Vrijeme foliranja i licemerja: Niko nije tražio dvotrećinsku većinu dok se prodavala đedovina i gradili Porto Montenegro, Portonovi, Luštica Bay…

Foto: Biznis CG

Iz ugla ekonomske logike i interesa države, nagla promjena aršina, oko dvotrećinskog odlučivanja u parlamentu, upravo na primjeru Sporazuma sa UAE bila bi i nepravedna i potencijalno štetna.

Piše: Predrag Zečević, ekonomski analitičar

Činjenice govore same za sebe: strani državljani godinama slobodno ulažu u nekretnine širom Crne Gore, od primorja do planina, kupujući hiljade stanova i zemljišta.

Država je nekada podsticala ove investicije – i kroz strateške projekte poput Porto Montenegra, Luštice Bay, Portonovog, Aman Sveti Stefan – nijednom ne insistirajući na posebnoj proceduri dvotrećinskog odlučivanja. Naprotiv, ti projekti su predstavljani kao uspjeh i korist za crnogorsku ekonomiju. Zašto bi onda investitori iz UAE bili izuzetak?

Ukoliko bismo sada, nakon što su 94.000 parcela i 50.000 objekata već u rukama stranaca po važećim pravilima, rekli jednom investitoru: “Za tebe važe drugačija pravila, treba nam posebna većina da bismo ti omogućili isto što su drugi već dobili” – poslali bismo pogrešan signal. To bi se opravdano tumačilo kao diskriminacija prema UAE ulagačima, ali i kao znak da Crna Gora selektivno primjenjuje Ustav i zakon zavisno od političkog momenta. Ja bih rekao da je u pitanju veliki znak foliranja i hipokrizije.

Dvojni aršini

Takav selektivan pristup podriva vladavinu prava. Pravna načela moraju važiti jednako za sve – dosljednost u primjeni propisa ključna je za izgradnju povjerenja. Ne možemo retrospektivno mijenjati pravila igre samo zato što se promijenila politička garnitura ili zato što je investitor ovaj put iz nekog udaljenog dijela svijeta.

Takođe, treba upozoriti da se pretjeranom politizacijom pitanja ustavnosti ugovora sa strancima rizikuje narušavanje investicione klime. Ako svaki veći investicioni sporazum postane bojno polje političkih obračuna, strani partneri će dvaput razmisliti prije nego što ulože kapital u Crnu Goru. Već sada vidimo da je sukob oko investicija iz UAE podijelio političku scenu i javnost, što može rezultirati odlaganjem projekata od strateškog značaja.

Crna Gora, sa svoje strane, očajnički treba svježe investicije za ubrzanje ekonomskog rasta – od razvoja Ulcinjske Velike plaže do ski-centara na sjeveru zemlje. Ta razvojna šansa ne bi smjela postati žrtva pravnih začkoljica ili partijskih nadmudrivanja.

Ustavnost i zakonitost svakako treba poštovati, ali tumačenje ustava ne smije biti rigidno niti politikantsko. Ako je intencija ustavotvorca bila da zaštiti državne interese dvotrećinskom većinom, onda se to načelo moralo primjenjivati uvijek, a ne selektivno. Dosljednost je ključ: ili ćemo preispitati cjelokupnu raniju praksu (što bi bilo pravno i ekonomski neodrživo), ili ćemo prihvatiti da se i ovaj sporazum tretira u kontinuitetu prethodne prakse.

Kredibilitet

U suprotnom, rizikujemo da narušimo međunarodni kredibilitet zemlje. Kao što su upozorili iz Udruženja pravnika, zamislite epilog u kojem bi najviši sud poništio već potpisan sporazum – to bi nanijelo ozbiljnu štetu državi i investitoru. Takav scenario bio bi lošija reklama za Crnu Goru od bilo kakvih eventualnih manjkavosti samog sporazuma.

Znači, Crna Gora mora ostati pravno pouzdana i otvorena za investicije.

Dosljednom primjenom pravila na sve investitore podjednako, bez fige u džepu, štitimo i svoj ugled i svoju ekonomsku budućnost. Sviđalo se to nekome ili ne, arapske investicije već jesu prisutne širom svijeta kao pokretač razvoja, i Crna Gora treba da ih iskoristi za svoj napredak, vodeći računa da javni interes bude zaštićen kroz transparentne procedure ali bez neopravdanog otežavanja ulaganja.

Samo tako možemo obezbijediti da visoke plate, penzije i ekonomski rast budu održivi, a da se stečeni ugled zemlje koja poštuje investitore ne dovede u pitanje.

Na kraju krajeva, pravila treba ili mijenjati za sve ili poštovati za sve. Svako drugo rješenje vodilo bi dvostrukim standardima koji Crnoj Gori mogu nanijeti više štete nego koristi.

Ulog je veliki: ekonomski razvoj i povjerenje investitora. Zato je od presudne važnosti da Crna Gora pokaže da je država kontinuiteta pravne sigurnosti, a ne presedana koji zavise od dnevne politike.

Izvor: Biznis CG

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.