Što više novogodišnjih odluka donesemo to ćemo brže doživjeti neuspjeh. Ako napravimo spisak od pet, sedam ili deset novih ciljeva, neopravdano je da očekujemo da ćemo od 1. januara postati Supermeni.
Bićemo opet oni stari. Zato Nikolas Geke, kolumnista portala Medijum, predlaže drugačiji pristup.
Većina nas ne uspijeva da se odupre porivu da pred početak naredne godine donese nekoliko čvrstih odluka o tome šta će promijeniti od 1. januara. Takođe, većina je poslije mjesec dana potpuno preneražena zbog toga što nije uspjela ni da započne, a kamoli da sprovede neki od postavljenih ciljeva.
Geke smatra da je postavljanje ciljeva loš način da se postigne sreća. On predlaže da izaberemo jednu opštu temu koju ćemo izraziti jednom rečju i posvetiti se njenoj realizaciji.
Odustanite od ciljeva
Prvo, ciljevi su stalni izvor pritiska dok ih ne ostvarimo. Potkopavaju naše samopouzdanje, i što nam više izmiče „rezultat“ postavljenog cilja, to naše samopoštovanje niže pada.
Druga, možda i gora, stvar jeste to što čak i kada postignemo taj cilj, osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva ne traje dugo. Slavimo jedan dan i već sledećeg dana pomjeramo ljestvicu i usmjeravamo se na sledeći.
Na primjer: Želite da postanete milioner. Mučite se čitavu deceniju, loše se osjećate gotovo svakodnevno i jednog dana konačno dostignete magičnu granicu od milion dolara. Skačete od radosti, ispijate šampanjac, šetate okolo kao da je cio svijet vaš, a sledećeg jutra se budite i pitate: „U redu, šta sad?“.
Odjednom shvatate da milion ne znači ništa, počinjete da brinete zbog inflacije, skoka cijena nekretnina, i već narednog dana shvatate da vam, u stvari, treba deset miliona.
Tako svakog dana milioni ljudi, u svojoj glavi, svoja najveća dostignuća pretvaraju u prah i pepeo!
Zašto je bolje odabrati temu?
Prvo, tema vam daje jedinstven, univerzalni standard sa kojim možete uporediti sve svoje misli, akcije i odluke. Ovaj standard je jednostavan, ali smislen, realističan, ali i ambiciozan.
Za svaki izazov sa kojim se suočite, biće vam potrebno samo jedno pitanje: „Da li je ovo u skladu sa mojom temom?“ Ako je vaša tema „zdravlje“, vjerovatno će biti mnogo manje situacija kada ćete žrtvovati svoj san. Ako za temu odaberemo „posao“, druženje sa prijateljima će možda morati da ode u drugi plan za neko vrijeme.
Pravi izbor u svakoj situaciji postaće jasniji jer ćemo imati kompas koji će nas usmjeriti u pravom smjeru.
Drugo, tema nije zabrinuta za sjutra, niti ju je briga šta se dogodilo juče. Važno je samo šta radite danas. Tema pretvara sreću u svakodnevni, dostižni standard zasnovan samo na vašem ponašanju a ne na dostignućima. Niste uspjeli danas? Nema problema. Sjutra je novi dan.
Šta čini dobru temu?
Prvo, vaša tema treba da bude jedna riječ koja će vas voditi kroz godinu. Ne smije biti komplikovano. U suprotnom, prirodno ga nećete zapamtiti kada vam je najpotrebnije.
Drugo, najbolje teme su riječi koje mogu da djeluju i kao glagoli i kao imenice. Kao na primjer: Ljubav, Ravnoteža, Fokus, Delanje, Dijeljenje, Uživanje, Povjerenje, Rad, Kretanje, Odmor…
Ako želite da izaberete temu za 2022. godinu, počnite postavljanjem jednostavnog pitanja: „Koja je tema koja mi je trenutno najpotrebnija – na osnovu onoga što se dogodilo 2021. godine?“
Nikolas Geke savetuje da počnemo sa prvom riječju koja nam padne na pamet i da nam ona ukaže na glavni pravac. Zatim potražite sinonime za nju. Recimo, umjesto „završiti“, što zvuči grubo i naredbodavno, možete da probate sa „rasti“, „izgraditi“ ili „napredak“, na primjer.
Konačno, ako želite da vam tema uvijek bude na pameti, možete pokušati da izaberete neku lijepu i asocijativnu pozadinu na kojoj ćete zapisati naziv svoje teme za narednu godinu i postaviti je kao pozadinu na telefonu ili računaru.