Završen veći dio posla

Foto: IRF

Od 14 preporuka realizovano je njih 11, dok će za preostale tri IRF biti u obavezi da u roku od dva mjeseca ponovo izvijesti revizore

Investiciono-razvojni fond (IRF) realizovao je većinu preporuka koju je Državna revizorska institucija (DRI) dala u reviziji krajem februara.

Od 14 preporuka realizovano je njih 11, dok će za preostale tri IRF biti u obavezi da u roku od dva mjeseca ponovo izvijesti revizore. DRI je dala preporuku IRF-u da se oko procedura i kriterijuma za odobravanje kredita konsultuje sa Centralnom bankom (CBCG), uz napomenu da moraju biti istaknuti na njihovoj internet stranici u cilju ostvarivanja veće transparentnosti rada. Iz IRF-a su ukazali da im je iz CBCG rečeno da bi to bio konflikt interesa, imajući u vidu da CBCG kontroliše njihovo poslovanje. Ipak, revizori su ovu preporuku ocijenili nerealizovanom, ukazujući da procedure i kriterijumi nijesu istaknuti na sajtu IRF-a. Isti status se odnosi i na preporuku da je IRF dužan da rizike u poslovanju svodi na najmanju mjeru, rukovodeći se principima sigurnosti, solventnosti, likvidnosti, disperzije rizika i očuvanja realne vrijednosti kapitala. U fazi realizacije je preporuka koja se odnosi na obavezu IRF-a da radna mjesta popunjava na osnovu javnih konkursa.

IRF je dobio pozitivno mišljenje na finansijsku reviziju i uslovno mišljenje na pravilnost poslovanja tokom 2022. godine. U to vrijeme, IRF-om je rukovodila sadašnja guvernerka CBCG Irena Radović koju je imenovao odbor direktora, na čelu sa Velizarom Kaluđerovićem, a pored njih dvoje, član je bio i Dragan Pavićević.

Kolegijum kojim je rukovodio senator dr Milan Dabović sa senatorom Zoranom Jelićem je tada skrenuo pažnju da se čestim izmjenama procedura za odobravanje kredita ne doprinosi stabilnosti i stvaranju uslova za razvoj preduzetništva. Tokom revizije je utvrđeno da su nekvalitetni plasmani od 2010. godine dostigli 13,8 miliona eura, od čega je vraćeno 1,6 miliona, pa je na kraju 2022. godine po ovom osnovu IRF potraživao 12,2 miliona eura. Prema podacima revizora, 74 odsto nekvalitetnih plasmana odnosno devet miliona eura odnosi se na sedam korisnika, a preostali iznos na 76 korisnika.

Prema izvještaju revizora, u IRF-u je posljednjeg dana 2022, bilo zaposleno 91 lice, od čega je šestoro angažovano na osnovu sporazuma o preuzimanju zaposlenih, iz kojih revizori nijesu mogli utvrditi da li su kod prethodnog poslodavca bili stalno zaposleni. Sistematizacija je, kako su utvrdili revizori, od 2014. godine mijenjana 27 puta, a od 2021. godine 11 puta.

IRF je 2022. godine ostvario 13 miliona eura umjesto planiranih 12 miliona, od čega najviše po osnovu kamata 12,4 miliona. Rashodi su iznosili 11,1 milion eura, a dobit prije oporezivanja 1,9 miliona eura. Zarade sa porezima i prihodima su ih koštale malo preko dva miliona eura, dok je za ugovore o djelu i naknade članovima borda potrošeno po 35.000 eura. Revizijom je utvrđeno da je najniža zarada u januaru iznosila 478 eura, a u decembru 611, a najviša u januaru 3.400 neto, a u decembru osam hiljada eura. To je, kako se navodi u izvještaju, rezultat isplate varijabila u visini od 20 do 100 posto, kao i uvećanja obračunske vrijednosti koeficijenta i posebnog dijela zarade. Pravilnik koji tretira to pitanje u 2022. godini mijenjan je pet puta, a obračunska vrijednost je u novembru sa 200 eura povećana na 240 eura, uz 90 eura bruto koji se odnosio na topli obrok i regres.

Izvor: M.Lk.- Pobjeda

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.