
Iako je građevinska sezona u Budvi zvanično obustavljena 15. juna, uz tek poneki izuzetak zbog javnog interesa, Komunalna inspekcija se suočava sa stalnim kršenjima propisa zbog čega su im “ruke vezane” zbog zastarjelih zakonskih regulativa i niskih kazni.
Vladan Braunović, načelnik Komunalne inspekcije Budva, ističe da se na terenu i dalje dešavaju adaptacije i renoviranja stambenih jedinica, što dodatno opterećuje svega sedam komunalnih inspektora na cijeloj teritoriji opštine, prenosi RTV Budva.
“Mi smo od 15. juna obustavljali građevinske radove na oko 40 gradilišta. Međutim, naravno, desi se tako i ta poneka prijava, ali u tim situacijama komunalni inspektor izlazi i sprovodi svoj upravni postupak.” kazao je Braunović.
Braunović naglašava da su zakonske norme i propisi nedovoljni za efikasno sankcionisanje prekršilaca. Posebno problematičnim smatra iznose kazni.
“Moje lično mišljenje je da to mora da se mijenja. Kazna za građevinske radove u sezoni je 530 eura, ako se plati u roku od 8 dana tada je 340 eura. Pa svaki investitor bi plaćao svaki dan tu kaznu samo da može da nastavi da radi”, ističe načelnik Braunović.
On smatra da bi zakoni trebalo da budu precizniji i da se upravni postupci pojednostave i skrate. Nažalost, Komunalna inspekcija mora pratiti važeće zakone, koji su takvi kakvi jesu.
“Ja se sa ovim trenutnim propisima ne slažem, ali na to treba da reaguje državna vlast”, ističe Braunović.
Pored građevinskih radova, u nadležnosti kontrole Komunalne inspekcije su i privremeni objekati, što takođe iziskuje dugotrajne upravne procedure. Od izdavanja poziva, preko zapisnika i kontrolnih zapisnika, do rješenja, svaki korak mora biti zakonski ispoštovan. Na desetine pisanih inicijativa građana i prijava putem kol-centra pristiže dnevno, a svaki slučaj zahtijeva individualnu obradu koja može trajati od 10 minuta do nekoliko sati.
Braunović je pojasnio i preklapanje ingerencija između Komunalne inspekcije, Komunalne policije i Morskog dobra. Na primjer, kontrola privremenih objekata, poput onih kod hotela “Park” (panoramski točak, “kruške”), spada u nadležnost Komunalne inspekcije. Sa druge strane, vanpijačna prodaja, koja obuhvata “ulične prodavce”, u nadležnosti je Komunalne policije, ali i za to je potrebno odobrenje Sekretarijata za urbanizam.
Načelnik Komunalne policije se osvrnuo i na primjedbe javnosti, ističući da se često ne prepoznaju ograničenja koja nameću zakoni, te da kritike ne bi trebalo da se usmjeravaju samo na službu.
Istakao je da inspektori rade svoj posao časno, pošteno i profesionalno, te da će reagovati na neprimjerene kvalifikacije u javnosti.
Izvor: RTV Budva