Agencija za zaštitu ličnih podataka ohrabruje roditelje da podnesu tužbu pred nadležnim sudom protiv takozvanih influensera koji snimaju njihovu djecu ispred škole i tako ih zloupotrebljavaju u marketinške svrhe. Stava su da treba da reaguju kako bi zaštitili njihovu privatnost.
Agencija je istupila u javnost nakon što im se obratilo Udruženje Roditelji kojem se požalilo na desetine roditelja da bilježe primjere da su određeni influenseri presrijetali njihovu djecu i zaustavljali u blizini obrazovnih ustanova. U slučaju da pokažu da prate određeni profil na društvenoj mreži, kada to i pokažu, zauzvrat dobiju novac.
Iz Udruženja Roditelji su kazali Pobjedi da su dobili saznanja da su influenseri snimali djecu u školskim dvorištima, što je zabranjeno, te da su nudili i novac zarad reklame. Odmah su alarmirali policiju, a potom dobili smjernice da se obrate Agenciji za zaštitu ličnih podataka.
„Razgovarali su sa nama i pojedini nastavnici, jer su njihovi učenici bili na nekim spornim videima. Sporno je u svemu ovome, na što i nastavnici ukazuju, što se mora dobiti saglasnost roditelja za bilo kakvo fotografisanje. Za svaku aktivnost u školi, vrtiću se traži saglasnost roditelja. Sve to u cilju zaštite prava na privatnost svakog djeteta“, kazali su iz Udruženja Roditelji.
Pojedini influenseri koji se sumnjiče da su snimali djecu imaju i i više od 100.000 pratilaca. Na snimcima se vide djeca, čak i nižih razreda osnovnih škola kako prilaze influenseru sa instagrama i pokazuju mu da li ga prate na toj društvenoj mreži. Ukoliko su mu pratioci, on im daje 10 eura. Na jednom snimku se vidi da je taj muškarac ušao u hol osnovne škole, pitao đake
da li ga prate i davao im novac. Na drugom, on sjedi u kolima, poziva dva dječaka, koji prilaze i kroz otvoreni prozor mu pokazuju telefon kao dokaz da ga imaju na Instagramu a on im daje dvije novčanice od po pet eura.
Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka saopštili su da su reagovali po zahtjevu Udruženja Roditelji da preduzmu mjere i spriječe snimanje i javno plasiranje snimaka maloljetnih lica u svrhe promovisanja i reklamiranja određenih profila na društvenim mrežama.
„Djecu presrijeću i zaustavljaju u blizini obrazovnih ustanova tzv. influenseri i u slučaju da pokažu da prate određeni profil na društvenoj mreži, kada to i pokažu, zauzvrat dobijaju novac. Cijeli događaj se neovlašćeno snima i plasira na društvenim mrežama bez zaštite identiteta maloljetnika i bez prethodne saglasnosti roditelja/staratelja“, istakli su oni.
Precizirali su da Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama nema zakonske nadležnosti da reaguje u odnosu na obradu podataka od takozvanih influensera na društvenim mrežama.
„Međutim, imajući u vidu da se radi o najosjetljivijim kategorijama društva – djeci, Agencija smatra svrsishodnim da uputi javni apel da se obustavi neovlašćeno snimanje i plasiranje snimaka maloljetnih lica u svrhu sticanja veće popularnosti odnosno broja pratilaca na društvenim mrežama“, saopštili su oni.
Podsjećaju da je Krivičnim Zakonikom Crne Gore propisano u dijelu neovlašćenog fotografisanja, u članu 174, da ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osjetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
„Ako djelo iz stava 1 ovog člana učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine. Agencija ovim putem ohrabruje roditelje djece da u cilju sprečavanja ovih pojava i zaštite privatnosti, protiv lica koja zloupotrebljavaju maloljetnu djecu u marketingške svrhe podnese tužbu pred nadležnim sudom“, zaključuju iz Agencije.
Izvor: Gradski.me