Zaobilaznica oko Rožaja: Treći tender, treća sreća?

Foto: Ilustracija, Freepik

Uprava za saobraćaj pokušaće da sa četiri miliona više nego na prethodna dva tendera, na trećem privuče i pronađe ponuđača koji bi se prihvatio završetka radova na zaobilaznici oko Rožaja.

Da li će dvanaest miliona biti doboljna motivacija za neku građevinsku firmu koja bi konačno, poslije skoro sedamnaest godina sanirala prvu, i završila drugu fazu zabilaznice, znaće se vrlo brzo.

Direktor Uprave Radomir Vuksanović smatra da je to dovoljno novca za trenutne okolnosti na građevinskom tržištu i očekuje da će biti ponuđača.

“Ima interesovanja, jedino je što vam mogu reći u ovom trenutku”, kazao je Vuksanović za Portal RTCG.

Poziv koji je objavljen objavljen prije nekoliko dana, traje, kako je objasnio, u zakonskom roku od 30 dana, do 28. oktobra.

Tenderom je predviđeno, kao i prva dva puta, da ponuđeni rok za završetak radova ne može biti kraći od 350, ali ni duži od 450 dana.

Nakon raskida ugovora sa bosanskom firmom „Euroasfalt“, Upravi za saobraćaj je najprije odobreno 8,1 milion.

Dva tendera u ovoj godini sa tom cijenom nisu uspjela, pa se čekao rebalans državnog budžeta, kada je cijena podignuta na oko 12 miliona.

Uprava za saobraćaj je sa bosanskom firmom “Euroasfalt i partneri” raskinula ugovor i oduzela im ovaj posao u oktobru prošle godine, jer su probili sve moguće rokove, i povukli se sa gradilišta ostavivši veliki dio posla nezavršenim. 

Portal RTCG je u više navrata pisao o zaobilaznici oko Rožaja, kao projektu koji je u narodu naziv dobio naziv „Skadar na Bojani”.

Uz podršku Instituta alternativa (IA) obavljeno je i vrlo ospežno istraživanje kojim je kroz preciznu dokumentaciju, dobijenu od Uprave za sabraćaj putem slobodnog pristupa informacijama, i pokazalo se kako je neodgovornost institucija, prije političkih promjena 2020. godine, dovela do toga da ni poslije toliko vremena projekat nije završen i koliko je posla ostalo da se još obavi.

Građani Rožaja su vrlo nepovjerljivi kada se radi o ovom projektu, ali nije ni čudo ako se zna da je prva faza počela da se gradi početkom 2008. godine i trebalo je da bude završena do kraja iste godine. 

Četiri godine nakon toga izvođač „Konstruktor inženjering“ iz Splita je otišao u stečaj, a iz posla su se izvukli i podizvođači „Integral inženjering“ iz Banja Luke i u to vrijeme tek formirana podgorička kompanija „Bemaks“.

Sarajevska firma „Euro asfallt“ sa partnerima posao izgradnje druge faze i dovršetka prve, dobila je 2017. godine, kada je ministar već bio kadar Bošnjačke stranke (BS), Osman Nurković.

Oko dvadeset miliona eura (19.778.320) bilo je opredijeljeno za taj poduhvat, iz kredita Evropske investicione banke (EIB).

Bosanci sa partnerima iz Crne Gore imali su roko od 730 dana, ili dvije godine da projekat privedu kraju, od uvođenja u posao, u decembru 2017. što je značilo da su ga morali završiti do kraja 2019. godine.

Nekoliko pehova, kao što je rušenje mosta Veliki Ibarac i urušavanje tunela Ibarac, zatim pandemija korona virusa, kao i neriješeni imovinsko pravni odnosi, bili su navodno  razlog zbog čega je taj rok produžavan dva puta, do kraja 2021. godine.

Bosanska firma, koja je u međuvremenu došla u Crnoj Gori na loš glas i zbog puta preko Jelovice, koji su gradili četiri godine duže od predviđenog roka i preko dvadeset miliona skuplje od ugovorene cijene, ni ovaj rok za završetak zaobilaznice oko Rožaja nisu ispoštovali.

Oni su se povukli iz posla kada su naplatili oko 17,5 miliona eura, ali su im nove crnogorske vlasti naplatile penale u iznosu od preko milion eura i raskinuli ugovor sa njima u oktobru prošle godine. 

Zaobilaznica oko Rožaja, za koju su mnogi tvrdili da je već od početka predstavljala politički projekat, počinje u mjestu Zeleni na ulazu u Rožaje iz pravca Srbije, i završava se kod mosta Crnja, na izlazu iz grada.

Na toj trasi najzahtjevniji djelovi su bili dva mosta i dva dunela, a fotografije sa terena pokazuju da je sve ostalo u prilično lošem stanju i sa velikim obimom poslova.

Tako, osim što je „Euroasfalt“ naplatio mnogo više od početne cijene za put preko Jelovice, i ovaj njihov propali posao u Rožajama državu Crnu Goru koštaće oko 8,5 miliona eura više od cijene koja je sa njima bila dogovorena i kada se oduzme milion eura penala zbog nezavršenog posla.

Izvor: RTCG

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.