Vladavina prava je fundament evropskog projekta i pristupnih pregovora sa Evropskom unijom (EU), poručio je glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Predrag Zenović. On je to kazao na panelu „Vladavina prava – naučene lekcije iz zemalja kandidata i članica EU“ u okviru Foruma glavnih pregovarača, koji se održava u Kišinjevu, glavnom gradu Moldavije.
Kako je saopšteno iz resora evropskih poslova, Zenović je na panelu podijelio iskustva Crne Gore kao predvodnice u procesu pristupanja EU i govorio o ključnim izazovima i postignućima u toj oblasti EU integracija.
On je ukazao na centralnu ulogu pitanja vladavine prava i Poglavlja 23 i 24, izazove od otvaranja tih poglavlja do dobijanja Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR), naglašavajući da je vladavina prava fundament evropskog projekta i pristupnih pregovora.
„Prvi put od početka pregovora, Crna Gora je u Izvještaju Evropske komisije dobila ocjenu dobrog progresa u ova dva poglavlja i dobru opštu spremnost u poglavlju 24”, rekao je Zenović.
Kako je naveo, uz pozitivne rezultate u okviru IBAR-a i učešće u Izvještaju o vladavini prava koji se primjenjuje na države članice, Crna Gora je u toj oblasti ostvarila značajan iskorak. Ističe da su u toku pripreme za nove akcione planove za završna mjerila u poglavljima 23 i 24.
On je naglasio da akcioni planovi za poglavlja 23 i 24 moraju biti fokusirani na prioritetne reforme koje utiču na funkcionisanje demokratskih institucija i temeljnih prava, sa ciljem ostvarivanja vidljivog bilansa rezultata pravosnažnih sudskih odluka u oblastima organizovanog kriminala i korupcije na visokom nivou.
“Uz jasne i realne ciljeve, te mehanizme za praćenje napretka, Crna Gora je osigurala široku uključenost aktera – od institucija izvršne vlasti i pravosuđa, do međunarodnih ekspertskih tijela i civilnog društva, čime je unaprijeđen kvalitet planova i kreiran osjećaj zajedničke odgovornosti”, istakao je Zenović.
Osvrnuo se i na izazove sa kojima se Crna Gora suočava u procesu integracija. U saopštenju ističu da je ukazao na odnos izvršne i zakonodavne vlasti kao ključan za integracije, nedostajuće administrativne kapacitete u određenim oblastima i zadatak prevođenja i pripreme crnogorske verzije pravne tekovine EU.
Naglasio je značaj međusobne podrške među zemljama kandidatima sa EU, kako bi se zajednički ostvario cilj punopravnog članstva.
U saopštenju se navodi da se Forum glavnih pregovarača država kandidata organizuje uz pomoć instrumenta ekspertske pomoći TAIEX Evropske komisije.
“Baviće se i pitanjem upotrebe vještačke inteligencije u usklađivanju sa pravom EU, procjenama troškova procesa pristupanja u pregovaračkim poglavljima, izradom strateških dokumenata prenošenja evropske pravne tekovine, kao i pitanjem komuniciranja procesa pristupanja sa građanima”, kaže se u saopštenju.