Predsjednik Crvenog krsta Kolašin i volenter Milan Marković, ujedno i direktor Doma zdravlja u toj opštini, kaže za naš portal da je ova organizacija prepoznata po humanosti i posvećenosti, te da jei zgradila neraskidivu vezu sa lokalnom zajednicom.
“Crveni krst Kolašin se pomalo razlikuje od ostalih opštinskih organizacija. Iako svi pripadamo Nacionalnom društvu Crvenog krsta Crne Gore, i svi zavisimo od lokalnih samouprava, naš osnivač nije opština. Dosta se oslanjamo na pomoć opštine, zahvalni smo na podršci koju nam pružaju kroz budžet. To nam omogućava da funkcionišemo na pravi način i budemo na usluzi građanima kojima je pomoć potrebna “, objašnjava Marković.
Kroz organizaciju različitih aktivnosti od edukacije djece o prvoj pomoći do zbrinjavanja starijih osoba u stanju socijalne potrebe, Crveni krst Kolašin iz dana u dan pokazuje kako posvećenost volontera može promijeniti živote.
Sa posebnom pažnjom volonteri prate stanje na terenu i često i u najtežim uslovima pružaju pomoć.
“Naši volonteri na skijalištu, istina imaju dnevnice za taj posao, svakodnevno pomažu gostima. Tih 15 ljudi su pravi ponos Crne Gore. Mi imamo i odličnu saradnju sa bugarskim Crvenim krstom, od kojih učimo nova znanja i obnavljamo licence svake tri godine “, ističe Marković.
Kroz podršku koju dobijaju od domaćih donatora, ali i lokalne zajednice, voloneteri su u mogućnosti da djeluju brzo i efikasno, naročito zimi kada posebnim vozilima obilaze sela kako bi dopremili medicinsku pomoć i posjetili one kojima je pomoć potrebna. U saradnji sa dr Ksenijom Popović, obilaze sela i najudaljenije kuće, spajajući time Crveni krst i Dom zdravlja u jedinstvenu misiju.
“Briga o starima na seoskom području je jedan od prioriteta . Naši volonteri zajedno sa ljekarima i patronažnim sestrama obilaze seoska domaćinstva i pružaju zdravstvenu zaštitu”, objašnjava Marković, i ne krije ponos.
U okviru ove organizacije, volonteri organizuju i turnire u malom fudbalu, prikupljaju sredstva kroz akcije, ali i organizuju doborvoljne akcije davanja krvi. Iako je Kolašin mala opština, akcija dobovoljnog davanja krvi okuplja i do 100 ljudi. Jedna od priča koja posebno odražava snagu solidarnosti dogodila se prije nekoliko godina kada je volonterska zajednica usjela da pomogne jednoj baki kojoj je nesrećno izgorela kuća. U toj tragediji izgubila je i brata.
Uspjeli su svi zajedno da joj podignu novi dom. Takva se situacija ponovila nedavno u selu Vlahovići, kada je starica Jelka Vlahović, poluspijepih očiju i sa 80 godina, ostala bez krova nad glavom.
“Baka Jelka je primorana da privremeno živi kod sina, koji i sam teško živi. Svi zajedno dajemo sve od sebe da ona ponovo dobije svoj dom, uz apel ljudima dobre volje da pomognu. Naša misija nije samo pružiti pomoć, već stvoriti prijateljski odnos sa korisnicima, pun empatije i podrške” kaže Marković.
U saradnji sa Crvenim krstom Cetinje, nedavno su podijelili po 50 vaučera u vrijednosti 50 eura, pružajući ljudima tako dodatnu podršku i olakšavajući im svakodnevne troškove.
Kroz sve aktivnosti, Crveni krst Kolašin ostaje primjer kako empatija i zajednički rad stvaraju mostove prema ljudima kojima je pomoć najpotrebnija.
“Naš Crveni krst je organizacija u kojoj su prisutni volonteri. Sva sredstva koja dobijemo od donacija, opštine i dijaspore usmjeravamo tamo gdje je najpotrebnije. Zimi kada su mnoga sela zavijana, naši spasioci obilaze teren, nose ljekove, pružaju pomoć onima kojima je pomoć potrebna”, zaključuje Marković.
Kolašin i dalje ostaje mala zajednica sa velikim srcem, a kroz nesebičnu posvećenost svojih volontera, Crveni krst pokazuje kako se zajedničkim radom i empatijom može izgraditi mreža podrške koja doseže do najudaljenijih domova, donoseći nadu i pomoć svakome kome je potrebna.
Izvor: Sanja Tomović/ RTCG