Nutricionista Ana Todorović govorila je za N1 o zdravim namirnicama koje bi trebalo da unosimo tokom perioda kada vladaju virusi.
„Određenim načinom ishrane i upotrebom određenih namirnica možemo preventivno djelovati na nastanak, najčešće virusnih infekcija, gripa i opstrukcije disajnih puteva“, kaže nutricionista Ana Todorović.
Dalje kaže da kada do infekcija i prehlade već dođe, ukoliko nisu prejake možemo ih čak suzbiti ili svesti na najblažu moguću mjeru konzumiranjem određene hrane. To su najčešće slučajevi kod infekcija disajnih puteva, infekcija urinarnog trakta kao i kandidijaze creva.
„Smjernice za ishranu tada su uglavnom blaga ishrana, domaće supe, dosta tečnosti u vidu čajeva, prirodno ceđenih sokova i povećana količina vitamina C“, preporučuje Namirnice koje se, kako kaže, posebno preporučuju su: limun i kiseli kupus u sezoni, beli luk, zeleno povrće, ren, med, đumbir i kurkuma, jabukovo sirće i začini kao što su bosiljak, origano, majčina dušica…
Limun
Limun je značajan zbog visoke koncetracije vitamina C, što je vrlo značajno kod virusa i infekcija, poznata činjenca je da je doza od 2 g vitamina C suzbija simptome prehlade i gripa, deluje antiseptički kod infekcije urinarnih kanala.
„Osim toga, limun ima alkalno dejstvo na organizam što je od velikog značaja u sprečavanju nastanka težih oboljenja. Ukoliko se unosi iz prirodnih izvora ne može doći do hipervitaminoze zato što se svaki višak izluči putem urina“, kaže Ana Todorović.
Kiseli kupus
Nutricionista podsjeća da je kiseli kupus riznica minerala, vitamina, vlakana i što je od velikog značaja, ima probiotsko dejstvo. Količina vitamina C u kiselom kupusu je čak veća od one u limunu, a procesom fermentacije (kišeljenja) nastaju probiotske kulture koje utiču povoljno na probavni sistem, a imuni sistem čoveka u velikoj meri zavisi upravo od zdravlja crijeva.
Bijeli luk
„Bijeli luk je dragocena namirnica i najbolje je kako bi ispoljio svoje lekovito, antivirusno, antibiotsko i antiseptičko dejstvo konzumirati ga svežeg i prognječenog kako bi se aktivirao alicin koji upravo ima navedene efekte po zdravlje“, podsjeća nautricionista.
Dalje navodi da povoljno utiče i na visok krvni pritisak u smislu da ga prirodno snižava. Ono što je nepoželjno je neprijatan zadah koji ostaje nakon konzumacije i po nekoliko časova i to stvara poroblem radno aktivnim ljudima, pogotovo onima koji su upućeni na rad sa klijentima. Preporuka je zbog toga konzumirati ga uveče pred spavanje ili u vidu tinktura.
Bukovača
Todorović kaže da je bukovača vrsta gljive koja se sastoji od proteina, vode, vitamina i minerala koji imaju lekovito dejstvo. Sadrži i vlakna koja vezuju i izbacuju nagomilane štetne materije iz organizma. Imunogllukani u bukovači su supstance koje su značajne za jačanje imuniteta I često su izolovani kao sastojak raznih preparata za jačanje imunog sistema.
„Bukovača je počela prvo da se koristi u Kini gde su je koristili kao ljekovito i prirodno sredstvo za jačanje imuniteta, liječenje loše cirkulacije i relaksaciju mišića“, kaže sagovornica.
Namirnice bogate cinkom
Dalje Todorović navodi cink koji je vrlo značajan mineral za jačanje imunog sistema i već kod prvih i najmanjih simpoma virusa ili prehlade treba ga unijeti što u vidu suplementa, a njegovi izvori u namirnicama su :
- plodovi mora,
- meso ( junetina),
- živinsko meso i jaja
- mlečni proizvodi, najbolje jogurt,
- sjeme sirove bundeve golice I susam,
- leblebije,
- ovas…
Zeleno voće i povrće
„Ova grupa namirnica zbog sadržaja hlorofila koji je moćan antioksidans kao i pregršt vitamina, a posebno vitamina A koji takođe štiti naš organizam. Treba ga konzumirati najčešće u svežem obliku ili kratko kuvano kako bi se sačuvali svi vredni nutrijenti“, savjetuje i dodaje da su posebno značajni:
- brokoli,
- spanać, blitva, zelje, zelene salate,
- artičoke
- zelena jabuka I kruška,
- kivi
Osim navedenih namirnica odlični za jačanje imuniteta su – med, đumbir i kurkuma koji se od skoro koriste i na našem podneblju kao dodaci raznim jelima, cijeđenim sokovima.
Multivitamin/ imuno smuti
- ½ zelene jabuke
- ½ cvekle
- 1 šargarepa
- Baby spanać – šaka
- ½ svežeg krastavca
- ½ – 1 kafene kašičice rendanog đumbira prema ukusu
- Kafena kašičica meda
- Malo vode
*** Nasjeckati povrće na kockice, ubaciti u blender, dodati šaku baby spanaća, kafenu kašičicu meda i rendan đumbir u količini po ukusu. Sipati malo vode kako bi moglo da se izmiksa u smoothie. Najbolje ovim napitkom započeti dan.
Izvor: N1