Transformacija Investiciono razvojnog fonda u Razvojnu banku predstavlja dugoočekivani i strateški potez, čija realizacija će koštati oko 90 miliona eura.
Ovaj korak nije nov, već se temelji na dokazanoj praksi mnogih zemalja u neposrednom okruženju (Hrvatska, Makedonija, Bosna i Hercegovina) i Evropskoj uniji (Njemačka, Mađarska, Slovenija, Francuska), kao i globalno (Kina, Brazil, Rusija, Japan). Primjeri ovih zemalja jasno ukazuju na opravdanost poslovanja razvojne institucije, ocijenio je u razgovoru za portal ADRIA ekonomski analitičar Predrag Zečević.
„Osnivanje Razvojne banke, koja će prikupljati depozite i biti konkurencija crnogorskom bankarskom kartelu, od ključnog je značaja za crnogorsku privredu, koja se suočava s ograničenjima u vođenju monetarne politike. Ova institucija će se fokusirati na finansiranje razvojnih i infrastrukturnih projekata, razvoj mikro, malog i srednjeg biznisa, kao i garantovanje izvoznih i drugih poslova. U odsustvu instrumenata za prilagođavanje spoljnim šokovima, Razvojna banka će prepoznati mogućnosti za premošćavanje problema kod dugoročno značajnih projekata, posebno u sektoru mikro, malih i srednjih preduzeća, te njihovog opstanka na tržištu“, naglašava naš sagovornik.
Zečević ističe da se očekuje da će transformacija u razvojnu banku dovesti do efikasnijeg korišćenja novih finansijskih instrumenata, uključujući poslove osiguranja izvoza od netržišnih rizika.
„Institucija će preuzeti ulogu izvozno-kreditne agencije, obavljajući poslove osiguranja izvoza u ime i za račun države. Na ovaj način, država će putem Razvojne banke podsticati izvoz i internacionalizaciju domaćih privrednih subjekata, što će dodatno ojačati crnogorsku ekonomiju. Ovaj korak predstavlja pravi potez u pravcu jačanja ekonomske stabilnosti i konkurentnosti Crne Gore na međunarodnom tržištu“, zaključuje Zečević.
Izvor: Adria.tv