Zašto se petak 13. smatra baksuznim i kada je dobio takvu reputaciju?

Foto: Pixabay

Kada je u pitanju loša sreća, malo je sujevjerja tako rasprostranjenog kao ono vezano za petak 13.

Poput vjerovanja u lošu sreću kada nam crna mačka pređe put i razbijanja ogledala, ideja o danu koji može donijeti nesreću je duboko ukorijenjena — čak i ako ne može da se objasni zašto.

Ipak, petak 13. nije univerzalno sujevjerje: u Grčkoj i zemljama španskog govornog područja utorak 13. se smatra danom loše sreće, dok se u Italiji petak 17. dočekuje sa strahom, piše CNN.

Kao i mnoga sujevjerja koja su se razvila tokom vremena i u različitim kulturama, teško je precizno odrediti porijeklo petka 13.

Ono što znamo, međutim, jeste da su i petak i broj 13 u određenim kulturama kroz istoriju smatrani nesrećnim. U svojoj knjizi „Izvanredno porijeklo svakodnevnih stvari“, Čarls Panati prati koncept prokletih unazad do nordijske mitologije, kada je Loki, bog nestašluka, srušio kapiju na banketu u Valhali, čime je broj prisutnih bogova dostigao 13.

Iz Skandinavije, objašnjava Panati, sujevjerje se zatim proširilo na jug širom Evrope, postavši dobro uspostavljeno duž Mediterana početkom hrišćanske ere. Tu je uznemirujuća snaga brojeva zacementirana kroz priču o Tajnoj večeri, kojoj su prisustvovali Isus Hrist i njegovi učenici na Veliki četvrtak. Trinaesti i najozloglašeniji gost koji je stigao, Juda, bio je učenik koji je izdao Isusa, što je dovelo do njegovog raspeća na Veliki petak.

Moguće je i da je roman Tomasa Losona iz 1907. „Petak, trinaesti“ odigrao značajnu ulogu u širenju sujevjerja. U romanu, beskrupulozni berzanski broker koristi sujevjerje kako bi kreirao paniku na Vol Stritu na petak 13.

Drugi mediji navode da se pretpostavlja da se panika oko navedenog dana stvorila 1927. godine kad se dogodio drugi najveći krah na berzama. Poslovni neuspjesi i bankroti podstakli su očajne brokere na bacanje kroz prozore zgrade u Vol Stritu. Budući da ih je bilo mnogo, vjeruje se kako ostali ljudi koji su hodali pored zgrade nisu bili sigurni.

Dan je zapamćen kao „crni petak“ i nakon toga je iznova Amerikancima ulivao strah u kosti, a skeptičnost se proširila i na ostatak svijeta, prvenstveno u Evropu, gdje je petak 13. ubrzo postao sinonim za nesreću.

Prodaja nekretnina

Broj prodatih nekretnina je u padu tokom petka 13. Istraživanje FindaProprerty.com je pokazalo da je između 2005. i 2012. bilo za 43 odsto manje transakcija na petak 13. u odnosu na bilo koji drugi petak. Najgori dan za prodaju nekretnina, prema ovom istraživanju, bio je petak 13. maj 2011. kada je prodaja nekretnina opala za čak 51 odsto.

Agenti za nekretnine tvrde da kuće sa brojem 13 nisu tako česte. Prema sajtu za nekretnine Zoopla, svega 28 odsto ulica ima kuću sa brojem 13, piše britanski Telegraph.

Vjenčanja

Za one koji se ne brinu da bi tokom vjenčanja mogli da se sruše lusteri sa plafona, postoje i specijalne ponude na ovaj dan. Tako na primjer, House for an Art Lover nudi parovima 13 odsto popusta za one koji odluče da se tu vjenčaju na petak 13.

Da li je petak 13 tako loš?

Poslije svakog petka 13. dolazi subota 14, a to znači da je vikend stigao. Na petak 13. 1930. u Velikoj Britaniji je osnovana prva nudistička kolonija u Nort Devon klubu u Meterelu. Natpis Holivud na brdu iznad Los Anđelesa otkriven je takođe na taj dan 1923. godine.

Izvor: N1 Beograd

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.