Najmanje dva braka dnevno u Crnoj Gori okončaju se razvodom pred crnogorskim sudovima, pokazuju podaci dostavljeni iz Sudskog savjeta, dok je najviše brakova okončano upravo pred Osnovnom sudom u Podgorici, čak 1.541 u periodu od 2020. do sredine 2024. godine. Iz Sudskog savjeta su naveli da su u prvoj polovini ove godine sudovi primili ili prenijeli 1.218 predmeta brakorazvodnih parnica.
Na činjenicu da mnogi građani ne mogu pristupiti pravdi u slučajevima razvoda zbog visokih pravnih troškova, advokat Zdravko Begović je za Gradsku RTV istakao da je Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći građana sa socijalnim statusom, uveliko na snazi.
„Mi imamo onaj institut odnosno Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći gdje su građani koji su u toj socijalnoj nuždi omogućeni da besplatno dobiju kvalifikovanu pravno lice koje će ih zastupati u tim postupcima. Imamo i jednu onu drugu, krajnju situaciju kada je zakon predvidio da će se dobiti besplatna pravna pomoć u situaciji kada je jedan od bračnih drugova žrtva nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici“ objašnjava Begović.
Koliko izuzeće advokata u primjeni Zakona o fiskalizaciji utiče na zloupotrebu podnesaka iz tarifnog broja pet, u neprocjenjivim predmetima, u kojim advokatu pripada novčana nagrada isključivo u iznosu 125 eura u sporovima o razvodu i poništaju braka, Begović je istakao da nema saznanja da dolazi do zloupotrebe, te i podizanja cijena advokatskih usluga.
„Ta tarifa već postoji od 2017. godine, ja se sjećam toga jer sam bio predsjednik Advokatske komore kada je u saradnji sa Ministarstvom pravde ona i donešena, i sada se radi na izmjeni te tarife. Koliko će ona biti u svakom slučaju taj ekonomski faktor inflacije, koja je nastupila vidjeli ste i nove mjere koje je preduzela aktuelna Vlada, daju negdje za pravo advokaturi i advokatima da traže izmjenu te tarife, budući da su ti troškovi života porasli drastično, da su i primanja mnogo veća i apsolutno tarifa zaslužuje da bude povećana“, istakao je Begović.
Portparol osnovnog suda u Podgorici Ivana Becić smatra da je kaznena politika za nasilje u porodici izrečena u Osnovnom sudu u Podgorici u 2024. godini za završenih 35 predmeta sa ukupnom kaznom zatvora u trajanju 20 godina i 6 mjeseci zatvora na ozbiljnom nivou.
„Ukoliko zaista građani ne čuju ovakve poruke i ovakvu kaznenu politiku na koji način će doći u sukob sa zakonom ukoliko dođe do narušavanja tih odnosa na takav način, onda zaista ne znam na koji način da se društvo bavi tim sem da krene od malena, kao što sam već spomenula, da objašnjava šta zapravo to znači. Dakle, ukoliko dvoje ljudi ne mogu da funkcionišu zajedno onda je bolje i razvesti se, ali na jedan normalan, kulturan način, gdje neće doći do bilo kakvog ugrožavanja sigurnosti, bilo kakvog fizičkog nasilja. Sada nasilje u porodici kao krivično djelo je prošireno, drugačije je postavljeno i mnoge stvari koje su ranije bili u prekršajnom potupku, sada su krivično djelo.
Da svojim ponašanjem intituciju braka treba čuvati, saglasni su sagovornici Jutarnjeg programa Gradske televizije.
Izvor: Gradski.me