u javnoj upravi Crne Gore, koja predviđa mogućnost izbora zaslužnih službenika ili timova zaposlenih u javnoj upravi na državnom i lokalnom nivou, koji su dali poseban doprinos.
Visina nagrade je do jedne bruto zarade tog zaposlenog u prethodnoj godini, a za timove do dvije prosječne bruto zarade. Prosječna bruto zarada u prošloj godini, prema Monstatu iznosila je 1.083 eura.
Uvođenje ove nagrade predviđeno je Strategijom reforme javne uprave, a ciljevi su povećanje djelotvornosti i uspješnosti javne uprave kroz bolje upravljanje, transparentnost i odgovornost; jačanje administrativnih kapaciteta i poboljšanje kvaliteta javnih usluga za građane i poslovni sektor; usklađivanje s pravnim tekovinama EU kroz unapređenje zakonodavstva, propisa i prakse javne uprave, uključujući borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala; modernizacija tehnologije i informacionog sistema u javnoj upravi, razvoj ljudskih resursa i rezultate u rodnoj ravnopravnosti, inkluziji i antidiskriminaciji.
“Među navedenim ciljevima definisano je i uspostavljanje efikasnog sistema napredovanja i nagrađivanja na osnovu praćenja rezultata rada, ocjenjivanja i stalnog usavršavanja zaposlenih javne uprave, a što vodi daljem radu i na kreiranju dokumenata koji će pomoći u ostvarivanju navedenih ciljeva i aktivnosti. Metodologija je sastavni dio ovog procesa, i predstavlja prvu metodologiju takvog tipa na nivou javne uprave Crne Gore. Očekuje se dalje razvijanje ove metodologije i usvajanje pojedinačnih metodologija nagrađivanja na nivou samih institucija, u budućnosti”, piše u metodologiji.
Naglašeno je da nagrada za izvrsnost zaposlenih u javnoj upravi Crne Gore ne podrazumijeva nagrađivanje koje je definisano Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, a odnosi se na varijabilni dio zarade.
Javnu upravu, kako je navedeno, čini veliki broj ljudi “čiji trud često ostaje nezapažen usljed velikog obima aktivnosti, ali i ponekad negativne percepcije javne uprave u javnosti”.
“Stoga je potrebno istaći sve one pozitivne primjere koji svojim svakodnevnim radom omogućavaju redovnost usluga za građane, transparentnost, predlažu nove inicijative, doprinose kreiranju partnerstava, pomažu povećanoj vidljivosti ranjivih grupa, doprinose rodnoj ravnopravnosti i zaštiti ljudskih prava, itd. Ova nagrada teži da osnaži osjećaj pripadnosti javnoj upravi, te da naglasi važnost uloge zaposlenih u javnoj upravi. Nagrada bi, uz ostale aktivnosti predviđene unaprijeđenim sistemom napredovanja i nagrađivanja, trebalo da doprinese dodatnoj motivaciji zaposlenih u javnoj upravi da djeluju proaktivno, iniciraju nove projekte, kreiraju partnerstva i generalno doprinose boljem kvalitetu usluga za građane i građanke”, navedeno je u metodologiji.
Nagrada se dodjeljuje službenicima javne uprave na državnom i lokalnom nivou, i ne odnosi se na zaposlene u javnim preduzećima u vlasništvu države.
Pojedinci ili timovi mogu samostalno da se kandiduju, a mogu biti i predloženi od drugih – kolega ili nadređenih.
“Veoma je bitno da cjelokupan proces dodjele nagrada bude inkluzivan i transparentan; da svi zaposleni u javnoj upravi budu upoznati sa procesom izbora i dodjele nagrada, jer sama nagrada upravo treba da bude važna za motivaciju zaposlenih. Ministarstvo javne uprave Crne Gore (MJU) je nosilac cjelokupnog procesa, i ima odgovornost u implementaciji metodologije. Takođe, druge institucije javne uprave prilikom prijave zaposlenih za nagrade obavezne su da se pridržavaju ove metodologije”, objašnjeno je u dokumentu.
Metodologija predviđa procedure i formulare za prijavljivanje, kao i procedure u kojima će komisije birati kandidate za nagradu. Predviđa se dodjeljivanje bodova za razne postupke i uspjehe službenika. Predviđaju se procedure izbora 12 članova komisije koja će birati službenike za nagradu. Osim novčane nagrade biće dodjeljivana i plaketa sa potpisom predsjednika Vlade.
Šest kategorija za nagrade
Metodologija predviđa da se svake godine utvrđuju kategorije nagrada što će se usklađivati sa strateškim prioritetima države, programima rada Vlade i relevantnih institucija.
Za sada je predloženo šest kategorija: Izvrsnost u pružanju javnih usluga i zalaganje za pristupačnost javne uprave – Javna uprava za sve; Modernizacija i digitalna transformacija javne uprave; Doprinos procesu pristupanja EU; Podrška osnaživanju mladih i većem uključivanju (inkluziji) osjetljivih grupa stanovništva u društvene tokove, kao i podrška rodnoj ravnopravnosti i rodno odgovornoj javnoj upravi; Doprinos zaštiti životne sredine i održivom razvoju u kontekstu Zelene agende i borbe protiv klimatskih promjena i Podrška u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Izvor: Vijesti