
Kada je aktuelno rukovodstvo preuzelo dužnost na čelu Saveza sindikata Crne Gore, organizacija je bila suočena s dugom od gotovo tri miliona eura. Zahvaljujući odgovornom upravljanju i korišćenju zakonskih povoljnosti o otpisu kamata na dospjele poreske obaveze, sva dugovanja su izmirena, saopštio je predsjednik te radničke organizacije Duško Zarubica u jutarnjem programu Gradske televizije.
Očekuje se da bude danas uplaćena posljednja rata za poreze i doprinose.
“Postojala je jedna velika kriza. Sa zadovoljstvom mogu kazati, skoro 3 miliona duga smo imali i evo, ekskluzivno za vašu televiziju, danas uplaćujemo zadnju ratu za poreze i doprinose.“
“Zarade su redovne. Znate da su kasnili i po pet, šest mjeseci tako da što se tiče finansijske situacije, potpuno je stabilna.“
Osim što su finansijske obaveze riješene, zarade u Savezu sindikata su povećane, redovne su i iznad prosjeka u Crnoj Gori, što dodatno potvrđuje stabilnost i uspješno poslovanje organizacije, zaključio je za Gradsku generalni sekretar Saveza sindikata Crne Gore Duško Zarubica.
Na zajedničkom sastanku predsjednice Skupštine Glavnog grada dr Jelene Borovinić Bojović i generalnog sekretara Saveza sindikata Crne Gore Duška Zarubice, predstavljena je inicijativa formiranja Socijalnog savjeta Glavnog grada. Uloga ovog tijela, kako navode iz Skupštine Glavnog grada, će pojačati socijalne pravdu i odgovornosti svih društvenih aktera.
„Formiranjem Sekretarijata za socijalni dijalog unutar bivšeg Ministarstva rada i socijalnog staranja napravljen je značajan korak ka jačanju saradnje sa socijalnim partnerima. Dalja podjela ovog resora i osnivanje zasebnog Ministarstva rada i socijalnog dijaloga dodatno potvrđuje spremnost Vlade da unaprijedi ovaj proces i osigura efikasniju komunikaciju i rješavanje ključnih pitanja u oblasti rada i socijalne politike, ističe Zarubica.
“Ako pričamo o kvalitetu socijalnog dijaloga, onda tu možemo naglasiti da postoje pozitivni pomaci, samim tim sto je bivše Ministarstvo rada i socijalnog staranja formiralo Sekretarijat za socijalni dijalog, a podjelom tog Ministarstva sada imamo Ministarstvo rada i socijalnog dijaloga, što pokazuje da je ova Vlada spremna za unaprijeđenja socijalnog dijaloga “, kazao je Zarubica.
Iako postoji određeno zadovoljstvo rastom primanja, građani i dalje ne osjećaju puni efekat tog povećanja u svom životnom standardu. Zbog toga, kako navodi Zarubica, očekujemo od Vlade konkretne mjere koje će dodatno ublažiti ekonomski pritisak i osigurati da rast zarada prati troškove života u Crnoj Gori.
“Što se tiče povećanja zarada, naravno da smo u jednom dijelu zadovoljni, međutim, kao što znate da je inflacija učinila svoje i da se realna vrijednost tih zarada ne osjeća u obimu u kojem bi trebalo i tu očekujemo od Vlade konkretne poteze.“
Sindikat Saveza Crne Gore, zajedno sa ostalim socijalnim partnerima, i dalje je u fazi razgovora o ključnim pitanjima. Konkretni predlozi su u procesu definisanja, a cilj je da se kroz konstruktivan dijalog sa Vladom Crne Gore dođe do rješenja koja će biti u interesu svih strana.
Izvor: Gradski.me