DOO „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“ juče je u Podgorici organizovao konferenciju pod nazivom “Očuvanje vodnih resursa. Izazovi i dobre prakse u Albaniji, Crnoj Gori i Italiji”.
Riječ je o konferenciji koja se organizuje u okviru projekta „Integrated water management system in crossborder area – CROSSWATER+“, čiju implementaciju u Crnoj Gori sprovodi „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“ DOO u partnerstvu sa još dvije organizacije iz Albanije i Italije. Projekat se implementira u okviru Interreg IPA South Adriatic programa, a finansira ga Evropska unija.
“Zadovoljstvo što je Regionalni vodovod organizator međunarodne konferencije, koja je od velikog značaja za razmatranje i razmjenu znanja i iskustava o očuvanju dragocjenih vodnih resursa u Albaniji, Crnoj Gori i Italiji”, istakao je predsjednik Odbora direktora DOO Regionalni vodovod Crnogorsko primorje
On je naglasio da je voda osnovni resurs za život, zdravlje, ekonomiju i ekosisteme.
“U kontekstu globalnih klimatskih promjena, urbanizacije i rasta populacije, osiguranje adekvatnog vodosnabdijevanja i stvaranje otporne vodne infrastrukture postaje sve značajniji izazov. Konferencija povodom Projekta CrossWater+ na temu „Očuvanje vodnih resursa. Izazovi i dobre prakse u Albaniji, Crnoj Gori i Italiji” predstavlja važan korak ka rješavanju ključnih izazova u upravljanju vodnim resursima. Kroz razmjenu znanja, saradnju i inovacije, moguće je razviti rješenja koja će da osiguraju stabilno i kvalitetno vodosnabdijevanje za sve stanovnike, kao i otpornu infrastrukturu koja može izdržati izazove budućnosti. Regionalni vodovod Crnogorsko primorje je dobar primjer kako integrisani pristup može donijeti značajne benefite i unaprijediti kvalitet života na crnogorskom primorju,“ naglasio je Lakušić.
On je podsjetio da je cilj projekta postavljanje temelja za zaštitu vodnih resursa, razvojem zajedničkih rješenja usmjerenih na stalno praćenje sistema voda, ali i potreba za obukama i kreiranja programa, čime će se uskladiti resursi istraživača sa obje strane Jadrana i proizvesti konkretan pozitivan uticaj na vodno okruženje.
Važnost ovog projekta i same konferencije prepoznalo je i više ministarstava Vlade Crne Gore, te se prisutnima na početku obratio predstavnik Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Nikola Tomašević.
“Svjedoci smo da je najveći globalni izazov nedostatak vode i da Zemlja – Plava planeta, ima ograničene i ranjive vodne resurse, te će takvi resursi imati odlučujuć uticaj u budućem razvoju ljudskog društva. Organizovanje ovakvih konferencija predstavlja vrlo važan korak, jer je znanje najveći resurs u svakoj državi, a razmjena iskustava i znanja osnova za dalje reforme“ poručio je Tomašević.
Važnost učešća u ovakvim i sličnim programima prekogranične saradnje istakla je predstavnica Ministarstva finansija, Sandra Bečanović.
“Kroz Interreg-IPA program prekogranične saradnje za Italiju, Albaniju i Crnu Goru, Regionalni vodovod je dobio priliku da aplicira za dobijanje bespovratnih sredstava za projekat Crosswater, a zatim za nastavak istog kroz small scale projekat Crosswater +. Ovi projekti su osnova za dalje aktivnosti koje će doprinijeti daljem unapređenju rada Regionalnog vodovoda, ali prije svega rješavanju smanjene izdašnosti izvorišta što je glavni izazov za naredni period“ navela je Bečanović.
Na velike izazove sa kojim bi Crna Gora mogla da se susretne u budućnosti pažnju je skrenuo akademik , Momir Đurović.
“Crna Gora ima veliki problem sa ispravnošću vodnih resursa koje se ogleda u neadekvatnim instalacijama, neovlaštenom priključivanju potrošača, oštećenoj mreži i hlorisanju. Ipak, i pored toga što Crna Gora uvozi značajne količine vode, mogli bi zahvaljujući prirodnim resursima da izvozimo do nekoliko stotina miliona litara, što bi bio izuzetan ekonomski benefit,“ naveo je Đurović.
Direktorica Uprave za vode, Vesna Brajović je u svom uvodnom obraćanju posebno istakla značaj prekogranične saradnje sa Italijom i Albanijom koje imaju specifične izazove u očuvanju vodnih resursa sličnih onima sa kojima se susreće Crna Gora.
Prisutnima se obratio i izvršni direktor DOO Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, Borislav Ivanković koji se zahvalio svim na učešću na ovoj važnoj konferenciji, te je u svojoj prezentaciji podsjetio na sve benefite projekta Crosswater.
Osim projekta CROSSWATER +, Regionalni vodovod kao partner učestvuje još na dva IPA projekta i to AQUA i Sa – resijelent (RESILIENCE) a aplicirano je na još dva projekta i to Akvasajkl (AQUACYCLE) i Klajmpolder (CLIMAPOLDER).