Na Opštoj sjednici 17 sudija Vrhovnog suda danas tajnim glasanjem između dva kandidata odlučiće o izboru predsjednika najviše sudske instance.
Kandidati koji su ušli u ovu trku nakon tri propala javna oglasa i ispunilili uslove da sjednu u fotelju predsjednika Vrhovnog suda su sudije Apelacionog suda Milenka Žižić i Ana Vuković.
Predlog Opšte sjednice biće dostavljen Sudskom savjetu čija je uloga, po važećem zakonu, samo formalno verifikovanje dobijenog predloga. Ukoliko se, pak, desi, da nijedan od kandidata ne dobije dovoljan broj glasova, javni oglas će se ponoviti.
Mjesto predsjednika Vrhovnog suda upražnjeno je već više od godinu dana, tačnije od 31. decembra 2020. godine, kada je bivša predsjednica u tri mandata Vesna Medenica pošla u penziju. Nakon toga su uslijedila tri neuspjela oglasa, ali i “vanredno” stanje u ovom sudu koji je odlukom Sudskog savjeta od 3. avgusta prošle godine odlučio da pošalje 23 sudija u starosnu penziju i tako ostavio ovaj sud bez jedanaest sudija i bez mogućnosti da se izabere predsjednika suda.
U međuvremenu, za v.d. predsjednika Vrhovnog suda izabrana je dugogodišnja sudija kotorskog i Upravnog suda prof. dr Vesna Vučković.
Tokom prošle nedjelje su popunjena i upražnjena sudijska mjesta, čime su se konačno stekli uslovi za sazivanje Opšte sjednice Vrhovnog suda i izbor predsjednika tog suda.
Penzionisanje 23 sudija izvršeno je na osnovu člana 17 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojim osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kad navrši 66 godina života (muškarac), odnosno 64 godine života (žena). Međutim, ta norma je problematizovana pred Ustavnim sudom, na čiju se odluku još uvijek čeka.
Sudije koje su podnijele predstavku Ustavnom sudu i pisano se obratili Delegaciji EU smatraju da je Sudski savjet tu odredbu zakona morao tumačiti tako da se “spriječi svaki vid diskriminacije žena po osnovu pola”.
Prema njihovim riječima, to bi značilo da se žena penzioniše sa 64 godine isključivo ako to želi.
“Dakle, jedino tumačenje da je u pitanju pravo koje žena može ali ne mora koristiti može oduzeti diskriminatorski aspekt ovoj normi. U protivnom, Sudski savjet je tu normu morao izuzeti iz primjene”, smatraju penzionisane sudije.
Sudija Svetlana Vujanović je tada izjavila da joj je Sudski savjet odlukom da je penzioniše, koju je ona okarakterisala kao pravno nasilje, oduzeo sudijsku funkciju, ali da joj ne mogu uzeti, kako je navela, čast, dostojanstvo, ugled i poznavanje prava.
Evropska komisija (EK) već godinama u redovnim izvještajima za Crnu Goru poziva vlast da pokaže konkretne rezultate u poglavljima 23 i 24, koja se tiču vladavine prava.
Brinu ih naimenovanja visokih funkcionera u pravosuđu, suprotno preporukama Antikorupcijskog tijela Savjeta Evrope.
Pravosuđe i tužilaštvo percipiraju kao ranjive na političko uplitanje i ukazuju na nedostatak nezavisnosti i profesionalizma u crnogorskom pravosuđu.
Izvor: Dan