
Svečana sjednica Skupštine Glavnog grada povodom 19. decembra – Dana oslobođenja Podgorice, održana je danas u Muzičkom centru Crne Gore.
Govor gradonačelnice Glavnog grada Olivere Injac prenosimo integralno:
Poštovani potpredsjednici Skupštine Crne Gore, uvaženi ministri, predstavnici Vlade, uvažena guvernerko Centralne banke, uvaženi članovi diplomatskog kora i stranih misija, uvaženi bivši gradonačelnici Podgorice, uvaženi predstavnici boračkih organizacija, uvaženi predsjednici opština, dragi odbornici i drage kolege iz Glavnog grada, poštovani predstavnici medija, drage građanke i građani.
Grad sa kojim smo rasli, ne možemo doživljavati bez uplitanja najtananijih emocija.
Takvom Gradu pristupa se i o njemu se govori sa osobitim poštovanjem, dugom i ponosom. I ne samo zbog ovog osjećanja prisnosti sa Glavnim gradom, već i zbog ukazanog nam izuzetnog povjerenja građana, u proteklih 20 mjeseci, moji saradnici i ja, u boljitak i napredak Podgorice smo uložili najbolji dio sebe i postigli rezultate kojima se ponosimo. Ovo tim prije, imajući u vidu svu složenost tranzicionih uslova u kojima smo poslovali.
Kroz svoju dugu istoriju, Podgorica je bezbroj puta bila meta napada, okupacija i kataklizmi, i bezbroj puta pronalazila je antejsku snagu da se oslobodi i iz stradanja i ruševina krene u novi početak. Takva sudbina sada je zapisana u svim njenim slojevima i to je danas najveće bogatstvo našeg grada. Ova slojevitost očitava se i čuva u najraznovrsnijim lokalnim običajima, bogatim tradicijama, ali i u ličnim i porodičnim dubokim iskustvima njenih građanki i građana.
Danas obilježavamo 80 godina od oslobođenja Podgorice u Drugom svjetskom ratu, koje je udarilo temelj savremenom i ubrzanom, industrijskom, ekonomskom, kulturnom i duhovnom progresu, čiji kraj kao da ne postoji i čiji limiti egzistiraju isključivo u našim slabostima i često prisutnoj nespremnosti da prevaziđemo, u osnovi, nažalost, partikularne interese, lukrativne izazove i lične animozitete.
Modernost ovog grada počiva na neizmjernom prirodnom bogatstvu, ljepotama i nasljeđu, ali i
na najtragičnijem stradanju koje bilježi savremena istorijska nauka – na žrtvama, slobodom, pravdoljubljem i ponosom nošenih građanki i građana, i ruševinama 85 bombardovanja tokom Drugog svjetskog rata. Takva modernost ima najdublje moguće temelje i široke, gotovo neograničene, razvojne
perspektive, koje su se ostvarivale i koje se isključivo u budućnosti mogu graditi na istinskom doživljaju i iskrenom upražnjavanju kulture sjećanja, kosmopolitizma, praštanja, solidarnosti, dijaloga i tolerancije – na životnoj filozofiji o drugome i drugačijem, koju je svom gradu i državi u amanet ostavio i njen najmarkantniji narodni tribun, prvak i guverner, vojvoda i mudrac Marko Miljanov Popović.
Pa kako smo tada umjeli da prepoznamo konstruktivan duh epohe i da se priklonimo zdravim evropskim snagama, otporu, nepravdi i nasilju, tako i danas beskompromisno i ubrzano biramo stranu progresa – evropsku integraciju u vrijednostima, principima i standardima.
Kako na državnom nivou, tako i na lokalnom nivou, Podgorica je grad iz kojeg se sa nacionalnim brodom upravlja ka izvjesnijoj, bezbjednijoj, pravednijoj i bogatijoj budućnosti.
Razvijena i evropska Crna Gora podrazumijeva uređen i funkcionalan Glavni grad. Evropski u svim njegovim segmentima, u svim administrativnim strukturama, svim sadržajima, svim njegovim produktima i životnim stilovima, umjetničkim dostignućima i sportskim uspjesima. Evropski po komforu i produktivnoj
dokolici, evropski ponavljam u vrjednosnom, principijelnom i pogledu upražnjavanja praksi.
Ovo je bila i ostala sasvim jasna premisa sa kojom smo moj tim i ja, prije skoro dvije godine ušli u posao za koji smo znali da ga nećemo okončati baš mi, ali smo bili dužni da postavimo temelje za ostvarenje ovih snova brojnih generacija Podgoričanki i Podgoričana.
U prilog prethodno rečenome, dozvolite da vas taksativno izvijestim o projektima u čiju realnu
realizaciju smo već ušli, ali i o onima koji zahtijevaju duži vremenski period da bi bili do kraja realizovani, kako bi Podgorica 2028. godinu, koja je čvrsto projektovana kao godina našeg zvaničnog ulaska u evropsku porodicu, dočekala kao savremena, komforna, lako dostupna i vrlo vidljiva evropska prijestonica na Mediteranu.
Kao izrazito značajne infrastrukturne projekte koji su u fazi izbora izvođača ili otpočinjanja
građevinskih radova, izdvajam izgradnju Bulevara Vojislavljevića, zatim izgradnju Zapadne zaobilaznice, dovršetak Bulevara Veljka Vlahovića, uređenje trgova, izgradnja podzemnih garaža, nastavak izgradnje šetališta uz Moraču i Ribnicu, revitalizacija i proširenje postojećih saobraćajnica i infrastrukturne
mreže, rekonstrukciju robne kuće poznate kao „Podgoričanka“ , rekonstrukcija kompleksa „Jusovača“, podizanje „Sajmišta“ i istočne tribine Gradskog stadiona, kao i izrada lokalne studije za lokaciju Central busines districta, koji će obuhvatiti prostor od 30 hektara, koji će uz druge idejnim rješenjima osmišljene projekte, ovaj Grad učiniti sadržajnijim I ljepšim mjestom za život I boravak.
Fokus smo stavili, takođe, na popisivanje i oživljavanje svih objekata koji pripadaju Gradu i koje koriste mjesne zajednice, kako bi se državnoj imovini prišlo odgovornije, na domaćinski način, i štiteći javni interes, priveli je primarnoj namjeni – da bude sasvim u službi i na korist svih građanki i građana Podgorice.
Poseban osvrt zaslužuje naš rad i projekti u čijem središtu su djeca i mladi, kojima smo obezbijedili besplatan školski prevoz, proširujemo opseg usluga u JU Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju, te planiramo rekonstrukciju izletišta Dječijeg saveza na Veruši.
Stoga, samo podvlačim da je ovo prva upravljačka struktura Glavnog grada, koja je na čeonim pozicijama imala dvije žene i koja je bila izraz najubjedljivije političke većine u istoriji demokratskih izbora našeg Grada, u najkompleksnijem trenutku i neočekivano, upravo iznutra, iz epicentra upravljačkog tijela, pretrpjela neobjašnjivo nepovjerenje i konačni politički udarac koji znači, već svjedočimo tome, u najmanju ruku, privrednu hibernaciju Glavnog grada – u trenutku kada država ubrzanim tempom nastavlja put ka EU.
Glavni grad, zarad svih njegovih građanki i građana, što prije mora izaći iz opasne zone razvojnog vegetiranja, uzrokovanog, da ne budem gruba, kratkoročnim kalkulisanjem ili zamagljenim perspektivama političkih elita.
Sasvim sam uvjerena da nesporna monumentalna prošlost Glavnog grada i eksplicitno evrooptimistična očekivanja naših sugrađanki i sugrađana, apsolutno imperativno obavezuju na odgovornost i savjesnost sve kreatore budućih politika na lokalnom i državnom nivou. Ne sumnjam da će Podgorica prevazići i ovaj trenutni izazov i nastaviti putem ubrzanog razvoja i prosperiteta.
Iako je bila izostala podrška i istrajnost određenih aktera, sa kojima smo započeli reformsko – razvojni proces u Gradu, pokrenuti mehanizam pozitivnih promjena je nezaustavljiv.
U ime tog progresa, svim građankama i građanima, svim dragim gostima i prijateljima grada i Crne Gore, čestitam Dan Glavnog grada i osamdeset godina od oslobođenja Podgorice u Drugom svjetskom ratu.
Da bi sa uspjehom došli do cilja, nije dovoljno uvijek i samo misliti na krajnji ishod. Bez kontinuiranog prisjećanja na polazne osnove i humane podsticaje koji su nas pokrenuli na produktivno djelanje, cilj bi nam ostao zauvijek nedohvatljiv.
Slava i hvala oslobodiocima našeg Grada.
Srećna ti evropska budućnost, Podgorice.