Kada je prije dva dana, što je u svjetlu političkih tema prošlo nezapaženo, Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, i dvije osobe su pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.
Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin, a oni koji prate ovu problematiku prisjetiće se kako je ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno pronašla 57 kilograma marihuane. Pretragom po internet može se pronaći još veliki broj policijaskih saopštenja o zaplenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.
U poslednjem slučaju iz policije je saopšteno da je postupljeno po operativnim saznanjima da se u rejonu sela Sukobin, iz Republike Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank, te da se u neposrednoj blizini graničnog kamena kreću dva nepoznata lica sa većim torbama.
“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.
Portal RTCG pisao je ranije o tome da između Crne Gore i Albanije, na tom području, postoji nekoliko ilegalnih prelaza koji su običnim građanima skoro nepoznati, ali su zato vrlo dobro poznati švercerima i raznim krijumčarima.
“Jedan od tih puteva vodi upravo preko Skadarskog jezera, od albanskog mjesta Zogaj do Malog Ostrosa” – kazao je dobro obaviješteni sagovornik našeg portala.
Prema njegovim riječima preko Skadarskog jezera ide i put iz Bajze i Alaja, odnosno iz Skadra, i izlazi u Golubovce.
“Automobilom se iz Albanije u Crnu Goru može preći i putem od Zogaj Valasa, a van graničnog prelaza iz Albanije prema Tuzima vodi put od Skadra preko Kopilika. Na ovom potezu postoji vjerovatno još nekoliko ilegalnih prelaza koji znaju samo šverceri” – kaže naš sagovornik.
Kod Ulcinja postoji ilegalni put od albanskog mjesta Veli Poje kojim se dolazo do Donjeg Štoja.
“Granični prelaz Sukobin se zaobilazi u albanskim mjestima Šas i Dajc. To su dva vrlo poznata ilegalna prelaza. Iz Albanije se, sjevernije, može ilegalnim putevima stići u Gusinje na maker dva mjesta” – kaže naš sagovornik.
Ilegelanih puteva, kojima se zaobilaze zvanični granični pralazi, u Crnoj Gori prema susjedima ima mnogo više nego što je to i zvanično registrovano, i vrlo ih je teško kontrolisati u svakom trenutku, što šverceri znaju da koriste. U svjetlu poslednje informacije i policijske akcije, posebno su zanimljivi putevi iz Albanije prema Crnoj Gori u reonu Skadarskog jezera i koji se njaviše koriste za šverc marihuane.
Česte zaplene marihuane bilježe se i na sjeveru države, u rejonu graničnog pojasa sa Kosovom i Albanijom na području opština Plav i Gusinje. Na području ove dvije opštine opštine prohodni su putevi koji vode prema Kosovu preko planine Bogićevice. Iz ovih opština se ilegalno može doći do Albanije, a to je najlakše učiniti putem koji od Gusinja vodi preko sela Vusanje.
Već je veoma dobro poznata činjeica da je Albanija poznata kao jedan od najvećih proizvođača marihuane i skanka u svijetu. Uprkos policijskim akcijama koje su u toj državi vođene u selu Lazaret, očigledno da je ta proizvodnja i dalje vrlo razvijena, a švercerski kanali prema zapadnoj Evropi nerijetko vode upravo preko Crne Gore. Ako je samo u nekoliko akcija na području ilegalnih puteva u Gusinju i Plavu preko stotinu kilograma marihuane, ili nekoliko stoina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu?
Na području Plava i Gusinja na zvanično otvaranje čekaju makar tri granična prelaza. Dok se sa tim poslom ne žuri, ilegalni kanali i putevi kojima se kreću šverceri otvoreni su očigledno tokom sva četiri godišnja doba, i funkcionišu besprekorno. O kakvim razmjerama proizvodnje i šverca droge se radi, govore i podaci koje je objavila američka agencija AP. Prema ovoj ageniciji albansko selo Lazarat nosi epitet “fabrike za marihuanu” sa godišnjom proizvodnjom od oko 900 tona kanabisa i “izvozom” narkotika u tržišnoj vrijednosti od nevjerovatnih četiri i po milijardi eura.
Prema podacima Ujedinjenih nacija globalna vrijednost ilegalne trgovine marihuane je 140 milijardi dolara. Koliko je trgovina ovom drogom na Balkanu isplativa govore podaci da je balkansko tržište narkoticima posljednje dvije decenije zatrpano albanskom „travom“.
Najkvalitetnija marihuana u Albaniji košta 2.000 eura po kilogramu, a samo na siromašnim tršištima u ovom regionu, u Skoplju, Podgorici, Beogradu, Sarajevu i Zagrebu prodaje se za 5.000 eura po kilogramu. Švercom skanka u Albaniji uglavnom se bave četiri mafijaška klana, a u svjetlu finansijskih podataka o tim poslovima, koji imaju industrijske razmjere, jasno je da svoj interes lako pronalaze i crnogorske kriminalne grupe.
Prekogranična kriminalna bratstva opstaju čak i pod velikim pritiscima EU da se proizvodnja i šverc ove droge zaustave ili podvedu pod kontrolu.
Izvor: RTCG