Vujisić: Asfaltne baze iza KIPS-a nemaju građevinsku niti vodnu dozvolu

Novinar Vuk Vujisić saopštio je juče da asfaltne baze na rijeci Cijevni (iza Kipsa) nemaju građevinsku niti vodnu dozvolu i da to znaju institucije i donosioci odluka, ali da ne preduzimaju ništa.

“Pranjem kamiona i mašina one kontroverzne firme koju premijer pominje (Bemax), godinama kao i ovih dana ispuštaju se otpadne vode koje atmosferskom kanalizacijom završavaju u korito sada presušene rijeke Cijevne. Neke asfaltne baze na obali Cijevne su bile zapečaćene, pa su radile uprkos pečatu, kažu po nečijem nalogu iz Vlade, kako bi se na vrijeme otvorio Bulevar Podgorica-Danilovgrad (Gornja Gorica) gdje je izvođač radova Tehnoput MNE”, napisao je Vujisić na svom profilu na Fejsbuku.

Dodao je da Građevinska inspekcija umjesto da donese rješenje o rušenju i izda nalog firmi “Zaštita prostora Crne Gore” vjeruje vlasnicima građevinskih firmi pa čak i staje u njihovu odbranu te ne donosi rješenje čak i kada se radi o neucrtanom objektu na državnoj parceli.

“Institucije nam ne funkcionišu, a preduzeća sa dugom i od preko 6.000.000 eura uzurpiraju državnu imovinu i dalje rade prodajući nelegalni asfalt državi i lokalnim samoupravama preko druge firme sa sličnim imenom, a suštinski istog vlasnika. Uz sve to posledice zagađenja remete zdrav život mještana naselja Cijevna koji godinama trpe ekološki teror”, rekao je Vujisić.

Istakao je da je najveća firma koja se pominje ovih dana uzurpirala veliku površinu državnog zemljišta na parceli KO: CIJEVNA 135/1, a dio devastirala i prekopala.

“Premijer je o tome pričao juče, ali kao da je zaboravio da je on sada premijer a ne običan građanin, a uz to i potpredsjednik Vlade prije toga. Devastatori i dalje eksploatišu šljunak. Trenutno na tom slučaju rade novinari, par građana, Zoran Lakušić iz Regionalnog vodovoda i Zaštitnik imovinsko pravnih interesa Crne Gore, dok druge institucije ne samo što ne rade svoj posao, već vrše opstrukciju i pokrivaju počinioce ovih krivičnih djela koja na godišnjem nivou zbirno opljačkaju državu za preko 30 miliona eura”, kazao je Vujisić.

Dodao je da mnoga dokumenta i snimci su zahvaljući zaštitniku predati u Specijalno državno tužilaštvo i to direktno kod Vladimira Novovića jer drugi tužioci nisu adekvatno reagovali, a neki koji su postupali u ODT- u i oslobađali počinioce ili ih kažnjavali sa kaznama od par stotina eura su unaprijeđeni.

“Takođe Uprava za imovinu i katastar nije do sada reagovala, a Ministarstvo finansija u pojedinim slučajevima nije proaktivno djelovalo kako bi se raskidom ugovora kao i istragom prethodnog određene firme uklonile sa državnih parcela koje i dan danas mašinama “jedu” tj. eksploatišu državno zemljište koje je nekad bilo predmet zakupa”, rekao je Vujisić.

Dodao je da ako Vlada ne može da kontroliše svoje službenike i procesuira ih, ako su institucije toliko korumpirane da je ugrožen Ustavni poredak neka uvedu vanredno stanje, jer od onih priča juče nemamo ništa.

“Regionalni vodovod je dočekao svoj minimum od 250 l protoka, iduće godine će biti restrikcija ukoliko se ovo ne zaustavi, ovo je pitanje državne bezbjednosti, a neko državu svake godine samo u ovom poslu opljačka za preko 30 miliona eura i ugrožava turističku sezonu. Sve u svemu od one jučerašnje priče ništa novo, “kukanje” ministara i premijera dovode nas da se zapitamo u kakvoj tužnoj državi živimo i ko vlada Crnom Gorom, ko upravlja institucijama ko postavlja ljude koji ne žele da rade već štite građevinsku mafiju koja je po riječima premijera Dritana Abazovića povezana sa policijsko švercerskom, a mnoge firme koje ovo rade donatori su pojedinih partija”, rekao je Vujisić.

Istakao je da ako zaista žele da riješite ovaj problem, ako ne postoje tajni dogovori, onda već sledeće nedelje mogu da izvedu policiju, inspekcije i službenike Upravu za imovinu i katastar, pohapse počinioce izdaju nalog o rušenju, konfiskuju mašine i kamione kojima se vrše krivična djela i pokažu da država želi i može da zaštiti svoju imovinu i vladavinu prava.

“Do tada pozivam premijera Dritana Abazovića da posloži redove u institucijama i pokaže da stvarno želi da se obračuna sa mafijom jer dokazi i zakon su na strani države. Sa ovim kompanijama i ljudima ne smije biti kompromisa, naćiće se neka nova poštena radna mjesta, ovdje nema kalkulacija. Zamislite koliko bi radnih mjesta otvorili sa investicijom od 30 miliona eura, na kraju zakon se mora poštovati bio to Bemax, Tehnoput, Montenegro petrol, Pe-mar, Cijevna komerc, ili bilo koja druga kompanija ili pojedinac”, kazao je Vujisić.

Dodao je da na kraju poziva poštene i hrabre ljude koji imaju vremena i koji imaju iskustva u istraživanju da se jave i pomognu kako bi svaku uzurpiranu parcelu na obali Morače i Cijevne označili i mapirali, a lica koja iskopavaju iste identifikovali snimili i kasnije to predali u SDT, jer očigledno niko u policiji ili drugom organu nema kad da se bavi time, a održivost države je u pitanju.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.