
Crnogorski premijer Milojko Spajić zatražio je od ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića da hitno pokrene postupak oduzimanja državljanstva biznismenu sa Kosova Naseru Ramaju, optuženom za učešće u utaji više od 2,2 miliona eura.
Ramaju je kao investitoru velikog projekta „Porto Budva“ u Budvi, u vrijednosti oko 80 miliona eura, shodno članu 12 Zakona o crnogorskom državljanstvu ekspresno dodijeljeno počasno crnogorsko državljanstvo u oktobru 2023.
Njemu je počasno državljanstvo dodijelila Vlada prethodnog premijera Dritana Abazovića.
Tužilaštvo tereti njega i Valentinu Grubović da, kao odgovorni u kompaniji „Alart Centar Budva“, nisu prijavljivali prihode od prodatih stambenih i poslovnih prostora upravo u tom kompleksu.
Iz tužilaštva je prije tri dana saopšteno da je Osnovni sud u Kotoru potvrdio optužnicu.
„Dodjeljivanje državljanstva osobi pod istragom za utaju poreza i finansijske prevare može narušiti međunarodni ugled Crne Gore, posebno u očima partnera iz Evropske unije, što može negativno uticati na buduće investicije i pregovaračku poziciju u evropskim integracijama“, poručio je Spajić u dopisu ministru policije.
Za dva mjeseca do državljanstva
Počasno državljanstvo Crne Gore dodjeljuje se isključivo na osnovu predloga najviših državnih zvaničnika.
U slučaju Ramaja predlog je stigao 2023. od tadašnjeg premijera Dritana Abazovića.
Zakon o crnogorskom državljanstvu predviđa da ga osoba može steći ukoliko je njen prijem „od posebnog značaja za državni, naučni, privredni, kulturni, ekonomski, sportski i drugi interes Crne Gore“, prenosi RSE.
Za Ramaja, obrazloženje je bilo da će njegove investicije doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta i uticati na „ekonomski, finansijski i privredni napredak Crne Gore“.
Odluku je pratilo pozitivno mišljenje Ministarstva finansija.
Kompletna procedura je završena za dva mjeseca.
Međutim, sadašnji premijer je izrazio „ozbiljne sumnje“ u zakonitost sticanja počasnog državljanstva, ističući da pozitivno mišljenje Ministarstva finansija nije pratila analize njegovog poslovanja u Crnoj Gori.
„Smatram da slučaj Nasera Ramaja može štetiti i vitalnim interesima Crne Gore na više nivoa, naročito ako se potvrdi da je počasno državljanstvo dodijeljeno bez adekvatne provjere ili na osnovu netačnih informacija“, napisao je Spajić.
Revizija svih počasnih državljanstava
Premijer Spajić je najavio i da će narednih dana inicirati revizije dodijeljenih počasnih državljanstava, odnosno da li su doprinijeli otvaranju radnih mjesta, podsticanju proizvodnje i promociji Crne Gore…
„Ako se pokaže da su počasna državljanstva dodjeljivana kao ‘lične usluge’ ili bez jasnih kriterijuma, to podriva vjeru građana u vladavinu prava i otvara prostor za klijentelizam i političku korupciju“, naveo je on.
U Crnoj Gori je, prema podacima Centra za građansko obrazovanje, do kraja novembra 2022. dodijeljeno više od hiljadu počasnih državljanstava.
Crna Gora je krajem iste godine – pod pritiskom Evropske komisije – zvanično ukinula i program dodjele ekonomskih državljanstava, prenosi RSE.
Vlasti su nakon toga nastavile da obrađuju stotine zaostalih prijava.
EK je konstatovala da ova šema predstavlja rizik koji se tiče bezbjednosti, pranja novca, utaje poreza, korupcije i organizovanog kriminala, te da nije u skladu sa pravnom tekovinom Evropske unije.
Crna Gora planira da zatvori sva pregovaračka poglavlja sa EU do kraja sljedeće godine i postane članica 2028.
U ovom trenutku ima zatvoreno manje od 20 odsto poglavlja.
Izvor: RTCG