
Rijeka Ćehotina, sa svojim bogatim biodiverzitetom i pejzažnom vrijednošću zaslužuje posebnu pažnju i zaštitu.
Proglašenje gornjeg toka za zaštićeno područje predstavlja iskorak ka održivom razvoju koji podrazumijeva očuvanje prirodnih resursa, ali i njihovo pametno korišćenje za dobrobit lokalne zajednice, kazao je juče u sali SO sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj Armin Sirajić obraćajući se u ime Opštine Bijelo Polje na javnoj prezentaciji Odluke o proglašenju zaštićenog područja – gornjeg toka rijeke Ćehotine u kategoriji spomenik prirodekao i prateće Studije zaštite.
On je naglasio da zaštita prirode ne znači zabranu života, već stvaranje balansa između očuvanja i razvoja.
– Naš cilj nije da prostor „zaključamo“, već da ga zaštitimo od štetnih uticaja i istovremeno omogućimo održivo korišćenje kroz razvoj ekoturizma, edukaciju, naučna istraživanja i rekreativne aktivnosti. To je šansa da priroda postane i sredstvo razvoja, a ne prepreka – naveo je Sijarić.
Govoreći o ulozi zajednice, sekretar je posebno istakao značaj javnog učešća.
– Ono što nas danas posebno ohrabruje jeste odziv javnosti i kvalitetna diskusija sa građanima i predstavnicima udruženja. Upravo je njihovo iskustvo i lokalno znanje ključno da bismo ovu odluku donijeli na najkvalitetniji način. Ovo nije kraj, već ključna faza procesa. Svi zainteresovani imaju priliku da u narednih 20 dana dostave svoje komentare, sugestije i primjedbe – jer vjerujemo da se najbolja rješenja donose uz učešće zajednice – istakao je Sijarić pozivajući građane, udruženja i institucije da se aktivno uključe i time doprinesu kvalitetu konačnog dokumenta.
Prezentaciju su vodili članovi stručnog tima koji je radio na izradi Studije, detaljno predstavljajući ključne vrijednosti područja, prijetnje po ekosistem, kao i predložene mjere zaštite. Uslijedila je diskusija tokom koje su prisutni postavljali pitanja, davali sugestije i ukazivali na specifične lokalne potrebe.
Opština Bijelo Polje podsjeća da je nacrt Odluke i prateća Studija dostupna za uvid u prostorijama Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, svakog radnog dana, a svi komentari mogu se dostaviti pisanim putem, poštom ili elektronski, najkasnije u roku od 20 dana od dana održavanja prezentacije.
Prezentaciji su prisustvovali predstavnici lokalne uprave, stručnjaci iz oblasti zaštite životne sredine, predstavnici NVO, mjesnih zajednica, javnih službi, kao i brojnih ekoloških, ribolovačkih i lovačkih udruženja i zainteresovani građani.
Prioritet zaštita, razvoj i promocija zaštićenih područja
Do sada je u Bijelom Polju zaštićenim područjem proglašena Đalovića klisura, a za upravljanje svim zaštićenim područjima na ovom području zadužena je Agencije za upravljanje prirodnim dobrima opštine Bijelo Polje.
Milka Rajović Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine je navela da će se zaštitom tog područja otkloniti svi problemi koje su mještani istakli – od sječe šuma, problema otpada i mogućnosti da se grade vikend naselja i sadržaji koji su u skladu sa postojećim zakonima.
– U upravljačkoj struktuti će biti ljudi iz tih mjesta, koji će predlagati šta je prioritet da se uradi na tom području – kazala je ona.
Poznati speleolog i od nedavno v.d. direktora Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim dobrima opštine Bijelo Polje Željko Madžgalj kazao je će taj organ svoj rad na osnovu, prije svega, dugogodišnjeg Plana upravljanja koji tek treba da se donese, usredsrediti na zaštitu, razvoj i promociju zaštićenih područja.
Izvor: Dan