Građani Crne Gore plaćaju najskuplje ljekove u odnosu na ostale zemlje regiona, a na njihov račun se bogate privatne firme upletene u sumnjive radnje, kazao je Ivica Vukčević iz Prave Crne Gore.
Prema njegovim riječima, državna zdravstvena ustanova „Montefarm”, koja nabavlja i distribuira ljekove za javne zdravstvene ustanove i za građane, godinama je favorizovala nabavku ljekova preko Glosarija, sa kojima je sklapala višemilionske ugovore o nabavci ljekova.
“Jedan od dokaza za to je poništavanje rješenja Montefarma o izboru najpovoljnije ponude za dva lijeka u ampulama, od strane Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki. Ta nabavka procijenjene vrijednosti oko 250.000 eura je poništena, zato što Montefarm nije obezbijedio konkurenciju među ponuđačima. Vrijednost međusobnih ugovora Montefarma i Glosarija je na primjer u 2016. godini bila 21,5 miliona eura. Glosariju je tako obezbijeđen dominantan položaj na tržištu ljekova u Crnoj Gori, što mu je omogućilo da naplaćuje monopolske cijene za pojedine ljekove”, naveo je Vukčević.
On ddaje da se broj uvoznika i distributera ljekova u Crnoj Gori od devedesetih godina prošlog vijeka drastično smanjio, zbog izmjena zakona i omogućavanja privilegija pojedinim kompanijama od strane DPS-a.
“Kompanije Glosarij i Farmegra su tako uspjele da eliminišu konkurenciju i zauzmu 80 odsto tržišta ljekova u Crnoj Gori. Ove kompanije naplaćuju visoke cijene pojedinih ljekova, koje su iznad tržišnih zahvaljujući upravo privilegovanom položaju koji imaju. Sadašnje cijene mnogih ljekova su previsoke zbog previsokih marži koje naplaćuju Glosarij, Farmegra i druge kompanije. Zato je neophodno da država ograniči cijene ljekova, tako što će se odrediti maksimalni dozvoljeni prihod od njihove prodaje”, dodao je Vukčević.
On kaže da postoji sumnja da je upravo bivši Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić omogućio da firma Glosarij ostvari monopolistički položaj na tržištu ljekova.
“Na to upućuje činjenica da je Milivoje Katnić prodao stan Glosariju, za skoro 30.000 eura više nego što ga je kupio samo nekoliko mjeseci prije toga. Kompanija Glosarij je taj isti stan nešto kasnije prodala po mnogo nižoj cijeni od one po kojoj je kupljen. Kako bi građani Crne Gore mogli da kupe ljekove i medicinska sredstva po tržišnim cijenama država je u obavezi da suzbije monopol i obezbijedi konkurenciju na tržištu ljekova. U tom pravcu, pozivamo tužilaštvo i Agenciju za zaštitu konkurencije da ispita poslovanje kompanija Glosarij i Farmegra i spriječi zloupotrebe njihovog dominantnog položaja na tržištu ljekova i druge povrede konkurencije”, zaključio je Vukčević.