
Iz podgoričkog preduzeća Zelenilo saopšteno je za Gradski portal da je budžetom Glavnog grada za ovu godinu za investicione aktivnosti planirano gotovo 3.000.000 eura, dok je za nabavku savremenih radnih mašina i vozila dodatno opredijeljeno 230.000 eura.
Ova sredstva, kako su nam kazali, biće iskorišćena za modernizaciju mehanizacije, čime će se unaprijediti efikasnost i obim izvođenja radova.
“Svakako, inženjerski tim kontinuirano radi na projektovanju novih zelenih površina, sa posebnim fokusom na izgradnju parkova, drvoreda, ozelenjavanju duž saobraćajnica i urbanih mikrolokacija. Ovi projekti predstavljaju važan doprinos održivom razvoju i viziji Podgorice kao zelenog, zdravog i funkcionalnog grada“, navode oni.
Ipak, kako Program obavljanja komunalne djelatnosti za 2025. godinu još uvijek nije usvojen, zbog kašnjenja donošenja budžeta Glavnog grada, još uvijek nijesu u mogućnosti da preciziraju nove prostore za izgradnju parkova, dječijih igrališta ili drugih javnih zelenih povšina.
„Uprkos tome, u saradnji sa Sekretarijatom za komunalne poslove, nastavljeno je sa realizacijom projekata za koje su prethodno već dobijene saglasnosti, pa su u fokusu završni radovi na započetim investicijama, uz kontinuirano održavanje postojećih zelenih površina“, ističu iz Zelenila.
Objašnjavaju da je tokom zimskog perioda, odnosno perioda mirovanja vegetacije, akcenat bio na radovima poput orezivanja drveća, žbunja, živih ograda, što omogućava formiranje zdravih i biljaka pripremljenih za novi vegetacioni ciklus.
„Sa dolaskom proljeća, intenzivirana je dinamika održavanja – izvode se radovi poput košenja travnjaka, prihranjivanja biljaka, uklanjanja korova, obnavljanja malčiranih površina, kao i zamjene oštećenih sadnica. Ekipe „Zelenilo“ d.o.o. trenutno vrše i zamjenu sezonskog cvijeća – zimske vrste mjenjuju se ljetnjim, otpornijim na visoke temperature, kako bi se ostvario kontinuitet u cvjetanju i bogatiji kolorit cvjetnjaka tokom cijele godine“, kazali su nam iz ovog podgoričkog preduzeća.
Pored redovnog održavanja, ističu oni, značajan dio aktivnosti odnosi se na realizaciju investicionih aktivnosti.
„Među najvećim infrastrukturnim poduhvatima u prethodnom periodu izdvaja se rekonstrukcija Karađorđevog parka, koja predstavlja i jedan od najvažnijih zahvata u oblasti urbanog ozelenjavanja u centralnom dijelu grada. Paralelno s tim, radilo se i na izgradnji novog parka na Zabjelu, u neposrednoj blizini OŠ „Oktoih“. Trenutno se izvode radovi i na izgradnji i opremanju dječijeg igrališta na Ublima, koje će dodatno obogatiti sadržaje ovog naselja“, navode oni.
Podsjećaju da su nedavno završeni radovi na pejzažnom uređenju bulevara prema Danilovgradu u dužini od 8 kilometara.
„Izvršena je i rekonstrukcija dječijeg igrališta na Bulevaru Ivana Crnojevića, koje je sada savremeno opremljeno i u potpunosti prilagođeno potrebama djece i roditelja. Uporedo sa velikim investicionim radovima realizovane su i manje, ali podjednako značajne investicije, kao što su ugradnja hidrosistema na Bulevaru prema Marezi, uređenje prostora u parku Kruševac i dr.“, navode iz Zelenila.
U januaru mjesecu svjedočili smo jakom nevremenu sa obilnim padavima i vjetrom sa udarima orkanskog karatera, što je prouzrokovalo štetu na drveću, ali i komunalnoj infrastrukturi.
„Ipak, u najkraćem mogućem roku u saradnji sa kolegama iz drugih privrednih društava, u prvom redu Službom zaštite i spašavanja Glavnog grada, uspješno smo sanirali sve posljedice nepogoda. Ovi radovi podrazumijevali su prvenstveno oslobađanje saobraćajnica i pješačkih zona, odnosno uklanjanje izvaljenih stabala, sanaciju polomljenih grana i dr. Svi navedeni radovi zahtijevaju dobru organizaciju, preciznu logistiku i intenzivan fizički angažman, a zaposleni ulažu maksimum napora kako bi javne zelene površine bile uredne i funkcionalne“, kazali su iz Zelenila.
Poručuju da održavanje i unapređenje javnih zelenih površina u Glavnom gradu predstavljaju ključne segmente rada preduzeća.
„Na ovaj način se osigurava očuvanje zelenila, a našim građanima obezbjeđuju estetski i funkcionalno korisni ambijenti za svakodnevne aktivnosti u zelenom okruženju. Redovne mjere održavanja biljaka sprovode se u skladu sa kalendarom njegovanja biljaka, koji se prilagođava godišnjim dobima i vegetacionom ciklusu“, zaključuju iz Zelenila.
Izvor: Gradski.me