HIV je do sada odnio 44,4 miliona života u svijetu prema podacima SZO, smatra se da sa HIV-om živi 39 miliona ljudi, od kojih je 29,8 miliona imalo pristup terapiji.
Prema evidencijama, u Crnoj Gori je od početka epidemije 1989. godine do kraja 2022. godine 381 osoba inficirana HIV-om.
Ti podaci nijesu realna slika i uvijek se dodaje neki postotak koji se odnosi na osobe koje znaju da su zaražene, a ne prijavljuju se za terapiju i, ističe on, na osobe koje nijesu svjesne da su bile u riziku i ne testiraju se, kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, predsjednik Crnogorske fondacije za HIV i virusne hepatitise Boris Vuksanović.
“Što se tiče stope novootkrivenih inficiranih osoba u Crnoj Gori je neka konstanta, nije da je previše poraslo. Od prošle i pretprošle godine imamo priliv migranata, ali to su osobe koje već znaju za svoj HIV status i koji su samo prešli da borave i žive u Crnoj Gori, koji su u Crnoj Gori ostvarili pravo na dalje liječenje. To nijesu novootkriveni slučajevi u Crnoj Gori, nego su preneseni s mjesta boravka kod nas”, rekao je Vuksanović.
Iskustva ljudi iz Udruženja HIV pacijenata govore da građani nijesu mnogo informisani o načinu prenosa HIV-a, podsjeća Vuksanović.
“Što se tiče socijalnog kontakta, dijeljenje pribora za jelo, toaleta, ne postoji mogućnost prijenosa HIV-a na taj način. Znamo da se HIV prenosi jedino nezaštićenim seksualnim odnosom, putem krvnih derivata i transmisijom sa majke na dijete. To su jedina tri načina kako se HIV prenosi! Većina građana, pretpostavljam, to ne zna, jer za sami HIV je vezana toliko velika stigma. Da se bar malo počnemo edukovati na tu temu, osobe koje žive sa HIV-om u Crnoj Gori ne bi doživljavale toliko veliku stigmu, kao što je doživljavaju kroz sistem”, poručio je Vuksanović.
Što se terapije tiče, objašnjava Vuksanović, ona je ove godine dostupna za sve inficirane HIV-om, što je bolje u odnosu na prošlu godinu koja je zbog nedostatka terapije, kako kaže, bila problem i izazov.
Zbog nedovoljne edukacije i opšte informisanosti, podsjeća Vuksanović, zaražene osobe su pod velikom društvenom stigmom, sa kojom se bore kao i sa virusom i praktično, kako kaže, bez psihološke pomoći.
“Crnogorska fondacija za HIV i virusne hepatitise nudi psihološko savjetovanje individualno, grupno, vršnjačkog savjetnika. I to je jedino u Crnoj Gori što se pruža kao psihološka podrška za osobe sa HIV-om. Kroz institucije ne postoji način podrške, ne postoji način psihološkog savjetovanja, tako da je vrlo malo izdvojeno za podršku osoba koje žive sa HIV-om u Crnoj Gori”, zaključio je Vuksanović.
Izvor: Portal ETV