Vukićević: Država treba da zadrži kontrolu nad aerodromima

Foto: Vlada CG

Vlada još nema konačnu odluku o eventualnom davanju aerodroma u zakup, a ja lično ću sagledati sve činjenice prije nego se donese odluka o koncesiji. Smatram da država na neki način treba da zadrži kontrolu nad aerodromima i lično ću biti zagovornik te ideje, poručila je ministarka saobraćaja Maja Vukićević.

Ona očekuje da do kraja godine bude potpisan ugovor sa izvođačem radova za dionicu auto-puta od Mateševa do Andrijevice i najavljuje da će se naredne godine raditi glavni projekat i početi pripremni radovi.

Koji su Vaši prioriteti, posebno na početku mandata?

VUKIĆEVIĆ: Kao što znate, resor Ministarstva saobraćaja preuzela sam u julu ove godine i sačekalo me mnogo važnih projekata koje treba realizovati u narednom periodu. Prioritet svakako ostaje nastavak izgradnje auto-puta Bar – Boljare, ali takođe imamo u planu i rekonstrukciju čitave putne mreže, neke od tih projekata smo već započeli u prethodnih mjesec dana. Moram istaći da me sačekalo i mnogo problema, prije svega u sektoru željezničkog prevoza putnika i upravo sam ove prve mjesece svog mandata posvetila pronalaženju načina da se pomogne kompanijama koje su u sektoru željezničkog prevoza. Uspjeli smo da otpišemo dug po osnovu kamate koji je imao Montekargo ka Željeznicama Srbije, da riješimo problem turističkog voza, predstoji nam nabavka novih vozova, ali i rekonstrukcija pruge Bar – Beograd.

Kada će biti izabran glavni izvođač radova za drugu dionicu auto-puta Bar – Boljare, od Mateševa do Andrijevice? Imate li u ovom trenutku preciznu informaciju kada će biti nastavljena izgradnja auto-puta?

VUKIĆEVIĆ: Pretkvalifikacioni tender za izbor izvođača za drugu fazu auto-puta je raspisan u aprilu i završen u junu, po pravilima EBRD-a, očekujemo da do kraja godine imamo potpisan ugovor sa izvođačem radova. Dužina druge trase je 22 kilometra, naredne godine će se raditi glavni projekat i počeće pripremni radovi dok je planirano da sama izgradnja trase traje četiri godine. Pet kompanija i tri konzorcijuma izrazili su interesovanje za predmetnu dionicu auto-puta. Tačan spisak zainteresovanih kompanija biće dostupan javnosti kada se postupak izbora okonča.

Iz Vlade su najavljene brojne velike investicije u putnu i saobraćajnu infrastrukturu u narednim godinama (18 dionica). Da li je realno da svi ti najavljeni projekti budu realizovani i završeni?

VUKIĆEVIĆ: Po planu Vlade Crne Gore dinamika realizacije svih navedenih putnih pravaca planirana je da se započne i završi u narednih pet do sedam godina, pri tome uzimajući u obzir dinamiku izgradnje puteva u državama regiona na koje se nadovezuje mreža auto-puteva i brzih saobraćajnica u Crnoj Gori. Radi se o izazovnom poduhvatu i teško je reći da li je realno da se sve završi u planiranom periodu, ono što svakako ostaje prioritet jeste prije svega autoput Bar – Boljare, ali svakako i na ostalim projektima, već imamo određene korake koji su započeti i za sada sve ide dinamikom kakva je planirana.

Kakvi su planovi Vlade sa crnogorskim aerodromima? Da li će i kada biti dati u koncesiju? Da li ste Vi lično zagovornik da država i dalje upravlja aerodromima ili da to radi koncesionar?

VUKIĆEVIĆ: Smatram da sa državnom imovinom treba postupati vrlo oprezno i svaka odluka treba da bude dobro promišljena i donijeta u najboljem interesu Crne Gore. Taj proces je u toku, ali još uvijek nemamo konačnu odluku, i ja lično ću sagledati sve činjenice prije nego se donese odluka o koncesiji. Smatram da država na neki način treba da zadrži kontrolu nad aerodromima i lično ću biti zagovornik te ideje.

Koliko ste zadovoljni trenutnim upravljanjem kompanijom Aerodromi Crne Gore, s obzirom na to da se od predstavnika turističke privrede godinama čuju primjedbe na lošu avio-povezanost Crne Gore?

VUKIĆEVIĆ: Mislim da trenutno rukovodstvo Aerodroma Crne Gore radi izuzetno dobar posao, gospodin Roko Tolić i gospođa Jelena Maraš imaju za sad dobre rezultate, kojima sam lično zadovoljna. Nije njihova krivica nešto lošija avio-povezanost, to je stanje koje su naslijedili, i rade na tome da ga poprave. U stalnoj sam komunikaciji sa upravom Aerodroma CG i zajedničkim naporima vjerujem da ćemo u najskorijem roku uspjeti da bolje povežemo Crnu Goru sa ostatkom svijeta putem avio-saobraćaja.

Da li ste zadovolji radom i poslovanjem nacionalne avio-kompanije To Montenegro? Što bi trebalo uraditi da država ostvaruje veću korist od državne avio-kompanije?

VUKIĆEVIĆ: To Montenegro je u prošloj godini imao prilično dobre rezultate poslovanja, ove godine su oni nešto lošiji, ali i dalje pozitivni. Moramo uzeti u obzir i okolnosti koje su postojale, česte promjene na čelu kompanije sigurno da su uticale i na samo poslovanje. Očekuje nas uskoro izbor novog direktora i vjerujem da, uz adekvatnu podršku države i prije svega viziju rukovodstva koja je potrebna da bi se dalje razvijali, možemo napraviti respektabilnu kompaniju. Ja sam i u razgovoru sa Odborom direktora saopštila da mogu računati na podršku Ministarstva. Ono što nam je potrebno jeste svakako da nacionalnoj avio-kompaniji obezbijedimo više letova, ka različitim destinacijama.

Željeznička preduzeća godinama su u problemima i često posluju sa gubitkom, imaju i poreske dugove prema državi. Da li je moguće riješiti probleme tih preduzeća i hoće li i što Vlada uraditi tim povodom? Da li će u narednom periodu biti značajnijih ulaganja u željezničku infrastrukturu?

VUKIĆEVIĆ: Očekuju nas ozbiljna ulaganja u željezničku infrastrukturu. Iz sredstava koja su dobijena od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) opredijeljeno je 30 miliona za nabavku novih vozova. Očekuje nas i rekonstrukcija pruge, glavni projekat za dionicu Bar – Golubovci je završen, očekujem da tokom naredne godine mogu započeti i radovi. Rekonstrukcija pruge je višestruko značajna, osim što će sama pruga biti bezbjednija i brža, uticaće i na ekonomiju Crne Gore, jer je pružni prevoz roba i putnika i te kako značajan u tom kontekstu, a posebno za poslovanje Luke Bar koja je vezana za željeznički prevoz roba.

Nedavno ste bili u zvaničnoj posjeti Srbiji. Da li ste zadovoljni rezultatima posjete i onim što je dogovoreno sa predstavnicima Vlade Srbije i srpskim zvaničnicima?

VUKIĆEVIĆ: Crna Gora i Srbija su još 2019. godine potpisale memorandum o saradnji na infrastrukturnim projektima od značaja za obje države, pa smo sa gospodinom Vesićem, ministrom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture dogovorili da se u skladu sa ranije potpisanim memorandumom formira koordinaciono tijelo sastavljeno od predstavnika obje države, a čiji je zadatak da prate projekte koji su značajni za Crnu Goru i Srbiju i predlože modele saradnje na realizaciji tih projekata. Ono što je svakako u fokusu je rekonstrukcija pruge i gospodin Vesić i ja smo pisali Evropskoj komisiji o značaju tog projekta, ali takođe za obje države je važan i završetak auto-puta Bar – Boljare. Dogovorili smo i otpis nešto oko 625.000 eura kamate Montekargu, čime smo veoma zadovoljni, i nadam se da će se dobra saradnja dva ministarstva nastaviti i u narednom periodu.

Izvor: Pobjeda

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.